РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 41-42 (31 жовтня 2014) 

 • Ідея про «ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЕКСПРЕС» виникла за філіжанкою кави

  Нещодавно у столичному Центрі Леся Курбаса вп’яте відбувся міні-кінофестиваль «Європейський експрес». З розмови із директором, співорганізатором цього заходу Іриною РОМАНЧЕНКО довелося дізнатися чимало цікавих фактів з історії та сьогодення фестивалю із залізничною назвою.

  - Пані Ірино, як народилася ідея «Європейського експреса»?

  - Ідея фестивалю народилася у 2010 році. Я давно займаюся польським кінематографом і часто буваю у Польщі на різних мистецьких заходах та фестивалях. Саме п’ять років тому запросила до Києва свого колегу з Кракова кінознавця Мачея Гіля, який тоді був Головою Федерації кіноклубів Польщі. За філіжанкою кави ми і придумали такий маленький фестиваль і назвали його «Європейський експрес». Одразу з’явився і третій співорганізатор, кінознавець Станіслав Сукненко, який протягом 10 років щочетверга є модератором і ведучим Візуальної лабораторії при Центрі Леся Курбаса. Центр гостинно відкрив нам свої двері. А потім до заходу долучився Польський Інститут у Києві, який протягом п’яти років залишається партнером фестивалю.

  Творчий акцент заходу ми зробили на сучасному кіно двох країн - України і Польщі, а згодом до них долучився сучасний кінематограф інших країн. Країни-сусіди, яких поєднує не тільки спільна Європа й дружні взаємовідносини, але й постійні мистецькі пошуки. Перелік країн-учасниць може змінюватися від фестивалю до фестивалю.


  Хвилююча мить відкриття «Європейського експреса». Ірина РОМАНЧЕНКО та Кшиштоф ЗАНУССІ

  Захід відбувається восени протягом усього трьох днів. Очевидно, що під час проведення великих кінофестивалів все починається із червоних доріжок, дефіле кінозірок, а потім - журі, нагороди. Під час нашого фестивалю все це відсутнє. Головне, що у «Європейського експреса» тільки одна нагорода - приз глядацьких симпатій за художній повнометражний фільм, документальний фільм, короткий метр або анімаційний фільм. Тут завжди представлені ігрові, документальні та анімаційні стрічки. І всі покази безкоштовні.

  «Європейський експрес» - це також й майстерня, де крім показів фільмів відбуваються творчі зустрічі, дискусії, майстер-класи, спілкування глядачів із митцями.

  Частиною фестивалю є перформанси (форма сучасного мистецтва, в основі якого - дії художника або групи в певному місці й у певний час - ред.), виставки, міні-концерти. Ну і за добрим звичаєм, головним відкриттям фестивалю щороку є спеціальний гість із Польщі. Протягом цих п’яти років на фестивалі побували відомі польські кінематографісти - режисери Кінга Дембська та Ришард Брильський, оператор та режисер Яцек Петрицький, актор Ян Новицький, кінознавець з Литви Гідемінас Янкаускас. Цього року гостем фестивалю був видатний польський режисер, сценарист, педагог та продюсер Кшиштоф Зануссі.

  - Цікаво, які фільми демонструє «Європейський експрес»?

  - За підтримки Національного центру імені Олександра Довженка були ретроспективні покази німих стрічок: «Сильна людина» (Польща) 1929 року, фільм брата Дзиги Вертова Михайла Кауфмана «Навесні» (1929 рік), перша повнометражна документальна грузинська стрічка 1912 року «Подорож Акакія Церетелі» та легендарна «Сіль Сванетії» (1930 рік), відзнята Михаїлом Калатозовим.

  Цього року до 120-річчя Олександра Петровича Довженка було показано німу стрічку «Сумка дипкур’єра» (1927 рік). Усього і не згадати у рамках коротенької розмови. Скажу, що весь цей час ми показали стрічки України, Польщі, Чехії, Словаччини, Литви, Білорусії, Грузії, Румунії, Болгарії, Франції, Турції. Всього - понад 150 стрічок.


  Цю медаль Національного Банку України «Небесна сотня на варті» оргкомітет та глядачі П’ятого Міжнародного міні-кінофестивалю «Європейський Експрес» вирішили передати до Польщі. Від «ЄВРОПЕЙСЬКОГО ЕКСПРЕСА» режисеру АНДЖЕЮ ВАЙДІ за фільм «ВАЛЕНСА. ЛЮДИНА З НАДІЇ».

  - Розкажіть про «родзинку» заходу, будь ласка.

  - «Європейський експрес» завжди відкриває нові імена українських режисерів. У молодих митців є можливість продемонструвати свої короткометражні роботи та поспілкуватися із глядачами. У залі існує комфортна атмосфера, більшість глядачів - із кіноклубів - ті, що знаються на кіно. Тому починаючим митцям такі розмови після показу фільму здаються дуже корисними.

  Запам’яталися і виставки, фотоекспозиції, присвячені творчості режисера Романа Балаяна, візуальні імпровізації до ювілеїв польського поета Чеслава Мілоша та литовського художника та композитора Мікалоюса Чюрльоніса, виставка фотографій грузинських режисерів «Колір зими» - портрети та репортажні знімки, зроблені в Аджарії, а також виставка малюнків та фотографій художника-примітивіста Никифора (Дровняка) та показ документальних стрічок про відомого майстра.

  Особливістю п’ятого «Європейського експреса» є те, що у фокусі фестивалю була Україна. Події останніх місяців переконують, що мистецтво не може бути осторонь драматичних колізій новітньої історії, свідками й учасниками яких ми стали. Тому цьогорічний «Європейський експрес» пройшов без конкурсу й призів, а став благодійним фестивалем-акцією під гаслом: «Допоможемо тим, хто потребує допомоги». Конкретна мета - збір коштів для поранених воїнів, які брали участь в антитерористичній операції на сході України та потребують лікування і подальшої реабілітації. Протягом трьох днів ми зібрали 6 тисяч 442 гривні. Збирали у шолом, який пережив події Майдану. Ці гроші будуть передані конкретним бійцям, пораненим у зоні АТО.

  Особливою подією п’ятого фестивалю став показ фільму режисера Анджея Вайди «Валенса. Людина з надії» (Польща), що вийшов у прокат у 2013 році.

  Частиною фестивалю була фотоекспозиція «Кінопостаті. Колаж життя», яка присвячена самобутнім митцям й неординарним особистостям українського та світового кінематографа: О. ДОВЖЕНКУ, С. ПАРАДЖАНОВУ, Ю. ІЛЛЄНКУ, К. КЕСЛЬОВСЬКОМУ, Р. ПОЛАНСЬКОМУ, А. ВАЙДІ, К. ЗАНУССІ, Н.Б. ДЖЕЙЛАНУ.

  П’ятий міжнародний міні-кінофестиваль «Європейський експрес», як і чотири попередні, за мету ставить сприяння порозумінню та культурному обміну між європейськими країнами. А сьогодні, в такі складні для України часи, мистецтво, окрім духовної підтримки, здатне надати людям своєчасну і таку необхідну для них допомогу.

  - Який «Єропейський експрес», з усіх п’яти кінофестивалів, найбільше запам’ятався?

  - Напевне, той, що закінчився. І, звісно, перший. Залишаються в пам’яті реакції глядачів у залі, їхні репліки, вираз на їхніх обличчях після демонстрації кіно. Запам’ятався показ польського анімаційного фільму «Кінематограф». А також те, як харизматичний актор Ян Новицький читав вірші Чеслава Мілоша, як згадував про свій творчий шлях композитор Вадим Храпачов, а ще розповіді видатного польського оператора Яцека Петрицького та цьогорічна зустріч із українським документалістом Сергієм Буковським.

  І, звісно, наш потяг, який ми запускаємо на відкритті та закритті фестивалю, а ще ринда - символ нашого фестивалю.

  Чому саме такий фестиваль, саме такий формат? Я багато років займаюся кіно, працюю редактором у кіновідділі одного з київських телеканалів. Завдяки частим поїздкам до Польщі маю можливість відкривати нові кінематографічні імена, спілкуватися з неординарними особистостями і все це потім переносити у площину нашого «Європейського експреса».

  П’ятий фестиваль добіг свого кінця. Трішки сумно… Але сумувати ніколи, готуємося до наступного «Експреса», який скоро вирушить у кінематографічну подорож. Наступна зупинка у 2015 році. Запрошую всіх бажаючих, приходьте, буде цікаво!

  - Пані Ірино, спасибі за цікаву розмову. Нехай «Європейському експресу» на всьому шляху буде зелене світло!

  Спілкувався Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05