РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 4 (3 лютого 2017) 

 • Про якість природного газу запитайте у... народного депутата

  Прес-конференція, яку організували народний депутат України Віталій КУПРІЙ, куратор медіа-проекту Володимир ДОЦЕНКО та координатор проекту «Антикорупційний портал громадських розслідувань» Наталія ШИЛО, пройшла доволі жваво. В основу проведення заходу покладено аналіз закупівельних цін на товарно-матеріальні цінності, які придбано керівництвом ПАТ «Укрзалізниця» для функціонування транспортного конвеєра.

  Як запевнив В. Купрій, на даний час існує чітка доказова база для передачі матеріалів розслідування до судових органів. Так це чи ні — покаже час, витрачений на слідство. Обговорення під час прес¬-конференції процесу пошуку вітчизняних постачальників, для прикладу, залізничних рейок, звелося врешті¬-решт до того, що експерти з антикорупційної діяльності визнали: на вітчизняному ринку залізничні рейки з Маріуполя є єдиним подібним виробництвом. Слуга народу «копає», як належить, в одному напрямку. Тобто досліджує різницю цін за конкретну продукцію та суми, за якими з постачальниками розраховуються в Укрзалізниці. Все по полицях. Начувайтеся, крадії та хабарники, «порядок наведу» — таке враження намагався справити у кореспондентів народний обранець, наголошуючи, що розслідуваннями у фінансовій сфері Укрзалізниці він займається впродовж одного року. То й добре! Як було — бачили, як буде — побачимо.

                  МРІЯ:


               РЕАЛЬНІСТЬ:


  Судячи із кількості позовів у правоохоронні органи на діяльність постачальників промислової продукції, які продемонстрували присутнім організатори прес-конференції, боротьба із корупцією набирає обертів. Однак проблема високих цін на вироби від монополіста має цікавити Антимонопольний комітет у першу чергу. Там займаються моніторингом цін. І мусять вчасно робити висновки. На те й АМКУ.

  Скориставшись нагодою, звернувся до народного депутата України В. Купрія із запитанням про якість природного газу, що надходить, зокрема, в оселі українців. Неодноразово у телефонних розмовах читачі просили з’ясувати питання, чому вони змушені сплачувати за кубометри блакитного палива за європейськими цінами, тоді як калорійність від спалювання газових сумішей у котлах, кухонних плитах не відповідає стандартам Старого світу.

  У зв’язку із оголошеною проблемою народному депутату України, заступнику голови Комітету Вер¬ховної Ради з питань законодавчого забезпечення Віталію Купрію, вирішив поцікавитися, де ще шукати правди? Поки суть та діло В. Купрій пропонує офіційно звернутися до нього із запитом. Це я, безумовно, зроблю. Але перед цим поцікавлюсь інформацією від ПАТ «Укртрансгаз» (далі — УТГ), що міститься на інтернет­сайті компанії. Виявляється, УТГ «передає до газорозподільних мереж природний газ належної якості, який відповідає чинному стандарту «ГОСТ 5542¬87. Газы горючие природные для промышленного и коммунально­бытового назначения».

  При цьому середньозважена нижча теплота згоряння природного газу, що подається споживачам України, становить понад 8200 ккал/м3 (при нормі стандарту 7600 ккал/м3). Слід зауважити, що до країн Європи постачається природний газ такої ж якості, що і для українських споживачів.

  Транспортування газу газорозподільними мережами та подачу його до житлових будинків здійснюють публічні акціонерні товариства з газопостачання, які відповідають за якісні показники природного газу, що подається кінцевим споживачам.

  У разі сумнівів у якості природного газу споживач має право звернутися до відповідних територіальних органів Департаменту технічного регулювання Мінекономрозвитку та торгівлі України для проведення позачергової перевірки якості природного газу.

  У телефонній розмові із заступником директора цього департаменту Олександром Піленком з’ясував, що подібну перевірку можна зробити за участі Укрметртестстандарту. Для цього потрібна заявка від будь¬якого споживача. «А вас особисто влаштовує якість газу?», — ставлю запитання до Олександра Петровича, який мешкає у Василькові. — «Ні», — відповів він. І запропонував за додатковими роз’ясненнями звернутися до Міністерства палива та енергетики України (МПЕУ). На моє прохання надіслати відповідні матеріали про газову калорійність прес-¬служба МПЕУ відповіла, що «Сьогодні в Україні фізико¬хімічні показники природного газу регламентуються чинним стандартом ГОСТ 5542¬87 «Газы горючие природные для промышленного и коммунально­бытового назначения. Технические условия». Цим стандартом встановлено, що нижча теплота згоряння природного газу повинна бути не нижчою за 31,8 МДж/м3 (7600 ккал/м3) при стандартних умовах, які встановлено чинним ГОСТ 2939¬63 «Газы. Условия для определения объема»:

  а) температура 20 °С (293,15 °К) – (К — температура за Кельвіном. – Прим. авт.);

  б) тиск 760 мм рт. ст. (101,325 КПа).

  Крім того, відповідно до наказу Мінекономрозвитку від 22.06.15 р. № 61 з 01.09.2016 р. в Україні набирає чинність ДСТУ ISO 13443:2015 «Природний газ. Стандартні умови», який крім вимог, наведених у ГОСТ 2939¬63, допускає ряд стандартних умов при визначенні фізико-¬хімічних показників газу, що використовуються у різних країнах Європи, зокрема щодо температури.

  Це зумовило ситуацію, коли в Польщі за стандартної температури 0 °С (273,15 °К) в 1 м3 знаходиться на 7,2 % більша кількість природного газу, ніж у Литві, для якої стандартна температура становить 20 °С (293,15 °К). У Німеччині, Італії, Швейцарії та Угорщині стандартна температура становить 15 °С (288,15 °К).

  Аналогічно, при визначенні теплоти згоряння природного газу в європейських країнах використовуються різні значення кінцевої температури продуктів згоряння, беруться значення вищої або нижчої теплоти згоряння. В цілому це зумовлює відмінність до 19 % теплоти згоряння природного газу одного і того ж складу залежно від встановлених у конкретній країні стандартних умов.

  Для розв’язання цієї проблеми газотранспортні компанії Європейського співтовариства (члени EASEE¬gas) ухвалили рішення про перехід на єдині стандартні умови вимірювання обсягів природного газу.

  Ця ситуація стає актуальною, тому що в газотранспортну систему України газ подається як з Росії, так і з Європи.

  Як показує аналіз норм, за якими працюють газотранспортні компанії Європи, мінімальні допустимі значення теплоти згоряння природного газу (з приведенням до стандартних умов України при нижчій теплоті згоряння), зокрема в Угорщині (6528 ккал/м3), Словаччині (7326 ккал/м3) та Італії (7387 ккал/м3) є меншими, ніж допустимі значення стандарту ГОСТ 5542. У той же час у Польщі, Австрії та Німеччині вони вищі, ніж ГОСТ 5542, тому, з огляду на викладене, цей стандарт встановлює вимоги до фізико-хімічних показників, які не суперечать європейським нормам якості природного газу.

  Проте розрахунки за використаний природний газ у країнах Європи, на відміну від України, здійснюються за кількістю його енергії, що є більш об’єктивним, та враховує його якісні показники».

  Особисто мене така відповідь не влаштовує. Тим паче, офіційні дані від Укртрансгазу й Міністерства палива та енергетики України мають, м’яко кажучи, розбіжності. І про головне. Цікавить, чому час закипання дволіт­рового чайника, скажімо, два роки тому на звичайній конфорці дорівнював 8 хв, а зараз вдвічі довше. Подібні претензії і до роботи опалювального котла, який видає мало тепла, а тим часом газовий лічильник «молотить», як навіжений. Перетворення неякісних сумішей у гривні йде на повну котушку.

  Крига скресла! Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) прийняла постанову про включення в платіжки одиниць енергії — http://www.nerc.gov.ua/?id=23448

  Це означає, що вже через місяць в рахунках ми побачимо, скільки газу споживаємо в кіловатах (кВт/год), гігакалоріях (Гкал) та мегаджоулях (МДж). На жаль, платити будемо все ще за кубометри...

  Але треба розуміти, які стандарти нас чекають в енергоодиницях? Середні чи мінімальні?

  Отже, звертатимусь офіційно до народного депутата. Про подальший перебіг подій інформуватиму читачів «Робітничого слова».


  Фото з інтернету

  Віктор ЗАДВОРНОВ, «Робітниче слово».
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05