РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 7 (23 лютого 2009) 

 • Про пенсіонерів Київщини подбають

  У ЗМІ пройшла інформація, що вже у лютому можливі затримки із соціальними виплатами. Мене, мешканця Василькова, що у Київській області, турбує питання, чи не припинятимуться виплати пенсій?

  Микола АТАМАНЮК,

  пенсіонер-залізничник

  Кореспондент «Рабочего слова» звернувся за коментарем щодо своєчасності виплати пенсій у цьому році до заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України у Київській області Ірини КОВПАШКО.

  - Ірино Василівно, яким сьогодні є стан із соціальними виплатами в Київській області?

  - Станом на 1 січня 2009 року на обліку перебуває майже 533 тисячі пенсіонерів, у тому числі 238 тисяч (44,7%) проживають у сільській місцевості та понад 25 тис. пенсіонерів - колишніх військових. В області питаннями пенсійного забезпечення опікуються 33 управління Пенсійного фонду України в районах та містах. Завдяки чіткій організації роботи, відповідальному ставленню до дорученої справи у 2009 році виплати, як і в попередніх роках, проводяться в чітко визначені терміни - щомісяця, не пізніше 25 числа. Тільки в січні поточного року виплачено у вигляді пенсій та допомог майже 529,3 млн. гривень.

  У нас є всі підстави позитивно оцінювати проведену роботу щодо перевизначення дат виплати пенсій пенсіонерам. З метою забезпечення рівномірного щоденного фінансового навантаження, починаючи з січня поточного року, виплати проводяться, починаючи з 4 числа. Кожного пенсіонера проінформовано про нову дату виплати, яку визначено з урахуванням статусу пенсіонера. Першочергово отримують пенсії інваліди війни, учасники бойових дій, члени сімей загиблих. Далі у переліку - особи, які перебувають на повному державному забезпеченні, одержувачі пенсій у разі втрати годувальника, інваліди, непрацюючі, працюючі пенсіонери.

  У лютому ми маємо виплатити пенсіонерам майже 529,7 млн. грн. Це трохи більше, ніж у січні. Як і очікувалось, фінансування виплати пенсій було розпочато 2 лютого, а виплату здійснюємо з 4 лютого. Фінансування виплат проводиться щоденно, згідно з календарним графіком. Станом на 21 лютого поточного року фактично профінансовано понад 502,4 млн. гривень, або 94,8% від потреби. Це дало змогу забезпечити виплату коштів усім категоріям пенсіонерів, дату виплати в яких установлено по 21 число включно.

  Вважаю, що занепокоєння пенсіонерів щодо невиплати пенсій передчасні.

  - Така сума видатків по області безперечно вражає. А які суми отримує кожен конкретний пенсіонер?

  - Відповісти на це запитання досить складно, тому що скільки пенсіонерів, стільки й розмірів пенсій. При цьому, вони напряму залежать і від закону, за яким проводиться призначення, і від індивідуальних даних про пенсіонера (тривалість стажу та величина заробітку, стан працездатності, права на надбавки, доплати, підвищення чи належність до певної категорії, наприклад, інваліди війни, інваліди-чорнобильці, для яких встановлено свої гарантовані мінімальні виплати). Тому вважаю за доцільне говорити про середній розмір пенсії в області. Так, якщо на перше січня 2008 року середній розмір пенсії становив трохи більше 743 грн., то на аналогічну дату 2009 року - майже 885 грн. Це становить 177,7% від прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (498 грн.), або на 62,7% більше, ніж мінімальна пенсійна виплата (544 грн.). У цілому за 2008 рік середній розмір пенсії збільшився на 141,72 грн.

  - А завдяки чому відбулося таке збільшення?

  - Законодавчо передбачено, що пенсія призначається один раз, а в подальшому - перераховується. Підставами для перерахунку є, насамперед, зміни в законодавстві та індивідуальні обставини в житті кожного пенсіонера. З огляду на це ми розрізняємо так звані масові перерахунки та індивідуальні. Масові перерахунки пенсій - це ті, що проводяться при зміні норми закону в автоматизованому режимі та не потребують особистого звернення пенсіонера. Індивідуальні перерахунки проводяться виключно за заявами пенсіонерів і пов’язані з набуттям права на надбавки, доплати, підвищення чи у зв’язку з урахуванням допрацьованого страхового стажу. Минулого року одинадцять разів проводились масові перерахунки різним категоріям пенсіонерів та опрацьовано понад 91 тис. заяв на індивідуальні перерахунки.

  Найбільшу добавку до пенсії дали масові перерахунки у зв’язку зі збільшенням вартості одного року страхового стажу (з 1 січня 2008 року цей показник збільшено з 1% до 1,2%, а з 1 жовтня 2008 року - до 1,35%) та зі зростанням прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність (чимало виплат розраховують, виходячи саме з цієї величини).

  Хочу більш докладно пояснити поняття «страховий стаж», яке введено з 1 січня 2004 року. Це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо підприємство заборгувало перед Пенсійним фондом по сплаті внесків, то цей період не зараховується до страхового стажу. З огляду на викладене стає зрозуміло, що, коли особа працює на підприємстві неофіційно або коли підприємство не сплачує внески до Пенсійного фонду, то такій особі період роботи до страхового стажу не зараховується.

  - А якщо пенсіонер працював до 1 січня 2004 року?

  - Всі періоди роботи до 1 січня 2004 року зараховуються до страхового стажу на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, тобто за записами у трудовій книжці.

  - Чи мають можливість переглянути розміри своїх пенсій… пенсіонери, які працюють?

  - Порядок проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення чи попереднього перерахунку, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530. Якщо пенсіонери продовжували працювати та набули страхового стажу не менш як 24 місяці, то вони мають право на перерахунок. При цьому може бути використаний заробіток, з якого пенсія обчислювалася, або ж за період, передбачений статтею 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (заробітна плата за 60 календарних місяців роботи підряд до 1 липня 2000 року та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку).

  Той, хто працював, але набув менше ніж 24 місяці страхового стажу, теж має право на перерахунок з добавленням стажу. Однак право на такий перерахунок виникає не раніше, ніж через два роки після призначення пенсії чи попереднього перерахунку і лише з урахуванням заробітної плати, з якої призначено чи попередньо перераховано пенсію.

  - У цьому році масових перерахунків пенсій, очевидно, буде менше. Чому?

  - У Законі України «Про державний бюджет України на 2009 рік» визначено, зокрема, що прожитковий мінімум на одну особу для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, установлюється в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. Якщо змін щодо показника прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб не відбудеться, то і перерахунки пенсійних виплат, що залежать від нього, проводитись не будуть.

  Якщо ж відбудуться зміни в чинному пенсійному законодавстві, спрямовані на подальше впровадження пенсійної реформи з метою посилення залежності розміру пенсії від тривалості страхового стажу та отримуваної заробітної плати, то органи Пенсійного фонду України у встановлені терміни проведуть перерахунки та забезпечать виплату перерахованих сум.

  - Дякую за вичерпну відповідь.

  Інтерв’ю провів Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05