РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 34 (5 вересня 2014) 

 • Про долю сома Семена та щуки Одарочки

  Нотатки після подорожі Новгород-Сіверщиною

  Сюди, на Новгород-Сіверщину, масовий туристичний потік завертає у період справжнього розквіту весняно-літньої деснянської краси. Хіба лише туристи? Хіба лише любителі подорожувати на автівках або на велосипедах? Прихильники подорожей на байдарках - часті гості на деснянських берегах. Оспівана місцевими аматорами, професійними поетами і прозаїками, відображена у кілометрах кіноплівки та у гігабайтах відеоносіїв, красуня Десна не перестає приваблювати, зокрема, нас, журналістів.

  ХТО ПОТРАПИВ ДО ЧЕРВОНОЇ КНИГИ?

  Погоджуюсь із відомою письменницею Оксаною ТЕЛЕНЧІ у тому сенсі, що «часто плин часу, що невблаганно відносить все у минуле, порівнюють з рікою». Проте чимало цікавого можна віднайти і на її берегах. Прес-тур, який цьогорічної весни організували Туристична асоціація Чернігівщини, Асоціація журналістів «Туристичний прес-клуб України» та Інформаційно-туристичний центр «Космос» Коропської районної ради (Чернігівщина), пройшов напрочуд вдало.


  Дуб Мазепи


  Плавун щитолистий

  Саме з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних природних комплексів українського Полісся у лютому 2006 р. було утворено Мезинський національний природний парк (НПП).

  Отже, на фізичній карті Чернігівської області знайти Мезинський НПП неважко. Дістатися туди не проблематично, приміром, із столиці. Головне, у першій половині дня прибути до обласного центру. А звідти географічним орієнтиром служить районний центр Короп. За якихось півтори години ви опиняєтеся у інформаційно-туристичному центрі «Космос», директором в якому Віта ШУТ.

  Тепер - про місцеві краєвиди. Уявіть: лівобережжя Десни у межах стародавнього села Мезин прикрашають кручі висотою від 125 до 208 метрів. Даремно деякі із сміливців, що намагаються піднятися на верхівки, здавалося б, невисоких «горбів», витрачають сили. Річ у тім, що територія Мезинського НПП відрізняється, як кажуть вчені, розчленуванням та виходом корінних порід. Крейда та мергель, особливо у дощову погоду - звичайне місиво. Подолати молочного кольору відвали, створені матінкою-природою, дуже не просто. Хтось із дотепників назвав місцеві кручі міні-Карпатами. Так це чи ні, варто оцінити тим, хто мандруючи горами і полонинами на Заході країни, встиг пересвідчитися у їхній неповторності.

  Проходячи лівим берегом Десни у межах сіл Свердловка та Мезин, погляд мимоволі вихоплював лісостепові пейзажі на протилежному березі. Куди не кинь оком - безкраї луки. Це вже Шосткинщина.

  За бажанням, старенький пором перевезе за якихось десять хвилин із Чернігівщини на Сумщину. Але нам сьогодні обов’язково слід ознайомитись з вартими уваги туриста місцями.

  Дізналися, що природна рослинність тут не зазнала значних змін у результаті діяльності людини. Вчені стверджують, що у дубових, кленово-липово-дубових лісах та їхніх похідних дібровах, що є нетиповими для Полісся, безліч судинних рослин. Не лякайтеся, жодних паралелей із серцево-судинними захворюваннями. Мова йде про рослини, які у стовбурі мають «трубку», а за наукою - судину. З чого починалися уроки ботаніки? Особисто мені запам’яталася тема про плавун щитолистий. Вчителька з природознавства наголошувала на тому, що це один із найдавніших видів рослин на Землі. Інші назви рослинності - напрочуд цікаві. Баранець звичайний, лілія лісова, цибуля ведмежа, зозулині сльози яйцевидні, гніздівка звичайна. А як вам таке? Любка дволиста, любка зеленоквіткова. Як стверджують наукові джерела, у Мезинському НПП зростає близько 652 видів судинних рослин (дані із фотоальбому Василя ПИЛИП’ЮКА «Це моя Україна», Київ, 2009 рік). Тобто майже 33% флори українського Полісся та понад 13% флори України. Зважаючи на те, що 15 видів судинних рослин занесено до Червоної книги України, не дивно, що територію національного парку охороняють професійні фахівці. І мова не лише про рідкі рослини.

  Як стверджують екскурсоводи, тут водяться 26 видів тварин та комах, що занесені до Червоної книги України. Від медичної п’явки до джмеля мохового та метелика-махаона. Від чорного лелеки до змієїда та луня степового й орлана-білохвоста. Борсук та горностай тут також серед рідкісних тварин. Запитаєте, чи довелося побачити все це розмаїття природи?

  Протягом двох діб довелось пересвідчитись у тому, що природа тут дійсно красива. Ну а якщо і не довелось побачити рідкісних тварин, цьому є зрозуміла відповідь: на те вони і рідкісні. Щоб більш уважно ознайомитись із місцевою флорою і фауною, варто відпочити у спеціально обладнаних місцях. Доби не вистачить, якщо у ваших планах - відвідання Рихлівської дачі - ландшафтного заказника загальнодержавного значення. На хутір Рихли квапляться не лише туристи. Старовинна ялинова алея, яка раніше складалася зі 100 дерев ялини європейської (на сьогодні залишилося 77 дерев висотою понад 30 м), вела до монастирських печер, які були викопані на схилах ярів і балок. Ялина - це високе, майже 30 метрів заввишки. Під їхніми вітами-лапами і влітку, і взимку затишно. Недаремно, навіть ясного дня на цій алеї прохолодно і похмуро-темно.

  Старовинна ялинова алея охороняється як ботаніча пам’ятка місцевого значення.

  ПЛЮС ФІРМОВИЙ РЕЦЕПТ

  Ми - на березі Десни. Віта Шут пропонує роздивитися красу Дуба Мазепи. Цей велетень з розлогою кроною - німий свідок подій Північної війни. Його вік, як стверджують експерти, - 500 років. Зберігся переказ про те, як біля нього в роки Північної війни (1700 - 1721 рр.) відпочивала армія шведського короля Карла ХІІ та гетьмана І. Мазепи. Справді історичні джерела свідчать, що восени 1708 р. біля с. Свердловки відбулася переправа шведської армії, а урочище й досі має назву «Шведівщина».

  До Миколаївської церкви, де збереглася чудотворна ікона Святого Миколая, квапляться прочани. Поруч - руїни Свято-Миколаївського Пустинно-Рихлівського монастиря XVII-XVIII ст., почесним ктитором (особа, яка виділила кошти на будівництво храму - ред.)якого був син Богдана Хмельницького - Юрій.

  Від історії - до сьогодення. До речі, як зазначав місцевий краєзнавець Василь КИРИЛЮК із села Свердловка, справжнім скарбом Мезинського парку є 53 км русла Десни. Тисячі туристів пливуть її водами, поспішають до її берегів, щоб помилуватися красою краю, порибалити. У Десні мешкають 30 видів риб: стерлядь, лин, густера, чехонь, вугор, судак, сом, щука та інші.

  Для ознайомлення з пам’ятками природи та історії на території Мезинського НПП, для короткочасного чи більш тривалого спілкування із природою облаштовано рекреаційні пункти та кімнати відпочинку у будиночках для туристів «Хотинський» та «Затишок».

  Тут довелось дізнатися про фірмовий рецепт від місцевих кухарів. Назва говорить сама за себе - «Царівська парочка Семен та Одарочка». Вперше чую, щоб сома звали Семеном, а щуку - Одарочкою. Тим не менш, мова - про запечену рибу. Треба взяти одного сома і одну щуку, почистити, випатрати, натерти сіллю і спеціями для риби, зверху покропити соком від одного лимона. Маринувати протягом однієї години. Тим часом готується начинка. А саме - слід спасерувати на олії цибулю і моркву, натерту на крупній терці. Начинку остужують, додають майонез і перемішують. Далі здогадалися, що робити? Слід нафарширувати начинкою рибу і зашити нитками. Начинену рибу надрізати порційними насічками, а порційні куски посипати тертим сиром товщиною 5 см. Рибу викласти на деко і поставити у духовку для запікання приблизно на 30 - 40 хв. В запечену рибу в заздалегідь зроблені насічки вставити шматочки лимона, прикрасити зеленню. Ось вам і парочка! Смачного!

  Не знаю, як кого, а групу київських та чернігівських журналістів не залишила байдужими екскурсія до Народного археологічного науково-дослідного музею, де зберігається понад 40 тис. експонатів. Про це - у найближчих номерах «Рабочего слова».

  Автор висловлює подяку керівнику Туристичної асоціації Чернігівщини Олегу ГЕРАСИМЕНКУ, віце-президенту Асоціації журналістів «Туристичний прес-клуб України» Олені ЗЕЛЕНКО та директору Інформаційно-туристичного центру «Космос» Коропської районної ради Вікторії ШУТ за сприяння у підготовці даної статті.

  Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05