РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 4 (31 січня 2009) 

 • Неповний, чи скорочений робочий час?

  За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

  На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї, відповідно до медичного висновку, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. Наведену норму визначено ст. 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

  За неповного робочого дня працівник зайнятий на підприємстві менше часу, ніж встановлено розпорядком чи графіком для певної категорії працівників. При цьому зменшується кількість робочих днів проти п’ятиденного або шестиденного робочого тижня і, отже, кількість робочих годин на тиждень. Неповний робочий час може складатися водночас зі зменшених робочого дня і робочого тижня.

  У КзпП також існує таке поняття, як скорочена тривалість робочого часу (ст. 51). Це поняття означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов’язки, скорочується, однак оплата його праці здійснюється в розмірі повних тарифної ставки, окладу. Скорочена тривалість робочого часу встановлюється, як правило, законодавством для окремих категорій працівників (за віковими ознаками, умовами праці тощо). Тобто різниця між неповним робочим часом і скороченим робочим часом - у розмірі оплати праці.

  Неповний робочий час встановлюється за погодженням сторін трудового договору шляхом оформлення працівником заяви, а роботодавцем відповідного наказу. Категоріям працівників, які мають право на неповний робочий час, власник зобов’язаний, за їх заявою, встановити необхідну тривалість робочого часу.

  Працівники з неповним робочим днем не мають право на застосування до них режиму ненормованого робочого дня, що компенсується наданням щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці. У той же час ті, хто працює за неповним робочим тижнем, мають право на цей вид відпустки.

  Володимир ВОРОПАЄВ, головний правовий інспектор праці Дорпрофсожу
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05