РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 35 (11 вересня 2009) 

 • Цікаво. Смачний хліб із древлянської печі

  У серпні в Коростені проходив міжнародний науково-практичний семінар «Експериментальна археологія: завдання, методика, моделювання». Окрім пленарних засідань, за участю науковців з різних країн, на території древнього городища проводилися експериментальні дослідження. До них було прикуто увагу багатьох городян, небайдужих до історичного минулого древнього Іскоростеня.

  Давнє городище, яке коростенці називають «Красна гірка», у ті дні ожило, здавалося, тут знову, як і понад 1300 літ тому, древляни поринули у свої щоденні справи - печуть хліб, займаються гончарством, іншим ремеслом. А неподалік змагаються в майстерності воїни… Зрозуміло, це було експериментальне дослідження. А для нього організатори відтворили, зокрема, давньоруський металургійний процес, гончарне виробництво. Відтворено і древлянську піч, яку до того розкопали археологи. На фрагменти знахідки могли подивитися всі бажаючі. А поруч, сконструйована вже нова, з дотриманням тих розмірів, які мали печі наших предків. Господарювала тут студентка Інституту історичної освіти, що при Київському педагогічному університеті ім. Драгоманова. Прагнучи відтворити атмосферу побуту наших предків, тут навіть пекли хліб і варили кашу. До речі, горщики для каші створили студенти, які експериментували з відтворенням гончарного виробництва. Спробувати власноруч зробити гончарний виріб могли всі бажаючі. Відтворено навіть спеціальну піч, де гончарі мали б обпалювати вироби. Але перед цим потрібно виріб створити з глини, домішуючи крихти вивітреного граніту. Готові горнятка, глечики мають сохнути ще кілька годин, а тоді вже їх обпалюють.

  Ось неподалік проходить процес плавлення заліза. Добута в болотах руда потрапляє до розпеченого горна, і вправними рухами юнак, з допомогою міхів, підтримує процес горіння у горні. Отже й процес плавлення не припиняється. Щоб отримати готовий метал, потрібно декілька годин. Поруч вже інші умільці з допомогою пристосувань, якими користувалися наші предки, виковують металеві вироби.

  З іншого боку городища доноситься… дзвін мечів. Що там? Це відбуваються змагання між воїнами в середньовічних обладунках. Як з’ясувалося, учасники змагання - представники клубів, так званої, історичної реконструкції. Як пояснив один з учасників дійства В’ячеслав Зарубін із київського клубу, подібні турніри - не рідкість в Україні. І вони приваблюють все більше людей. Для учасників - це особливе захоплення. Адже тут головне не лише змагання, яке має свої правила. А, передусім, ще й вивчення історичних особливостей і реконструкція обладунків. Обладунки готують частково самотужки, щось замовляють у майстрів. Загалом же - це велике захоплення людей, які шанують древню історію.

  Зрозуміло, відтворення давньоруських промислів, що проходило в городищі, відбувалося під керівництвом науковців, істориків, археологів. Старший науковий співробітник Інституту археології НАН України Андрій Петраускас зазначив: особливість даного семінару в тому, що поєднується академічна частина з моделюванням древніх технологій. Цей захід привернув увагу багатьох фахівців, науковців з різних країн. Вони мають можливість висловити свої думки, обговорити спільні проблеми, і разом зробити ще один крок до вивчення стародавнього світу слов’ян.

  Один з авторитетних академіків із Санкт-Петербурга Анатолій Кірпічніков вважає, що нині Коростень став українською Троєю, яскравою па-м’яткою європейської цивілізації. І сюди незабаром, коли створиться на древніх городищах музей під відкритим небом, буде просто паломництво вчених та любителів старожитностей.

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05