РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 10 (17 березня 2017) 

 • Про гарний слід на землі

  Наша постійна авторка із м. Сновськ (Сумська область) Анна ПОЛЮШКО звернулася з цікавою пропозицією. В її матеріалі подаються офіційні прізвища колег, які працюють сьогодні або працювали у місцевому локомотивному депо. Журналістика, художня література можуть бути одним із джерел вивчення динаміки найменування людей у певні історичні періоди. Саме в нарисах, замальовках, газетних оповіданнях розміщуємо цікаві історії з життя залізничників.

  Система імен та похідних від них прізвищ, що побутує в українського та інших слов’янсь­ких народів, формувалася протягом багатьох століть. Основу її становлять імена християнського календаря. Звичайно, були в людей імена і до прийняття християнства. Їх підказували, стверджують автори словника-довідника «Власні імена людей» Л. Скрипник та Н. Дегтярівська (Київ, видавництво «Наукова думка», 2005 р.), здебільшого різні обставини родин­ного життя. Приміром, довго­очікуваного сина називали Ждан, небажаного — Неждан, Нечай, перший син діставав ім’я Одинець, третій син — Третяк тощо. В іменах відображалися певні риси людей (Буян), пора року, коли дитина з’явилася на світ (Зима), віра в магічну силу імені, спільного з назвою рослини, тварини тощо (Береза, Лев, Орел, Сокіл) та ін. Імена з негативним емоційним забарвленням давалися як застережний захід: за уявленням наших пращурів, погані імена (Горе, Захворай) оберігали дітей від злих сил. У дохристиянський період поряд з одноосновними іменами функціонували і двоосновні з компонентами -слав, -мир, -волод, -гост, -бор: Милослав, Всеволод, Володимир, Радомир, Ратибор та ін.

  А чому в світ власних прізвищ занурилася наша постійна читачка Анна Полюшко?

  — У наступному році наше рідне локомотивне депо Щорс від­значатиме 145-річчя, — звертається у листі наша дописувачка. — Отож уже 144 роки депо працює і розвивається. Освоюються нові технології, впроваджуються нові засоби виробництва. Спливає час, змінюється колектив, але на підприємстві поважають свою історію, пам’ятають своїх працівників, незалежно від посади і соціального статусу. Адже все це — люди, які нелегкою працею зробили свій внесок у розвиток як депо, так і залізничної галузі в цілому. Музей підприємства зберігає чимало цікавих фактів про наших працівників. Наприклад, коли я аналізувала архівні документи, то зіткнулася з цікавим фактом: у нашому підрозділі за роки існування працювало багато людей із незвичайними прізвищами. Тому я і подумала, чому б не поділитися своїми знахідками з нашими читачами.

  Так, у нас було чимало праців­ників, які мали прізвища видатних діячів — письменників, науковців тощо. Такі як Пушкін, Бєлінський, Шевченко, Некрасов, Гоголь, Котляревський, Ломо­носов, Глинка, Чайковський, Лисенко, Висоцький, Дубров­ський, Кармазин, Єрмак, Галицький, Орлов, Жуков, Кравчук, Зинкевич. Не менш цікавими є прізвища Воробей, Синиця, Дятел, Дрозд, Сорока, Журавель, Лебідь, Чижик, Коршун, Кулік, Селезень, Гусак, Півень, Курочкіна, Лось, Вовк, Крот, Заєць, Соболь, Козел, Бобик. А деякі прізвища пов’язані із назвами професій: Столяр, Дворник. Є чимало прізвищ, які змушують замислитися над їхнім походженням. Це — М’ягкий, Кислий, Чистий, Гладкий, Ситий, Бережной, Ніякий, Рудой, Кусий, Скорий, Желєзний, Розумний. Багато прізвищ працівників пов'язано з назвами продуктів харчування: Колбаса, Кочан, Масло, Борщ, Кисель. Також є ще деякі цікаві знахідки: Муха, Клещ, Таран, Макуха, Горло, Бадай, Горбик, Задора, Безбородий, Ушатий, Безручко, Ротозій, Чорнорот, Мороз, Шуба, Ладан, Кошевой, Кучер, Орда, Трус, Туз, Чирва, Хам, Бардак, Батрак, Первак, Босяк, Шуллєр, Шиш, Гаврик. За роки існування депо були паровозні бригади, до складу яких належали люди з цікавими прізвищами: Воробей, Синиця, Дятел, Чистий, Козел, Безсмертний, Могиль­ний, Дворник, Лопата, Деркач, Метла, Бєлінський, Пушкін, Бардак, Батрак, Первак, Босяк, Шевченко, Нєкрасов, Висоцький, Дубровський. У теперішній час у локомотивному депо Щорс також є робітники з примітними прізвищами. Серед них — Борщ, Масло, Мороз, Шуба, Бегун, Воробей, Лебідь, Крот, Гоголь, Король, Бондарь, Шуллєр, Шиш, Желєзний, Точоний, Халимон.

  Взагалі дуже цікаво дізнатися, звідки беруть походження наші українські прізвища, знайти від­повідні джерела, поцікавитися історією нашого народу. Найголов­ніше те, що за кожним з цих прізвищ стоїть конкретна людина. Тож зберігаймо свою історію, збираймо цікаві факти, які викликають добру посмішку, приємні спога­ди.

  Підготував Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05