РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
Санаторій «Світязянка»
Історична довідка про Трускавець та пансіонат
Довідка про гражину
Лікувальна база
Покази на лікувальні послуги
Про Нафтусю
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
Архів газети «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання 

Довідка про гражину


Гражина польский вариант имени Грация -
от древне греческого названия благодетельных богинь,
воплощающих доброе, радостное и вечно юное начало жизни.

Архітектурні дива курорту Трускавець: погляд через століття

У самому центрі міста, в нижній частині курортного парку на горбочку красується пансіонат «Світязянка», в основі якого лежать дві курортні вілли кінця ХІХ ст.- вілли «Світязянка» та «Гражина». Збудовані відповідно до тогочасних вимог і в модних тоді архітектурних стилях, вони стали справжньою перлиною курорту.

Вілла «Світязянка» побудована в 1898 році на замовлення п.Юзефа Яблонського, за проектом скульптора проф. Ю.Белтовського. Назвав цю віллу п.Яблонський наймовірніше іменем жінки-русалки, яка за легендою жила в озері Світязь, що на Волині та яку рідко хто міг побачити. Показувалася лише тому, хто добре серце має, життя людям посвячує, хто вірить у прекрасне і незбагненне./1/.

Будівля була зведена у модному на той час архітектурному стилі - модерн з яскраво вираженими ознаками «швейцарського» стилю/2/. Будівельні роботи виконала теслярська фірма п. Дегельмана. Вілла була прямокутна в плані, двоповерхова, покрита чотирисхилим дахом. На східному фасаді на рівні першого поверху була влаштована відкрита веранда, а над нею відкритий балкон - галерея. Південно-східний кут будинку запроектований як ванькирна вежа, покритий окремим трисхилим дахом. До північного фасаду примикала відкрита гранчаста в плані веранда. В інтер'єрі нараховувалось 16 житлових кімнат, їдальня, службові приміщення і пивниця. Будинок добре освітлювався рівномірно розміщеними прямокутними вікнами.

В 1905 році віллу придбав новий власник - лікар Т. Прашіль, внісши зміни в її вигляд та інтер'єр. Він розширивши віллу до 19 кімнат, елегантно їх умеблював. Вілла містила 4 кухні, а ціна на проживання, за даними лікаря З.Пельчара, становила від 1,4 - 4 корон /3/.

Після І Світової війни вілла знову зазнала перебудови. Вона отримала мансардний дах, веранди на східному та північному фасадах були засклені. До 1939 року будинок не зазнавав суттєвих змін.

Вілла «Гражина» (польське жіноче ім'я), яка знаходилась поряд, теж збудована в 1898 році. Будівництво вілли замовила п. Марія Куше, обравши той самий стиль. Спочатку вілла була двохповерхова, на головному і західному фасадах влаштовані, характерні для «швейцарського» стилю відкриті галереї з деревяним ажурним огородженням. Вілла містила 21 прекрасно умебльовану кімнату, 3 кухні, ціна на проживання коливалася в межах 1.6-4 корон /4/.

Під час І Світової війни будівля зазнала руйнації, в 1922 році була перебудована за новим проектом архітектора Я.Семковіча.

У результаті реконструкції будинок став триповерховим, з мансардним дахом, завершений шестигранним заскленим ліхтарем, накритим наметовим дахом. На рівні третього поверху споруджено відкриту галерею з характерними елементами дерев'яної різьби у модному на той час «закопанському» стилі.

У радянський період обидві будівлі служили корпусами санаторію «Весна», а також там знаходився один із відділів міської ради та редакція місцевої газети.

В 1998 році, через 100 років з часу побудови вілл, в реконструйованих приміщеннях відкривається структурний підрозділ Південно-Західної залізниці - пансіонат «Світязянка».

За рішенням Львівської облради народних депутатів « Про взяття під охорону держави споруд Львівської області, що мають визначну наукову, історичну, містобудівничу та художню цінність» та за відповідним рішенням Трускавецької міської ради будівлі, які в минулому мали статус курортних вілл «Світязянка» та «Гражина», маючи архітектурно-художню цінність, взяті під контроль та охорону держави та отримали статус Пам'яток архітектури кін.ХІХ ст.

1. Adam Mickiewicz. Wiersze Czytelnik. Warszawa, 1975, p.63

2. Х. Харчук. Архітектура курортної забудови Трускавця ХІХ -пер. пол.. ХХ ст. Львів, 2008 р., ст.88

3. Д-р Зенон Пельчар. Історія розвитку Трускавця і вдосконалення останніх років.Краків, 1909 - Трускавець, 1997 р.,/переклад з польської Г.Заборовської, Н.Бойсан., ст.48.

 
Контактна інформація
Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
Прес-служба: 0(44)-4069708 факс 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
Для ділового листування та звернення громадян: pzz@sw.uz.gov.ua
Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-800-503-111