РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 25 (25 липня 2008) 

 • Українські кардери винайшли ще один спосіб «тихого» віднімання коштів у банківських клієнтів

  Серед останніх подій, з приводу яких у столиці йде жваве обговорення - спроба зловмисників за допомогою спеціального пристрою зробити дублікат банківської картки клієнта. Навіщо? Здається, кардери знайшли ще один спосіб сканування кодів з пластикових карток (див. статтю «За бідного кардера замовте слово» - «Рабочее слово» № 37, 2007р.).

  Електронний чіп - також не панацея від «лохотрону»

  Про те, що банкомат може не тільки видавати гроші, але й спостерігати за «долею» вашого рахунку, автор вже повідомляв. Нагадаю суть шахрайської методики: клієнт, нічого не підозрюючи, вставляє картку в апарат. А в ньому є чужорідне «тіло» - своєрідний електронний привіт від шахраїв. Останній копіює інформацію з магнітної стрічки, а потім електроніка запам`ятовує введений вами пін-код. Далі, як завжди, ви отримуєте необхідну суму і забираєте картку. Все цікаве для зловмисників відбувається згодом. За пару днів ділки виготовляють копію вашої картки і повністю вичищають рахунок.

  Цікаво, у телефонній розмові зі мною технічний менеджер одного з київських банків, переконуючи, що в його «рідній» мережі все під контролем, м`яко натякнув про те, що не варто «копирсатися» кореспонденту у цій тематичній площині. Мовляв, фірма гарантує, проблем не виникає: служба внутрішньої безпеки - на сторожі інтересів клієнтури. «Власних» зловмисників, якщо такі і з`являться, візьмуть під білі руки. Далі - зустріч кардера з міліцією.

  Чи заспокоївся я? Аж ніяк. Думаю, не вміє переконувати означений менеджер недовірливих журналістів. Мова про те, що, як стверджують фахівці, витончених способів, коли «чужі» шахраї встановлюють пристрій для зчитування інформації на магнітній смузі картки, декілька. Навіть навчилися встановлювати мініатюрну відеокамеру над клавіатурою. Для чого, самі розумієте: пін-код фіксується у будь-яких ракурсах. А там - плакали ваші трудові збереження. News.uaportal.com радить користуватися тільки «своїми» - перевіреними банкоматами. Проте, і за цих обставин, перш ніж відіслати свою картку в приймальний отвір, слід уважно перевірити, чи немає в конструкції «залізного касира» незвичайних елементів. Річ у тім, що «скімери» ( з англ. - зчитування) - прилади, які «злизують» інформацію з магнітної смужки картки. Далі - виробництво дублікату. Його (скімер) прилаштовують над щілиною для картки, тож майбутня жертва обов`язково проштовхне картку через хитромудрий прилад, який, до речі, за повідомленнями столичних ЗМІ, на чорному ринку коштує близько трьох з половиною тис. доларів. Але ж з січня 2006 р. пластикові картки з магнітною смугою не використовуються, - можливе заперечення автору матеріалу. Так, але, виявляється, що й електронний чіп, який вмонтовано у сучасну пластикову картку, теж не панацея від махінацій з електронним гаманцем.

  Ні хвоста, ні луски...

  Цей спосіб називається «фішинг» (з англ. fishing - рибалка). Зловмисник закидає «вудлище» і чекає, поки ви самостійно підкажете йому дані вашої картки. Шахрай, нібито від імені банку, надсилає на вашу адресу лист з проханням заповнити відомості про себе (номер кредитки і код) і розмістити на Інтернет-сайті банку, що емітував вашу картку. Проте за дизайном і навіть за адресою сторінка у всесвітній павутині є фальшивою, хоча майже ідентична справжній. Локшину на вуха вішатимуть і за телефоном: про міфічні проблеми з вашою карткою, про можливі бонуси, що ось-ось мають сипатися на ваш рахунок. Головне - дізнатися про повний номер і пін-код.

  «Зазвичай такий захід впроваджують після того, як нечисті на руку банківські працівники якомога раніше «зливають» махінаторам бази даних і номери карток клієнтів», - вважає News.uaportal.com. Тоді мають телефонувати представники саме вашого банку, яким відомо ваші анкетні дані, і навіть - точно знають час операцій з вашою карткою і суми, які нещодавно надійшли або зняті з рахунку.

  У такому випадку: 1. Не варто волати про те, що ви знаєте - вас намагаються ошукати. 2. Якщо телефонують на мобільний або домашній з автоматичним визначенням номера (АВН), запам`ятайте номер. 3. Тепер можна йти сміливо до банку або в міліцію. Це через те, що справжні працівники банку ніколи не будуть питати ваш пін-код. Проте аферистам саме пін-код і потрібний.

  Ліванський «зашморг»

  Вищим пілотажем «лохотрону» з картками вважається метод затримки картки у приймальному пристрої банкомата. «Ліванський зашморг» виготовлюється зі звичайної фотоплівки або з матеріалу для рентгенівських знімків. Коли ви вставляєте власну картку, то банкомат начебто її «з`їсть». Найпростіший для афериста варіант розвитку подій: поки ви намагаєтеся зрозуміти, що скоїлося, поруч з вами опиниться «добрий лицар», який поквапиться допомогти вам. Першою порадою буде така: «Мені, мовляв, знайома подібна ситуація. Варто ще раз пін-код ввести...». Ваші спроби ні до чого не призведуть. Картка до вас не повернеться. А от щодо зловмисників... Як тільки ви відійдете на безпечну відстань, картку витягнуть за допомогою «ліванського зашморга». Тепер, коли ви знаєте про цей пристрій, просто проведіть пальцем по щілині автомата. Відчули кінчики плівки? Смикніть і заберіть власну картку.

  І знову про скімери

  Відомий випадок, коли шведські аферисти створили не лише зчитувальне устаткування, вони «скомструлили» фальшивий фасад банкомата - з фанери і пластика. Таким чином, місцеві умільці намагалися зробити список пін-кодів для їх подальшого використання у справжніх «залізних касирах». А у Росії, щоб попасти до будь-якого банкомата, потрібно відчинити за допомогою карточки додаткові двері у спеціальне приміщення. Так от, російські зловмисники навчилися монтувати скімери безпосередньо на дверях. Як уберегтися володарям банкоматів від набігів зловмисників? Банки у таких випадках мають монтувати спеціальні запобіжники.

  Чи можна протидіяти сучасним кардерам?

  Підключіться до послуги SMS-інформування про операції з карткою (вона має бути в усіх великих банках). Якщо на мобільний раптом прийде повідомлення про операцію, яку ви не проводили, негайно повідомте про це банк.

  Встановіть ліміт на витрати. Приміром, 200 грн. на день. Будь-які спроби зняти більше цієї суми будуть заблоковані банком.

  Періодично змінюйте пін-код. Банки вже самі рекомендують клієнтам робити це не рідше, ніж один раз на півріччя.

  У разі втрати або крадіжки карти негайно зв`яжіться з банком і по- просіть її заблокувати.

  P.S. Нещодавно вітчизняні ЗМІ знову заговорили про необхідність впровадження «карток обліку соціальних пільг». Начебто все у цій процедурі прораховано - річ потрібна. Можливо, і так, але, на жаль, поки що ніхто з аналітиків точно не підрахував, які колосальні збитки несуть звичайні вкладники банків через дії шахраїв. Соціальні ж пільги можуть виявитись ласим шматком для... кардерів.

  Віктор ЗАДВОРНОВ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05