РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 38 (11 жовтня 2008) 

 • Спокій нам лише сниться

  Спочатку - ситуація. Уявімо, що хтось з ваших знайомих закінчив школу років сім тому. І лише зараз, узявшись, як то кажуть, за голову, вирішив вступати до вищого навчального закладу. Але ж до того жодного разу не проходив обов’язкового тестування. Тож порадьте хвилюватися завчасно про те, щоб майбутній студент вже сьогодні ознайомився з порядком та умовами прийому громадян до ВНЗ. Останні, як зазначив під час недавньої прес-конференції міністр освіти та науки України Іван ВАКАРЧУК, регулюються Умовами прийому до вищих навчальних закладів нашої країни, затвердженими наказом згаданого міністерства за № 802 від 2 вересня 2008 р. Потрібно віддати належне міністру, бо наступного дня було видано ще один наказ за № 804 «Про зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів у 2009 році».

  Знайдіть розбіжності з попереднім тестуванням

  Згідно з означеними документами до вишів приймають громадян України, які мають відповідний освітній (освітньо-кваліфікаційний рівень) та виявили бажання здобути вищу освіту. До участі у конкурсі допускають осіб, які мають документ державного зразка про повну загальну середню освіту. Ясна річ, прийомом вступників до ВНЗ займається приймальна комісія. Для конкурсного відбору вступників зараховуються результати зовнішнього незалежного оцінювання досягнень у «всеобучі» випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, підтверджені сертифікатами Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Як зазначається у п.16 Умов, при вступі на навчання за освітньо-професійними програмами підготовки молодшого спеціаліста та бакалавра на базі повної загальної середньої освіти подання сертифікатів від УЦОЯО з результатами проходження у поточному році зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) є обов’язковим. Тому, аби вступити до вишу, потрібно пройти незалежне оцінювання і отримати відповідний сертифікат.

  У матеріалі «Пристрасті навколо тестування» («Рабочее слово»

  №33 від 13 - 19 вересня) автор докладно зупинився на проблемах вступників 2008 року. Сьогодні ж про «перегони», які чекають на майбутніх абітурієнтів у році наступному. За позитив міністр вважає, що у 2009-му випускникам шкіл буде запропоновано тести лише з восьми предметів. Порівнявши, що минулого року їх було 11, Іван Вакарчук продовжив: «Принциповим є те, що до переліку ЗНО ми (чиновники з міністерства - авт.) додали іноземні мови - англійську, німецьку, французьку та іспанську. Крім того, у 2009 році тестування не проводитиметься з всесвітньої історії, зарубіжної літератури, основ правознавства та економіки».

  Максимальна кількість предметів, які зможе пройти учасник ЗНО, складатиме п’ять (у 2008 р. їх було три). 2009 р. зовнішнє оцінювання буде проводитись з таких предметів: українська мова та література, історія України, математика, біологія, фізика, хімія, географія, іноземна мова. Із запропонованих іноземних мов кожен випускник зможе обрати одну. Наступного року результати незалежного тестування зараховуватимуться як результати державної підсумкової атестації за курс повної загальної середньої освіти (випускники минулого року могли зробити це за власним бажанням) та як вступні випробування до вищих навчальних закладів.

  - Важливо наголосити, вважає І. Вакарчук, на двох головних позитивних відмінностях кампанії зовнішнього тестування 2009 р. від кампаній минулих років. По-перше, правила прийому до вищих навчальних закладів у 2009 р. затверджено та опубліковано вже в кінці вересня 2008 р., що набагато раніше за попередні роки. Це дає майбутнім абітурієнтам можливість вже зараз ознайомитися з відповідними вимогами щодо вступу на обрані напрямки та надає набагато більше часу на підготовку. Вищі навчальні заклади мають затвердити власні правила прийому до 1 листопада, за 8 місяців до початку прийому документів. Другою, важливою на думку міністра відмінністю, є те, що цьогорічні правила передбачають суттєве скорочення переліку осіб, які мають пільги на вступ до ВНЗ. Фактично, перелік таких осіб зведено до таких, що передбачені законодавством, зокрема сиріт, осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, військово-службовці та діти загиблих шахтарів.

  Гризіть граніт науки

  Встановлено єдиний термін початку прийому документів до ВНЗ І - IV рівнів акредитації - 29 червня. (До 2008 р. термін початку прийому заяв до вступу визначався Правилами прийому за рішенням приймальної комісії). Як свідчить міністерство, ВНЗ визначатимуть для вступу на кожний напрям підготовки (спеціальність) сертифікати з профільних і непрофільних предметів.

  До жвавого обговорення «сюрпризів» для майбутніх абітурієнтів підключився директор УЦОЯО Ігор ЛІКАРЧУК, який ознайомив представників ЗМІ із тим, які складові входитимуть до абсолютно нового для стандартизованої системи вступу тесту - з іноземної мови та розповів про перебіг конкурсу на заміщення вакансій для розробників тестів, термін закінчення якого продовжено до 20 жовтня.

  Перелік сертифікатів УЦОЯО, які вступники подаватимуть для участі у конкурсі щодо вступу на обраний напрям підготовки (фах) визначається тепер вищими навчальними закладами. Конкурс щодо вступу на навчання проводиться за освітньо-професійними програмами молодших спеціалістів та бакалаврів не менше, як з двох предметів, у тому числі з української мови і літератури. Чиновники з міносвіти наголошували й на тому, що під час вступної кампанії у 2008 р. міністерство затверджувало кожному навчальному закладу конкурсні предмети, з яких подаватимуться сертифікати, що відповідали розробленому міністерством переліку. ВНЗ, які здійснюють підготовку фахівців з мистецтва, архітектури, фізичної культури, журналістики мають право проводити творчі конкурси, але їхня програма має бути затвердженою за чотири місяці до початку прийому документів.

  УЦОЯО оприлюднив технічні специфікації тестів, що будуть використовуватися під час зовнішнього оцінювання у травні-червні 2009 р. Найдовше триватимуть тестування з української мови та літератури, математики, на другому місці - іноземні мови. Організатори тестування значно розширили зміст тесту з історії України. Кількість завдань у тесті з цього предмету збільшена з 60 до 70, а сама процедура тестування триватиме на півгодини довше, ніж минулого року - 150 хвилин замість 120. До тесту буде включено завдання трьох форм: з вибором однієї правильної відповіді, на встановлення відповідності та на встановлення послідовності. Тож начувайся, майбутній абітурієнте. Організатори тестування вирішили не включати до цього тесту завдання з розгорнутою відповіддю, які були у бланках завдань минулого року. І на тому спасибі.

  За технічними даними щодо тестів з іноземних мов, які винесено на ЗОН вперше, то кожне тестування триватиме 160 хвилин і обов’язково передбачатиме завдання з розгорнутою формою відповіді. Тестування з мов включатиме три частини: аудіювання, читання, письмо (40% від загальної кількості завдань), 35% зорієнтовані на вміння грамотно писати, 25% - на вміння сприймати мову на слух.

  Змісти та тривалість тестів з інших предметів, як стверджують фахівці з УЦОЯО, змін не зазнали. Тестування з української мови і літератури та з математики триватимуть по 180 хвилин. Тести з біології та географії - 120 хвилин (60 завдань); з хімії за 150 хвилин учасники мають дати 60 відповідей; з фізики - 150 хвилин на розв’язання 35 завдань. Як говорив герой сатиричної комедії: «Учись, студенте!», звісно, майбутній.

  Надія на... власний розум

  124 бали сертифікату (за шкалою 200-бального рейтингу) і надалі залишаються мінімальним показником для абітурієнтів ВНЗ. Втім, українські виші тепер мають право самостійно встановлювати більш високу кількість балів для охочих стати студентами за окремими спеціальностями. Вступники, які до заяви про вступ на навчання додають сертифікати з кількістю балів нижче встановленого рівня, до участі у конкурсі щодо зарахування не допускаються.

  Положення Умов прийому-2008 щодо особливих форм проведення вступних випробувань та участі у конкурсі для осіб, які досягли успіхів у навчанні (у тому числі на підготовчих курсах), в Умовах-2009 не передбачені. Учасники міжнародних олімпіад, а також призери IV етапу всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін, та III етапу всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України зараховуються за умови подання сертифікатів УЦОЯО з кількістю балів не нижче встановленого правилами прийому рівня (така норма була і в Умовах прийому 2008 року, крім всеукраїнських конкурсів-захистів Малої академії наук України). Відповідно до постанови КМУ в Умовах передбачена ще одна категорія вступників, які користуються правом позаконкурсного вступу, це - особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 до 23 років.

  Ще раз про пільги. Уряд України вніс доповнення до постанови «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості», якими передбачено ще і цільовий прийом сільської молоді для митної служби в обсягах до 50% державного замовлення вищому навчальному закладу. Найближчим часом відповідні доповнення будуть внесені і до Умов прийому.

  Отже, перспектива у тих, хто бажає гризти граніт науки, починаючи з наступного року - цікава. Виборювати майбутнє потрібно вже сьогодні!

  Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05