РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 35 (11 вересня 2009) 

 • Мандруймо разом! Ніжинський слід геніїв


  Те, що зробили ніжинські краєзнавці, під силу лише подвижникам - вони зберегли унікальний комплекс будівель поштової контори зразка ХVIII ст. А в одному з його флігелів, на невеличкій території, «поселили» музей, який так і називається - «Поштова станція».

  - Наше місто було чи не найбільшим торговельним центром Лівобережної України, - починає екскурсію головний зберігач фондів Ніжинського краєзнавчого музею Лілія РУДЕНКО. - Тут проходили головні поштові тракти у бік Києва, Москви, Санкт-Петербурга, Риги, Полтави, в Крим. Через тутешню станцію пролягали шляхи-дороги геніїв світової науки і культури - Михайла Ломоносова, Дениса Фонвізіна, Олександра Пушкіна, Олександра Грибоєдова, Михайла Глінки, Михайла Лєскова. Число видатних людей чимале. В експозиції музею дві подорожні грамоти. В одній з них від 26 серпня 1859 р. повідомляється про те, що від Севська до Лугані їде академік живопису Тарас Шевченко. До слова, це була його остання подорож в Україну. Згідно з проїзним документом за відстань в 110 верст Тарас Григорович заплатив авансом 1 руб.10 коп. Відповідно до чину йому надали два поштових коня. Так у царській Росії «цінували» генія. Менше коней не відправляли в такі подорожі. А ось колезький асесор Микола Гоголь, який прямував від Одеси до Москви за рік до своєї смерті, їхав на чотирьох поштових конях.

  В окремій кімнаті музею відтворено інтер’єр куточка для проїжджаючих (на фото) - стіл, стільці, самовар, чайний посуд, дорожні валізи, скрині. Навпроти - робоче місце станційного наглядача. В його, так би мовити, офісі - карта поштових трактів, старовинні стіл, стільці, рахівниця, поштові прилади, настінний годинник і дзеркало з різьбою. За словами наукових співробітників музею, це - робота одного з ніжинських майстрів.

  В іншій залі розміщено макет поштової станції в її первісному вигляді. А ще - марки, конверти, листівки, дещо з тогочасних речей подорожнього побуту: чорнильниці, лампи, піддужні дзвоники, свічники.

  - Усього у наших фондах близько 700 оригінальних експонатів, - продовжує Лілія Михайлівна. - З-поміж інших варто виділити договір про заснування перших поштових станцій, укладений гетьманом України Богданом Хмельницьким і російським царем Олексієм Михайловичем. Згодом в Україні з’явилися чотири станції - у двох гетьманських столицях - Батурині та Глухові, в Києві і в нашому Ніжині. До речі, в Києві і в Ніжині перебувало по 5 стрільців і солдат та 10 коней.

  За 16 років роботи музею «Поштова станція» в ньому побувало понад 60 тисяч відвідувачів. Значна частина - приїжджі, які десь почули чи прочитали про цей куточок, в якому завдяки турботам непосидючих краєзнавців під пильною вартою охороняється... історія. Музейники й досі згадують одного з найпочесніших гостей, який торік несподівано завітав сюди - президента Грецької Республіки Каролоса Папуліаса. Під час свого робочого візиту в Україну він приїхав на грецьке кладовище в Ніжині. Там помолився за упокій своїх співвітчизників, а опісля відвідав «Поштову станцію». Краєзнавці тішаться через те, що відтепер про єдиний в Україні такий музей знатимуть і в Греції. Разом з тим бідкаються: державної підтримки майже не відчувають. Особливо в останні роки. І хоча і є всі домовленості з Укрпоштою про ремонт двоповерхової споруди цього унікального комплексу, кошти досі не надійшли. А надії на асигнування з місцевого бюджету - марні. Може, знайдуться меценати?...

  Володимир ЯНІШЕВСЬКИЙ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05