РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків »  № 31 (10 серпня 2007)
 • Випуск №31 10 серпня 2007
  Зміст
  1. Анатолій Нановський: «Прикрашати залізницю та державу!» (Сергій ГУК)
  2. Є бажання плідно працювати (Анатолій САДОВЕНКО)
  3. Нове видання: посібник «Виконання робіт вантажопідіймальними кранами» (Геннадій Сергієв)

  Анатолій Нановський: «Прикрашати залізницю та державу!»

  Шановна редакціє! Вдячні вам за публікації під рубрикою «Юридичний практикум». Ми нещодавно взяли шлюб. Вирішуючи на майбутнє питання життя сім’ї, прийшли до висновку, що нам потрібно врегулювати наші майнові права та обов’язки. Тож хочемо отримати консультацію правознавця про те, чи можливо це зробити згідно із законодавством України.

  З повагою,

  подружжя Філатових

  м. Чернігів


  Закон для обох сторін

  Вирішити спірні питання сімейного життя в частині врегулювання майнових прав та обов’язків можливо за допомогою укладання шлюбного договору. Це не що інше, як угода, досягнення компромісу, закон для обох сторін.

  Трохи історії. Перші шлюбні договори з’явилися у XVII ст. в Англії. Вони мали на меті захист прав заміжньої жінки та її кровних родичів на родове майно.

  Законодавство багатьох країн світу містить положення про можливість укладання шлюбного договору (контракту). Основною ж метою шлюбного договору є надання подружжю досить широкого кола можливостей для визначення своїх майнових відносин для того, аби воно мало змогу відступити від правового режиму майна, який встановлюється законом і починає діяти автоматично з моменту укладення шлюбу.

  Особливе місце в законодавстві України щодо регулювання сімейних відносин по укладанню шлюбного договору посідає Сімейний кодекс України (далі - СК України) від 10.01.02 р. № 2947-III (із змінами і доповненнями станом на 16.04.09 р.). Нормами, які вміщені в СК України, регламентовано умови та порядок укладання, виконання, розірвання та припинення шлюбного договору. Зібрання законодавцем вказаних норм в окремому розділі (розділ 2 глава 10 СК України) свідчить про надання шлюбному договору важливого значення.


  Право на укладання…

  Відповідно до ч. 1 ст. 92 СК України шлюбний договір може укладатися особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. Таким чином, чоловік і жінка, які прагнуть укласти шлюб, не зобов’язані укладати шлюбний договір до того, як стануть на рушник, оскільки це вони можуть зробити в будь-який момент, перебуваючи у шлюбі. Однак на укладання шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода з боку її батьків або піклувальників, засвідчена нотаріусом.

  Щодо віку, з якого особи мають право самостійно укладати шлюбний договір, то він збігається зі шлюбним віком, що встановлений для жінок у сімнадцять, а для чоловіків - у вісімнадцять років. У разі зниження шлюбного віку за заявою особи, яка досягла 14 років, за рішенням суду (на підставі ч. 2 ст. 23 СК України), а також особами, яким ще не виповнилось до реєстрації 18 років, відповідно до чинного законодавства шлюбний договір укладається за письмовою згодою батьків неповнолітніх або піклувальників. Справжність їхнього підпису засвідчується нотаріусом, а також за згодою органу опіки та піклування.

  Цим договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також можуть бути визначені майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Тобто, умови договору чоловік та дружина визначають самостійно. Це може бути низка окремих пунктів, що стосуються різноманітних сторін життя сім’ї: ощадливе ставлення до сімейного бюджету, створення умов для належного виховання дітей, передачі майна у власність, покарання за подружню зраду (компенсація моральної шкоди, звільнення житлового приміщення) тощо.

  Щодо юридичного оформлення шлюбного договору, то СК України встановлює обов’язкову письмову форму та вимагає її нотаріального посвідчення.


  Початок дії та строк

  Відповідно до ст. 95 СК України початком дії шлюбного договору вважається ситуація:

  - якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу;

  - якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.

  Але момент укладання цього договору і початок його дії може не збігатися у часі. Відповідно до ч. 1 ст. 212 Цивільного кодексу України ці договори належать до категорії правочинів, щодо яких правові наслідки пов’язуються з настанням певної обставини. Тобто, особи, які укладають даний договір, мають право обумовити настання або зміну прав та обов’язків обставиною, щодо якої невідомо, настане вона (відкладальна обставина) чи ні. Такими відкладальними обставинами можуть бути розірвання шлюбу, народження дитини, окреме проживання тощо.

  Таким чином, початок дії шлюбного договору залежить від обставин, за яких він укладається: до чи після реєстрації шлюбу. У першому випадку він набирає чинності з моменту реєстрації шлюбу. У другому випадку він набирає чинності з дня його нотаріального посвідчення. При цьому діє даний договір протягом усього подружнього життя. А у випадку припинення шлюбу в договорі може бути завчасно встановлено умови чинності окремих його положень (ч. 2 ст. 96 СК України).

  Щодо дії шлюбного договору, то у ньому може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків. Також може бути встановлено чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу. Отже законодавець за допомогою диспозитивної норми (норма, яка діє лише постільки, поскільки суб’єкти не встановили за згодою інших умов своєї поведінки. Такі норми заповнюють прогалини у випадках, коли немає домовленості між сторонами договору) надає сторонам право встановлювати як загальний строк дії договору, так і строки тривалості окремих прав та обов’язків.

  Розглядаючи фактор часу, який сторони встановлюють у шлюбному договорі, мимоволі приходиш до висновку про гарантування сімейних відносин на місяць, рік, два, п’ять тощо. Ясна річ, такий конкретний строк надуманого, запланованого та розрахованого перебування у шлюбі, спільного проживання не створює почуття взаємного кохання, не викликає повної віри та впевненості у світлу та шалену любов.

  Право на відмову, розірвання та припинення контракту

  Науковці відмічають, що на практиці шлюбний договір в першу чергу застосовується не для регулювання спільного проживання і користування майном, а на випадок розірвання шлюбних відносин.

  Але спершу - про право на відмову від шлюбного договору. Відповідно до ч. 1 ст. 101 СК України одностороння відмова від шлюбного договору не допускається. Тобто заборона односторонньої відмови від шлюбного договору є запорукою забезпечення стабільності встановлених договірних сімейних відносин. Одностороння відмова від договору допускається лише у випадках та на умовах, визначених контрактом або законом.

  За взаємною згодою подружжя має право відмовитися від договору. У такому разі, за вибором подружжя права та обов’язки, встановлені згідно з цим документом, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.

  Розірваним шлюбний договір може бути на вимогу одного з членів подружжя за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання. Підставою такого розірвання може бути, наприклад, тяжка або невиліковна хвороба одного з членів подружжя, що унеможливлює вчинення ним дій на виконання умов шлюбного контракту.


  Шукати другу половину?!

  За СК України підставами для припинення шлюбу є:

  - шлюб припиняється внаслідок смерті одного з членів подружжя або оголошення його померлим;

  - шлюб припиняється внаслідок його розірвання: за спільною заявою подружжя, яке не має дітей; внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду; за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду.

  Розглянемо той випадок, коли подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Союз розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору. У разі розірвання шлюбу державним органом реєстрації актів цивільного стану шлюб припиняється у день реєстрації розірвання подружнього союзу. Це засвідчується свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України. Після одержання свідоцтва особа має право повторно шукати другу половину.

  Слід зазначити, що укладення шлюбного договору - це перш за все спокійні та побудовані з розрахунку відносини, але не помірковані з точки зору сімейного щастя, кохання, взаємної допомоги та переживання один за одного. Когось це влаштовує, а когось ні. Напевно, в нас переважають почуття над розумом - так велось з діда-прадіда. Наречені або подружжя, можливо, остерігаються образити почуття одне до одного меркантильними питаннями та пропозиціями укладати «договір страхування» власного, єдиного та неповторного кохання.

  Вважаю, що надання законодавцем нареченим або подружжю права на укладання шлюбного договору у повній мірі не узгоджується з положенням п. 3 ч. 1 ст. 2 СК України в тій частині, що регулювання сімейних відносин здійснюється СК України з метою побудови сімейних відносин на почуттях взаємної любові та поваги, взаємодопомоги і підтримки. Адже встановити гарантію кохання, сімейного спокою та злагоди за допомогою шлюбного договору не можна.

  Дмитро КОСТЕРНИЙ,

  начальник юридичного сектору галузевої служби комерційної роботи та маркетингу

  Сергій ГУК

  Є бажання плідно працювати

  Небагато є в історії людства постатей, рівних княгині київській Ользі за різнобічністю таланту управління й наполегливості, вірністю та шаною до чоловіка.

  Легендами овіяний образ княгині київської, дружини князя Ігоря - Ольги, мудрої державної діячки, керівника і воїна. Її діяльність залишила помітний слід у східнослов’янській історії Х ст.

  Стародавні літописці, без сумніву, симпатизували княгині - дружині Ігоря - у пору неповноліття їхнього сина Святослава. Вони часто описують її як вродливу, енергійну, хитру й, передусім, мудру правительку.

  По смерті Ігоря владу у Київській державі взяла його жінка Ольга, - перша жінка на українському престолі, княгиня, ім’я якої стало улюбленим іменем українського жіноцтва.

  З якого роду вона була, якого походження? Ім’я Ольга - скандинавське Хельга; може, була донькою котрогось зі «світлих і великих князів» варязького роду, що панували у різних містах? Дослідники по-різному відповідають на питання: де й коли народилася Ольга, з якої родини походила, чи була князівського роду? Найпоширенішою є думка, що дитинство княгині минуло в селі Вибути поблизу Пскова, де, мабуть, вона і зустрілася зі своїм майбутнім чоловіком, який покохав її за красу та незвичайний розум.

  Батьки Ольги ще змалечку прищепили доньці правила чинного, порядного, розумного і виваженого життя. Їхній приклад, сумління й неабиякі вроджені здібності формували у дівчинки серйозне й відповідальне ставлення до всього, з чим їй доводилося стикатися, що зачіпало її інтереси чи потребувало звичайного житейського рішення.

  В одному з пізніших літописів сказано, що Ольга була селянською дівчиною, займалась перевозом на річці. Ігор був у Псковщині на ловах, побачив човен і наказав себе перевезти. Дівчина сподобалась йому і він почав її жартома зачіпати. Але вона відповіла йому так гостро, що він «набрав до неї пошани» і посватав її за жінку. І стала вона не лише дружиною, а й мудрою помічницею Ігоря.

  За життя Ігоря Ольга мала велику пошану; князь дав їй в управу Вишгород, значне місто біля Києва, а у посольстві до Греції побіч Ігоревого посла був також посол його княгині. Після смерті Ігоря Ольга правила Київською державою, в часи малолітства сина Святослава, від 945 до 960 р.

  Літописець називає Ольгу «наймудрішою з усіх людей». Це була справді визначна індивідуальність. Вже саме те, що по смерті Ігоря їй полишено можливість управляти, свідчить, що княгиня не була пересічною жінкою. У ті часи, коли все вирішувала фізична сила, відвага, рішучість, нелегко було жінці утриматися на престолі. Дикі, буйні і своєвільні варяги не стерпіли б м’якої жіночої руки. Те, що Ольга все-таки утрималася при владі, що протягом кількох десятків років радила без ніякого спротиву, все те є свідоцтвом того, що вона визначалася справді великим державотворчим хистом. Її дипломатична діяльність, подорож до Царгорода, перехід на християнство - це докази, що Ольга була володарем високої міри.

  Першою справою Ольги була війна з древлянами. Ігор загинув від рук древлян, - обов’язком жінки було помститися за смерть чоловіка. Але проти древлян Ольга мусила виступити і в ім’я інтересів державотворчим. Якби древляни мали окрему владу, то захиталися б підвалини київської держави. Повстання одного племені вистачило, щоб і інші племена повстали, а тоді велика держава перестала б існувати. Тому Ольга з таким завзяттям і рішучістю і навіть жорстокістю воювала з мешканцями «Дерев».

  Під час правління Ольги розширилося будівництво в Києві. Старокиївська гора, де до цього часу був могильник, поступово перетворюється на парадний центр столиці. Вже на початку правління Ольги тут стояв камінний князівський терем, неподалік від якого вона спорудила кам’яний палац із великою прибудовою, оздобленою фресковими розписами й деталями з мармуру і рожевого шиферу. Це був тронний зал, де Ольга приймала бояр, підвладних суверенів та іноземних послів.

  До кінця свого життя Ольга фактично управляла Руссю. При цьому вона не заперечувала проти розширення володінь на схід, проте була категорично проти війни з Візантією.

  11 липня 969 р. Ольга померла. Її поховали за християнським звичаєм. Правління Ольги було вирішальним поворотом в історії Київської Русі. Перш за все країна здобула упорядковане управління. Поряд з цим в історії назавжди зберігся світлий образ жінки-воїна, мудрої правительки. Жорстока помста за смерть свого чоловіка Ігоря є проявом вірної та чистої любові, шани княгині Ольги до чоловіка. Тільки світле та віддане кохання жінки до чоловіка допомагає здолати життєві негаразди, досягти неможливого та стати кращим у світі цьому.

  Анатолій САДОВЕНКО

  Нове видання: посібник «Виконання робіт вантажопідіймальними кранами»

  «Контрабанді - стоп!». Під таким гаслом років зо три тому в нашій країні було оголошено війну темним схемам з метою збагачення і тим ділкам, які, застосовуючи незаконні шляхи при перевезенні через українські кордони усілякого краму, намагаються усіма шляхами підняти рівень власного добробуту. Використовуючи при цьому й залізничний транспорт.

  Арешт під аромат парфумів

  Чутка про те, що працівники Державної митної служби України затримали провідників - подружжя Олексія і Зінаїду К. та їхніх напарників Степаниду Т. та Богдана Б. (імена з етичних міркувань змінено) пасажирського поїзда №2 Київ - Москва, долетіла з Глухова до Києва задовго до того, як ця четвірка повернулася до столиці. Швидкість розповсюдження новини про те, що митники під час огляду вагона на кордоні України та Росії знайшли 192 флакони туалетної води на загальну суму 40 тисяч гривень, була миттєвою. Майже такою, як той аромат парфумів, яким горе-комерсанти хотіли подивувати російський люд. Ох, і було ж розмов серед деяких з чотирьох тисяч провідників Київської вагонної дільниці після тієї січневої ночі поточного року. Довго ламали голови над тим, що ж не спрацювало у добре налагодженій технології переправлення контрабандного краму через кордон? Чи то фігурне скло дзеленчало, чи, може, запахи видали секретний вантаж у тайнику вагона, де хазяйнували тепер уже звільнені із залізничного транспорту провідники? Піди тепер і розберись. Не одну потилицю чухали їхні господарі з приводу того, чому цим феноменом обожнювання штучних пахощів у надзвичайно великих дозах зацікавилися співробітники Служби безпеки України. Та ще й карну справу правоохоронці відкрили. Далі строком лякають. Як тут не гомоніти, як не обговорювати проблему? Адже перекрито у прямому і переносному значенні цього слова парфумерний канал.

  Арешт під аромат парфумів. Як романтично… Не будемо докладно зупинятись на тому, як вже знайомий вам квартет провідників готувався до того «феноменального» рейсу. Все зрозуміло: закупівля оптом рідини, попередні підрахунки баришів, завантаження, попередження начальника поїзда про «пахучий сюрприз». Хоч там як, але «шефа» (у нашому випадку «шефиню» В.) попередити було необхідно - хазяйка ж. Хтось із дотепників, яких у редакції «Рабочего слова» чимало, подивувавшись з приводу масштабів операції «Туалетна вода», підмітив, що краще б Олексій і Зінаїда К., а з ними Богдан Б. та Степанида Т. винайняли для перевезення парфумів залізничну цистерну. У такому разі, за умов законного перетину кордону, їм би тюремний строк не «припаяли б».

  Мабуть, грип…

  Скажете, перебільшуємо, коли говоримо про явище поодиноких, але добре організованих купкою провідників пасажирських вагонів, операцій з метою перевезення контрабандного товару через кордон? Аж ніяк. Редакція володіє документами, наданими службою кадрів, навчальних закладів та соціальних питань столичної магістралі, де чорним по білому по полочках розкладено маршрути провідників-контрабандистів, їхні спекулятивні уподобання. Приміром, у бік Білокам’яної спритники у залізничній формі з поїзда №4 намагалися у кінці березня вивезти майже 40 тисяч носових хусточок. На вибір товару, можливо, мало вплив поширення епідемії грипу. До Москви та Санкт-Петербургу в поїздах №2, 4, 42, 53 намагаються перевозити мобільні телефони, електронні записники, трикотажні вироби, жіноче взуття. Асортимент, як бачимо, широкий.

  Деяке здивування в автора цих рядків викликала непереборна пристрасть провідника Н. з поїзда №86 Київ - Мурманськ, який напередодні Міжнародного жіночого дня «затарився»… киями для гри у більярд. 97 одиниць «зброї» для биття куль. Мимоволі здивуєшся розпалу дефіциту у Росії такої продукції. І саме перед жіночим святом. Підкажіть, що вони там роблять з тими киями? Цей багаж, який підприємливий Н. розмістив у «своєму» вагоні для доставки північним сусідам, так і не надійшов за призначенням через увагу з боку працівників Чернігівської прикордонно-митної служби до товару на загальну суму у 10 тисяч гривень. Після повернення Н. до пенатів йому оголошено догану за дивну пристрасть… Легко відбувся.

  Дайте лише строк

  На жаль, про «жменьку» українських провідників йде погана слава ще й на кордонах зі Словаччиною і Польщею: блоки цигарок у міжстельовому просторі пасажирських купе поруч із системами обігріву та вентиляції вагонів - то своєрідне хобі цієї публіки. Бізнесом його не назвеш, оскільки тютюновими підприємцями провідникам пасажирських поїздів №7 Київ - Відень та № 67 Київ - Варшава заважають стати правоохоронці. Як з українського, так і з-за іноземного кордону. Через службові порушення і бажання підзаробити гроші на перевезенні тисяч контрабандних цигарок ділки нехтують інструкціями провідника пасажирського вагона міждержавного сполучення. І не тільки. Контрабанда в особливо великих обсягах карається згідно з чинним вітчизняним законодавством. А рухомий склад, в якому виявлено незадекларований товар, може бути заарештовано. А це вже відповідно до міжнародних домовленостей. Ось тоді зі скарбниці Південно-Західної магістралі на рахунки закордонних залізниць летять чималі суми в іноземній валюті. Ясна річ, провідників, які завдають подібних збитків, після проведення розслідування і у випадку доведення їхньої вини, звільняють з роботи без права відновлення. Справа передається до карних органів. Далі, як мовиться, дайте лише строк.

  Багач з порожніми кишенями

  Нещодавно від співробітників Гомельської митниці надійшло повідомлення, що затримано громадянина України Івана Г. - провідника вагона №21 поїзда №85 Київ - Мурманськ. Трохи більше року залишалося до виходу на пенсію означеному суб’єкту, коли він вирішив розбагатіти на перевезенні незадекларованих товарів на величезну суму у російській валюті. То десятки тисяч гривень. Даремно, що всі навколо збентежені економічною кризою. Провідник Г. не з тих. Де тільки гроші брав для оборудки цей пересічний «господар» пасажирського вагона, який належить державі? Приказка «голь на выдумку хитра» тут ні до чого. Чи не так? Спитаєте, що приховав? Ліки проти онкологічних захворювань, інструменти для деревообробки, автозапчастини. І що ж? У прикупі не довелося побувати. Поїзд у напрямку Полярного кола через прискіпливу перевірку вагона митниками затримано на 15 хвилин. Залізниця знову несе збитки через штраф. Провідника звільнено з роботи. Коло замкнулося? Ні, слідство триває. Отакі у Г. справи.

  Але чи легше від цього усьому колективові залізниці?! Адже штрафи, які сплачуються із рахунків Південно-Західної, могли б, врешті-решт, бути направленими на преміювання достойних працівників. Виходить, десяток неспроможних контрабандистів б’є по кишені майже 67-тисячний колектив. Як кажуть, приїхали…

  P.S. Останню селекторну нараду під головуванням заступника начальника Південно-Західної магістралі з кадрів і соціальних питань Івана СОЛОВ’Я було присвячено підсумкам проведених заходів із профілактики правопорушень на залізниці впродовж першого півріччя поточного року. Увага акцентувалася не лише на випадках розкрадання деталей та вузлів залізничної інфраструктури сторонніми особами. Обговорювався також стан справ у сфері обслуговування пасажирів. Прикрий факт: ще не все зроблено керівниками підприємств пасажирського господарства для унеможливлення ситуацій, про які йшлося у даній газетній публікації.

  Ніяка тисяча-друга гривень, яку отримано, зокрема, за контрабанду, не замінить стабільні заробітки на залізниці, ті соціальні преференції, які гарантує своїм працівникам Південно-Західна. Про це має пам’ятати кожний.

  Геннадій Сергієв

  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05