РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 5 (9 лютого 2009) 

 • Вшанували пам’ять Героїв Крутів

  29 січня. Від вокзалу пішки, автобусами з навколишніх сіл до Меморіалу Героям Крутів сходяться люди. Багато прапорів. А вже перед полуднем від них розцвітає пам’ятний комплекс. Вшанувати героїзм українського юнацтва зібралася громадськість зі всієї держави. Дуже багато молоді. Це символічно. Рівно дев’яносто один рік тому їх ровесники тут, поблизу станції Крути, стримали наступ ворога, що переважав сміливців у більш ніж десять разів.

  Історія вшанування пам’яті Героїв Крутів розпочиналася в період перебудови. А вже на початку дев’яностих на полі, якраз за залізничним переїздом, було насипано козацьку могилу й встановлено хрест. Перший хрест ревнителі радянської історичної версії подій зими вісімнадцятого року знищили. Та вже швидко знак шани і скорботи було поновлено. Його зварили з металевих труб у майстерні місцевого колгоспу. Мине ще небагато часу і біля могили з’являться меморіальні таблички від усіх областей України, а остання неділя січня перетвориться на день великого паломництва. 2006 року розпочалося створення меморіального комплексу. І сьогодні тут облаштовано дві козацькі могили.

  На першій стоїть хрест. На другій - пам’ятний знак у вигляді червоної колони - копії архітектурної деталі головного корпусу Київського університету. Перед могилами минулого року забруковано майданчик, де встановлено залізничні вагони, платформи й паровоз.

  Зрозуміло, без залізничників тут не обійшлося. І коли Віктор Ющенко на урочистому мітингу сказав, що як Президент він хоче подякувати усім, хто засвідчив повагу до подвигу української юні, то це значною мірою стосується і працівників нашої залізниці. Пасажирський вагон було реставровано у вагонному депо Бахмач. Як наголошував ще на початку листопада начальник підприємства Євген Бойко, із завданням справилися швидко: відремонтовано рухому одиницю. На заощаджені кошти з використанням зекономлених матеріалів.

  Також швидко відновили вантажний вагон у вагонному депо Конотоп. Він по суті теж є експонатом. Збудований на початку ХХ ст. тридцяти-двохтонний, двохвісний, з ручним гальмом, він, наче іграшка, стояв восени на подвір’ї підприємства. Начальник депо Володимир Федорко розповідав, що ремонтувала вагон експериментальна бригада, яка намагалася зберегти його максимально достовірним як для буремної епохи. Також вагонне депо Конотоп відремонтувало і вантажну платформу. Паровоз серії Е реставрований у локомотивному депо Щорс.

  У створенні історичного комплексу брали участь також і залізничники Конотопської дистанції колії. Саме вони прокладали тимчасову нитку від переїзду до майданчика, клали третю колію на самому майданчику і подовжували першу та другу.

  29 січня на переїзді чергувала Світлана Денисова. Познайомилися. Залізничниця говорить, що відповідальність у цей день велика - стільки людей йде через колії. «І завжди так?» - запитую. «Завжди», - відповідає жінка.

  На мітингу виступив лише Президент України. Віктор Ющенко назвав бій під Крутами однією з найбільших перемог за українську незалежність: «Під Крутами ми отримали не поразку - під Крутами ми отримали перемогу. Це одна з великих ідейних перемог двадцятого століття щодо здобуття української державності». Глава держави поклав квіти до пам’ятника Героям Крутів й оглянув експозицію музею, яку розміщено у вагонах, відремонтованих залізничниками. Президента супроводжували міністри: культури і туризму Василь Вовкун, оборони Юрій Єхануров, народні депутати ВР, заступник глави Секретаріату Президента Роман Безсмертний, начальник Південно-Західної залізниці Олексій Кривопішин, представники місцевої влади.

  Того ж дня у Будинку культури села Крути пройшли наукові читання під назвою «Крути: проблеми державотворення - від доби Української революції 1917-1921 рр. до сьогодення». Тож пам’ятаємо тих хоробрих - 250 юних вояків зі Студентського куреня під командою сотника Омельченка, студентів Українського народного університету, 50 юнкерів Костянтинівського училища під орудою сотника А. Гончаренка, які впродовж п’ятигодинного бою намагалися дати відсіч шеститисячній більшовицькій армії, очільником якої був колишній полковник царського війська М. Муравйов.

  Без жодного шансу на перемогу юнь вступила у нерівний бій. Майже всі захисники Української народної республіки загинули у тій кривавій січі. 27 студентів-гімназистів було захоплено у полон і страчено. Вісім полонених поранених героїв повезли до шпиталю, з якого вони втекли. Завдяки їм і стали відомими подробиці того знаменного бою…

  Після вигнання більшовиків і окупації України німецько-угорськими військами 19 березня 1918 р. у Києві на Аскольдовій могилі відбувся урочистий похорон полеглих у тому бою.

  Микола ПАЦАК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05