РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 37 (3 жовтня 2008) 

 • Із минулого й сучасного

  Вживаючи слово «пам’ятник», ми уявляємо монументальні витвори скульпторів, художників, архітекторів, присвячені визначним подіям, видатним діячам науки і техніки, непересічним особистостям. Щоправда, останнім часом «героями» скульптурних композицій все частіше стають предмети народного вжитку, пам’ятники присвячують стравам, овочам, які ми споживаємо: варенику, галушці, огіркові, кавунові тощо. Тут все зрозуміло: данина шани віддається тим, хто залишив добру пам’ять про себе, або тому, що нас оточує, і ми з приємністю сприймаємо це оточення.

  Є в столиці України Києві й такі пам’ятники-скульптури, котрі оповиті певною таїною легенд, що ведуть нас у глибоку давнину, і їх, власне, не можна віднести ні до першої згаданої групи, ні до другої.

  «Самсон»

  Найбільш стародавня історія пов’язана з виникненням пам’ятника архітектури і гідротехнічного мистецтва «Самсон». На Контрактовій площі на Подолі в 1749 р. з’явилася статуя біблійського богатиря, який роздирає пащу лева. Із пащі і сьогодні ллється струмочок води. Над скульптурою-фонтаном було зведено арочний, круглий у плані, павільйон з куполом, виконаним у стилі бароко. На куполі встановлено статую апостола Андрія Первозванного. Цей павільйон був центральною частиною першого в Києві водогону. За однією із легенд, на цьому місці колись струменіло священне джерело. Вважалося, що від нього залежить доля Києва: поки живе джерело, до тих пір й бути Києву.

  Крім легенди з приводу джерела існує ще й така версія. Історики стверджують, що на місці пам’ятника-фонтана було розташовано резервуар, в якому накопичувалась вода із джерел двох гір - Замкової та Андріївської. А спорудили його ще за часів Київської Русі. Вода туди надходила дерев’яними трубами і мешканці найдавнішого району Києва використовували її для своїх потреб.

  «Водолій»

  У Києві, в самому серці історичного центру столиці Київської Русі, є затишний сквер. Його пішохідна, зовсім коротка, доріжка з’єднує нинішні Софійську та Михайлівську площі. В історичному плані вона веде із міста київського князя Володимира в місто його сина Ярослава Мудрого, який за свого князювання, як відомо, значно розширив межі князівського града. Цей сквер наші сучасники назвали «Тропой предков - рос.». Уздовж згаданої доріжки встановлено пам’ятники таки справді наших предків. Тут ми бачимо шиферну плиту, віднайдену під час розкопок Десятинної церкви, побудованої князем Володимиром і зруйнованої під час татаро-монгольської навали. Далі розташувалися оригінальні скіфські баби - пам’ятники наших ще більш далеких у часі предків. Та найбільш загадковою є скульптура «Водолій». Це - чудернацька бронзова монументальна тварина, схожа чи то на лева, чи то на собаку, із пащі якої ллється безперервний струмочок води. Поряд з нею розташовано дитячий ігровий майданчик, і дітвора щодня сідлає цього загадкового звіра. Його відполірована спина виблискує стародавньою бронзою. А стародавньою тому, що, за переказами, ця скульптура вилита ще аж у ХІІ або на початку ХІІІ ст. До Києва «Водолія» завезено у 80-х роках минулого століття із Переяслава-Хмельницького.

  За існуючою легендою, у давнину жителі території нинішньої України вірили у те, що начебто Водолій не просто переливає живлющу вологу, а й регулює весь коловорот життя на землі. Встановлено Водолія і облаштовано сквер в пам’ять дохристиянських вірувань нашого народу. Такий собі таємничий ідол серед цивілізації ХХІ століття збуджує уяву сучасників про далеких предків.

  «Пантюша»

  Отже, через легенди та перекази сьогодні ми дізнаємося, в що вірили, кого вшановували, на що сподівалися наші прапрапращури. Цікаво, чи донесе також до наших далеких нащадків інформацію про українців ХХІ ст. бронзова скульптурка кудлатого кота, встановлена на величезному камені в самісінькому історичному центрі Києва? У Золотоворітському сквері по сусідству із Золотими воротами та пам’ятником князю Ярославу Мудрому кіт начебто кокетливо заграє з кожним, хто до нього наближається. Ця тваринка настільки симпатична, що ніхто не може пройти повз неї, аби не доторкнутися. А якщо ви здійснюєте екскурсію стародавнім Києвом, гід обов’язково вам розповість історію виникнення цього мініатюрного пам’ятника. Його встановлено декілька років тому. На розі Золотоворітської площі та вулиці Лисенка з’явився елітний ресторан «Пантаґрюель», в якому полюбляють збиратися імениті гості. Його господиня завела тут благородних «кровей» кота Пантюшу, який і став своєрідною «фішкою» закладу. Кіт жив у ресторані, рухаючись залами, демонстрував свою красу та показував, хто тут хазяїн. Це безмежно симпатичне волохате створіння було улюбленцем відвідувачів. Та невдовзі в «Пантаґрюелі» сталася пожежа, і кіт загинув у вогні. Сумували за ним не лише господиня ресторану, але й знані постійні відвідувачі. Саме вони, як то кажуть, скинулися на відновлення закладу. А пізніше, порадившись, вирішили у бронзі увіковічнити свого улюбленця. Якраз навпроти закладу, на відстані буквально декількох метрів від входу й було встановлено цей пам’ятник.

  Ганна БОГОВІС
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05