РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 38 (9 жовтня 2009) 

 • Бережіть власне серце, будь ласка!

  Виявлення факторів ризику серцево-судинних захворювань (ССЗ) (тютюнопаління, зловживання алкоголем, надлишкова маса тіла, артеріальна гіпертензія, гіподинамія тощо) та заходи щодо зменшення їх поширеності надзвичайно важливі у наш час. Практично всі наведені фактори є модифікованими. Це означає, що на них можна впливати, сприяючи зниженню їх кількості або зменшенню їх несприятливого тиску на самопочуття людини.

  Для зміни способу життя (первинна профілактика) пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями і пацієнтів з групи високого ризику цеховим лікарям та лікарям-кардіологам необхідно налагодити контакт з хворим, активно залучати пацієнтів до модифікації факторів ризику. А ще варто переконати пацієнта у необхідності виконання рекомендацій щодо зміни способу життя. Таким чином слід допомогти усвідомити пацієнту наявність зв’язків між способом життя, здоров’ям та захворюванням. Важливо, щоб до цієї роботи прилучались адміністрація підприємства, профспілки.

  Зміна способу життя

  Як позбутися шкідливої звички - тютюнопаління? Допомога від лікаря має бути обов’язковою. У цьому разі метою лікаря має бути досягнення повної відмови недужого від цигарок. Таким хворим потрібно роз’яснити, що «побачення» із тютюном - це основний фактор ризику розвитку захворювання і поганого прогнозу. Тому і відмова від нього має бути однозначною. Можна рекомендувати нікотино-замісну терапію на певний час. Результати оглядових досліджень свідчать про те, що смертність серед пацієнтів, які кинули палити, складає менше половини смертності тих, хто не втратив цієї звички.

  За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), смертність від паління збільшиться до 2030 року, як мінімум удвічі. Це має бути неабиякою пересторогою у справі боротьби з палінням. Заборона цигаркових тайм-аутів на робочих місцях сприяє унеможливленню виникнення тисяч інфарктів та інсультів. При цьому ризик страшних недугів зменшиться на 60% за рахунок припинення пасивного паління, і на 40% - за рахунок відмови від цигарок активних паліїв. Тому обмежити паління на робочих місцях або призначення нікотино-замісної терапії - дієвий фактор профілактики.

  Його високість артеріальний тиск

  На порядку денному - контроль артеріального тиску (А/Т). Спочатку про його норми. Мета - А/Т нижче 140/90 мм ртутного стовпчика. Нижче 130/85 мм рт.ст. - при серцевій недостатності (СН) або хронічній нирковій недостатності (ХНН) і нижче 130/80 мм рт.ст. - при супутньому цукровому діабеті (ЦД). Почати модифікацію способу життя (зниження підвищеної ваги тіла, підвищення фізичної активності, зменшення «впливу» алкоголю, обмеження вживання натрієвих солей, застосування фруктово-овочевої дієти) у всіх пацієнтів із систолічним (САТ) вище 130 мм рт.ст. або діастолічним артеріальним тиском (ДАТ) вище 80 мм рт.ст.

  Згідно з рекомендаціями, цільовим рівнем вживання солі в усьому світі мають бути 3 г/добу. Необхідно на амбулаторному прийомі у лікаря-кардіолога чи цехового лікаря, під контролем А/Т або із застосуванням добового моніторингу (при потребі), підібрати індивідуально для кожного хворого гіпотензивні препарати, із врахуванням віку і захворювань (СН, ЦД, ХНН тощо).

  Бігцем від інфаркту

  Тепер про фізичну активність. Маємо щоденно або хоча б 3 - 4 рази на тиждень віддавати не менше 30 хвилин руховим вправам. Це може бути ходіння, біг підтюпцем, поїздка на велосипеді, плавання або інший вид активності, доповнений збільшенням щоденної активності в рамках стилю життя: ходіння в перервах на свіжому повітрі, лікувальна фізкультура на робочому місці, або в кімнатах відпочинку на підприємствах. Це допоможе зменшити вплив негативних факторів (перепади артеріального тиску, наслідки стресів тощо), а також покращити самопочуття у працездатних пацієнтів, в яких виявлено серцево-судинні недуги.

  На вагу золота

  Жодних відкриттів не зробимо: контролювати вагу власного тіла необхідно. Як? На допомогу приходить індекс маси тіла (ІМТ). Нормою є 18,5 - 24,9 кг/м2. Визначати ІМТ дуже просто за наступною формулою. Вага (кг) : (зріст в метрах)2. Варто також заміряти окружність талії (як частина оцінки ваги). За змінами ІМТ і об’ємом талії необхідно спостерігати в ході лікування. Почати лікування необхідно на стадії підвищеної ваги, поступово збільшуючи фізичну активність. Уявімо ситуацію, що ІМТ у чоловіків дорівнює 25 кг/м2. У такому разі виникає ціль - зменшити об’єм талії у чоловіків до рівня 102 см і нижче, а у жінок - менше 89 см. Зниження маси тіла проводиться як без застосування ліків, так і медикаментозно.

  Не медикаментозна корекція:

  - підвищення рухової активності (як мінімум 30 - 40 хвилин інтенсивних фізичних вправ або руху в швидкому темпі не менше 5 - 6 разів на тиждень);

  - дієтична корекція маси тіла за рахунок зниження калорійності їжі і зменшення її об’єму. Перевагу слід надавати складним, багатим на клітковину (не менше 40 - 50 г/день) вуглеводам (овочі і фрукти, в меншій мірі зернові). Мета - щоб вони складали 50 - 60% від рівня добової калорійності. Жири не повинні перевищувати 30% від загальної калорійності страви. Перевагу слід віддавати ненасиченим (рослинним) і рибним жирам, тоді як тваринні слід обмежити до рівня менше 10% загальної калорійності їжі; кількість білків 12 - 20% загальної калорійності (переважно за рахунок рослинних і тих, що містяться в пісних сортах м’яса, птиці та всіх сортів риби).

  Медикаментозна корекція призначається лише за відсутності ефекту від дієтичних і режимних (фізична активність) заходів. Однак медикаментозна терапія індивідуальна та досить делікатна справа, тому ласкаво запрошуємо працівників магістралі на консультації, бесіди, огляди, обстеження до лікарів Дорожньої клінічної лікарні, що дасть можливість практичної реалізації програми «Здоров’я залізничника».

  Сергій ОРЕЛ, заступник головного лікаря з амбулаторно-поліклінічної роботи ДКЛ №2,

  Світлана ПУСТОВІТ, лікар-кардіолог ДКЛ №2

  Сергій ОРЕЛ, Світлана ПУСТОВІТ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05