РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 28 (15 серпня 2008) 

 • Княгиня Ольга повернулася до Коростеня

  Останніми роками в древньому Іскоростені, місті «із кори на стіні», і міська влада, і громадськість особливу увагу приділяють дослідженню історичної минувшини, збереженню пам’яті про історію краю. Нині триває реконструкція парку відпочинку городян, де є чимало цікавих місць. Саме тут, на березі Ужа, знаходиться городище, на якому нині встановлено пам’ятник древлянському князю Малу. А поруч, на кам’яних брилах, - купальня Ольги. В городян і гостей Коростеня ці місця викликають особливу зацікавленість, адже тут ніби відчуваєш подих віків, ніби повертаєшся у правічні часи тисячолітньої давнини. І, найперше, для того, аби привернути ще більшу увагу людей, особливо любителів подорожувати з різних місць, для того, аби дійсно відтворити в парку епоху минувшини, зберегти її, владою міста прийнято було рішення встановити пам’ятник княгині Ользі.

  З цього приводу, потрібно чи не потрібно, є і буде багато думок, доволі протилежних. І одна з них - такий крок вартує для історії, для того, аби зберегти пам’ять про історичну минувшину. Чому ж виникла дискусія, певне, усім відомо. Адже за версією, Нестор Літописець змалював трагічні події в «Повісті временних літ». Саме тут відображено і одну з найтрагічніших сторінок історії нашого міста - спалення його в 946 р. княгинею Ольгою. Вона хотіла помститися за смерть князя Ігоря, який пішов за даниною до древлян і забув про помірність, почав брати в них занадто більше, як раніше, здійснюючи насилля. Дружина його, теж бажаючи багатства, грабувала древлян. Взявши данину, Ігор направився до свого міста, та, подумавши, сказав дружині: «Ідіть додому з даниною, а я повернусь, похожу ще». Відпустивши більшість дружини, Ігор з невеликою кількістю ратників повернувся набрати більше дані. Древляни, почувши, що знову йде Ігор, почали думати зі своїм князем Малом, як діяти. Дійшли висновку: «Занадиться вовк до овець, перетягає все стадо, коли не вб’ють його, так і цей, якщо не вб’ємо його, - усіх нас розорить». Вирішивши так, вони направили посланців до Ігоря, які сказали йому: «Навіщо йдеш знову, князь. Ти ж взяв уже дань?» Та Ігор їх не послухав. Тоді древляни, вийшовши з міста Іскоростеня, вбили Ігоря з його дружиною і поховали. Жорстока розправа над Ігорем потрясла київський княжий двір. І згодом Ольга пішла на древлянську землю війною. Перемігши війська древлян, вирушила брати Іскоростень. Ціле літо стояла дружина під містом, осаджуючи його, та взяти не змогла. Про наступні події Нестор Літописець пише так, що звеліла Ольга роздати своїм ратникам по голубу, дружині - по горобцю, завернути в маленькі ганчірки сірку з трутом, прив’язати до кожного птаха і, як смеркне, запалити й випустити на волю». «І не було жодного двору, де б не горіло, а гасити було не можна, бо всі двори зайнялися навколо». Дружинники Ольги вчинили жорстоку розправу, перебивши багатьох жителів, частину їх було віддано в рабство, і лиш деякі лишилися в місті. І хоч у сучасників казкова історія з голубами може викликати лише посмішку, та те, що місто було вщент спалене, істориками доведено. А мужність захисників міста, які впродовж кількох місяців утримували ворога, не допускаючи його до Іскоростеня, стала притчею. Розповіді про події, пов’язані зі стратою Ігоря і помстою Ольги, вочевидь передавалися з покоління в покоління. І сьогодні маємо назви, що дійшли ще відтоді. Урочище за 15 кілометрів від міста називається Ігоревим, або Ігоревою могилою. Місце, де ріка проходить через гранітні пороги, називається Ольгиною купальнею.

  Де ж конкретно знаходиться городище, про яке говориться в літописі, вчені раніше не розшукували. І лише в 2001 р. влада сучасного Коростеня звернулася до археологів, аби вони провели розкопки й спробували назвати вік древнього міста. Займалася цим експедиція під керівництвом кандидата історичних наук Богдана Звіздецького. Зроблено вже чимало, зокрема проведені розкопки дали можливість розшукати древнє городище.

  До речі, нині існують думки в окремих людей відносно того, хто спалив Іскоростень, з недовірою ставляться вони до оповідей чорноризця Нестора, що це зробила Ольга. І над цим, певно, ще не одне покоління істориків і археологів думатиме, розшукуючи істину.

  Однак є в історії й наступні відомості, згідно з якими Ольга виступає вагомим державним діячем, зміцнювала могутність держави. За переказами, вона покаялася у своїх гріхах перед древлянами, першою в Київській Русі прийняла християнство і по всій державі встановлювала церкви, несучи слово Боже. Саме це якраз актуально нині, коли Україна відзначає 1020-річчя хрещення Русі. Отож урочистості з нагоди відкриття пам’ятника рівноапостольній княгині Ользі, які відбулися в Коростені 24 липня, проходили саме в унісон цій даті, в дусі всепрощення і християнських заповідей. У відкритті пам’ятника взяли участь міський голова Володимир МОСКАЛЕНКО, голова Житомирської обласної державної адміністрації Юрій ЗАБЕЛА, скульптор Ігор ЗАРІЧНИЙ, архієпископ Овруцький і Коростенський ВІССАРІОН.

  Виступаючи перед громадою міста, гостями, міський голова Володимир МОСКАЛЕНКО зазначив: «Це історичний день для нашої славної древлянської столиці - міста Коростеня. Адже ми вшановуємо, увічнюємо образ легендарної жінки, Київської княгині Ольги. Це - перша жінка, яка не тільки побудувала могутню державу, а й завдяки їй ми стали православними, вона першою на Русі стала християнкою. Образ княгині Ольги в історії є найбільш дискусійним, загадковим. Княгиня Ольга несла злагоду, об’єднання племен Київської Русі, хотіла зробити великою державу Київську Русь. Ми увіковічнюємо пам’ять про велику княгиню і віддаємо шану нашим предкам, православній церкві саме в цей день. Коростенці, увібравши в себе велич та мудрість минулих поколінь, з глибокою відповідальністю ставляться до історичної спадщини. Громада міста має високу моральність і православне прощення і з великою любов’ю ставиться до своєї історії. Ми знаємо, що княгиня Ольга, за опитуваннями громадян нашої держави, увійшла до ста найвидатніших діячів України. Ми знаємо, що держава визначила головну нагороду для жінок - орден княгині Ольги. Так віддається їй шана за її державну діяльність».

  Унікальність Коростеня відзначив у своєму виступі голова Житомирської облдержадміністрації Юрій ЗАБЕЛА. За його словами, місто має в своїй історії символ християнського триєдинства. Вперше Іскоростень відродився, наче Фенікс з попелища, після вбивства князя Ігоря. Вдруге місто піднялося з руїн у повоєнні роки Великої Вітчизняної, втретє Коростень відроджується після чорнобильської катастрофи.

  - Символічним є сьогодні відкриття на Коростенщині пам’ятника княгині Ользі, котра щиро покаялася у скоєному з древнім Іскоростенем після прийняття християнства, - зазначив Юрій Володимирович. - Один з головних постулатів християнської віри - це всепрощення. Тому вшанування княгині Ольги на землі коростенській є абсолютним християнським жестом. Як данина шани жінці, котра першою донесла до Київської Русі християнську віру і навчила нас бути істинними християнами.

  Ігор Семенович ЗАРІЧНИЙ, автор скульптури, виступаючи на відкритті пам’ятника княгині Ользі, відзначив, що йому вдалося втілити свій задум. Адже він мав на меті зобразити київську княгиню не тільки як володарку Київської Русі. Тут вона представлена ліричною жінкою, яка приїздила до Іскоростеня, можливо, і покаятися, і пом’янути свого чоловіка князя Ігоря. Автор підкреслив, що вдалося йому, аби в скульптурі княгиня вийшла лагідною жінкою і поєднала в собі і жіночість, і духовність, і державність.

  А ще на березі Ужа того дня лунали одухотворені слова місцевої поетеси Тетяни Микитчук, яка читала рядки зі своєї поеми «Мала, княжна древлянська», саме ті, які присвячені Ользі. Аматори художньої самодіяльності зуміли зробити свято театралізованим, незабутнім став той момент, коли до глядачів випливла на старовинному човні княгиня Ольга в білих шатах і зі словами прощення і побажаннями, аби зійшла Божа милість на древній Іскоростень, звернулася вже до сьогоднішнього покоління древлян. А архієпископ Овруцький і Коростенський Віссаріон освятив пам’ятник. Отож, свята рівноапостольна княгиня Ольга до Коростеня все-таки повернулася. Нині на своїй правічній купальні вона стоїть знову.

  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05