РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 34 (4 вересня 2009) 

 • Святині. Прапор Хмельницького у Бородянці

  Родзинкою цьогорічного святкування Дня незалежності в Бородянському районі стало представлення копії прапора Богдана Хмельницького, вишитого відомою майстринею краю Ларисою Ковальчук-Шустерман.

  Того передсвяткового дня, коли громадськість Бородянщини зібралася в палаці культури для відзначення 18-ї річниці Незалежності, в холі було представлено виставку її вишитих картин. Це і пейзажі, і натюрморти, і портрети, твори релігійної тематики. Роботи чарували своєю красою і самобутністю. Це й не дивно, бо майстриня володіє унікальною технікою, адже «відчуває» і може відобразити з допомогою ниток 740 різних відтінків кольорів. Подейкують, в Україні таку кольорову гамму більше ніхто не відтворює. Саме до такої самобутньої творчої особистості і звернувся методист відділу культури Валентин Мойсеєнко з ідеєю відтворення копії прапора Хмельницького, про який він зібрав максимальну кількість відомостей і зайнявся детальним дослідженням зображених на ньому символів.

  У розмові з кореспонденткою «Рабочего слова» Валентин Станіславович повідав, що особистий прапор Хмельницького був одним із найважливіших атрибутів гетьманської влади. Під час польсько-шведської війни 1655-1660 рр. він потрапив до Швеції як трофей. Після здобуття Україною незалежності кілька разів відвідував батьківщину. Зокрема, 2005 р. його передавали для експонування зі Стокгольмського військового музею до Національного музею історії України. Ця реліквія має скромний вигляд, що загалом не властиво козацькій традиції. Певне, створювалася вона в непростих військових умо-вах. Центральна частина прапора зшита з двох лляних полотен. Ініціали гетьмана, абревіатура його титулу і символи зображені фарбами, а не вишиті, як зазвичай, шовком. Отож і виникла у Валентина Станіславовича ідея створити вишиту копію прапора, щоб із цим атрибутом гетьманської влади могли ознайомитися якомога більше його співвітчизників. На білій тканині зображено овал, до якого вписано великий хрест, вісім золотих (по чотири з кожного боку) та дві червоні шестикутні зірки. Під хрестом - горизонтальний півмісяць ріжками догори. У кутах прапора - ініціали гетьмана, абревіатура його титулу. До речі, кириличні літери - Б.Х.Г. ЕК. МЛО. ВЗ означають «Богдан Хмельницький Гетьман Єго Королівської Милості Війська Запорозького».


  Валентин МОЙСЕЄНКО і Лариса КОВАЛЬЧУК-ШУСТЕРМАН.

  Либонь, до значення усіх цих символів, які є на прапорі, ще не раз повертатимуться історики й дослідники, адже тема ця надзвичайно широка і непроста. На думку ж, Валентина Мойсеєнка, хрест над півмісяцем в оточенні шестикутних зірок символізував не лише покровительство Господа над мешканцями козацької республіки, а й право козаків вільно жити на землі пращурів. А магічне сонячне коло охороняло їх від зовнішніх ворогів. Отож ця символіка актуальна не менше, ніж 350 років тому.

  - Я щаслива, що мені випала честь працювати над виготовленням копії прапора Хмельницького, - сказала зі сцени Лариса Ковальчук-Шустерман. - Тому довелося опрацювати чимало літератури, щоб більше довідатися про епоху козацької доби. Вишиваючи, я ніби переносилася подумки у ті героїчні часи, ніби долучалася до козацької слави. І хоч зараз важко розлучатися зі своїм витвором, та я рада, що з копією прапора Богдана Хмельницького тепер можуть ознайомитися всі бажаючі, відвідавши наш палац культури. Тим більше, що нині в Україні така копія лише одна.

  Отож копія прапора гетьмана Хмельницького, під яким козацьке військо ходило в героїчні походи, захищаючи свободу своєї рідної землі, вже є в нашій державі. І нехай ця символіка надихає усіх, хто виявить бажання подивитися на неї, на державотворчі справи, на примноження слави нашої України.

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05