РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 16 (25 квітня 2014) 

 • Національний музей «Чорнобиль»

  Ядерна аварія на Чорнобильській АЕС увійшла в історію людства як найбільша, масштабна радіоекологічна катастрофа ХХ століття. Проблеми, породжені нею, не мають аналогів і відрізняються від інших відомих у світі природних та техногенних катастроф. Вони досі є проблемами сьогодення і, на жаль, будуть нагадуватимуть про себе й нашим нащадкам. Історію тих трагічних подій зберігає Національний музей «Чорнобиль», який відкрився 25 квітня 1992 р. у 100 км від епіцентру катастрофи.


  Музей розташовано на столичному Подолі в історичному будинку старовинної пожежної вежі будинку пожежної каланчі - пам’ятнику архітектури початку ХХ ст. (архітектор Е.П. Брадтман), що входить до архітектурно-історичної охоронної зони заповідника «Стародавній Київ». Ця столітня будівля спеціально реконструйована для музею пожежними Київщини - першими учасниками ліквідації наслідків вибуху ядерного реактора ЧАЕС у 1986 р. Його перша експозиція налічувала лише 200 експонатів, присвячених подвигу пожежних у Чорнобилі. Сьогодні ми представляємо майже 7000 експонатів. Вони передають хроніку катастрофи та розповідають про неймовірні зусилля людей багатьох професій з ліквідації її тяжких і довготривалих наслідків. Всі експонати автентичні, пройшли очищення та дезактивацію. Інформація у музеї зібрана з першоджерел. У 1996 р. Указом Президента України музею надано статус національного. За 20 років його існування тут побували більше мільйона людей з 95 країн світу.

  ПІД ГРИФОМ «ТАЄМНО»

  Місія музею - допомогти людству усвідомити масштаби чорнобильської аварії через долі тисяч людей - її учасників, свідків і жертв; визнати необхідність примирення між людиною, наукою і технологіями, які поставили під конкретну загрозу існування людської цивілізації та самої планети Земля; осмислити уроки трагедії у всіх сферах життя, не дати світові можливості забути ці уроки; стати застереженням поколінням наступного тисячоліття. Девіз музею «Est dolendi modus, non est timendi. Є межа у печалі, тривога не має межі» зустрічає відвідувача у входу до експозиції.

  Але не відразу, не за один рік, було створено таку експозицію, яка відповідала б поставленим цілям. На те була низка причин. Головна з них - гриф «Таємно», який поширювався на всю інформацію про аварію, її причини, наслідки, заходи щодо ліквідації, включаючи не тільки документи, а й розповіді людей - учасників та свідків тих подій. За перші п’ять років існування музею, на шляху до головної мети, ми зробили декілька реекспозицій, змінили інформаційну спрямованість, а не тільки зовнішність.

  Сучасна експозиція, що розміщена в кількох залах загальною площею біля 1100 м2, налічує понад сім тисяч експонатів. У 1992 р. їх було тільки дві сотні.

  Розкриті документи, карти з грифом «Таємно», фотографії, спеціальні дозиметричні прилади, друковані видання того часу, захисні костюми, історичні реліквії із Чорнобильської зони відчуження та інші унікальні експонати, зібрані науковцями музею, змушують замислитися про найболючіші проблеми сьогодення, серед яких екологічні, соціальні, духовні збитки, заподіяні катастрофою. Численні матеріали свідчать про героїчні дії ліквідаторів, які рятували Землю від страшного лиха, не шкодуючи свого здоров’я і навіть життя.

  Чимало представлених у музеї документів оприлюднено вперше. Вони допомагають по-новому, ширше осягнути планетарний масштаб Чорнобильської біди, яку слід розцінювати як останнє застереження людству, як найпереконливіший заклик до ядерного роззброєння, спільної боротьби за екологічну чистоту планети, пріоритет загальнолюдських цінностей у розвитку світового співтовариства.

  Велику роль у нашій експозиції відіграють художньо-емоційні, філософські уяви-інсталяції, які несуть значне тематичне навантаження, допомагають глибше осмислити загальнолюдську трагедію ХХ сторіччя. Поява таких символічних уяв - результат спільної роботи наукового колективу та колективу художників, спільних пошукових експедицій у Чорнобильську зону відчуження - місце, де призупинилося життя.

  Один з таких яскравих образів - символічна Чорнобильська дорога - вхід у музейну експозицію. Уздовж дороги над нашими головами, ніби у нашій пам’яті - дорожні покажчики, на яких назви 76 міст і сіл України, які пішли в небуття, стерті з обличчя землі радіацією.

  ДОРОГА ДО ХРАМУ

  Дорога веде нас до храму, храму у нашій душі. Якщо ми пройдемо цією дорогою до кінця, ми зможемо глибоко усвідомити наші помилки на цьому шляху і, можливо, у майбутньому не повторювати їх знову. Про такі помилки нагадують фотографії з 70-річної історії колись могутньої держави, яка знущалася над власним народом, будувала гіганти індустрії на його кістках, знищувала цвіт власної науки, руйнувала вікову духовну культуру народу, намагаючись підмінити її «моральным кодексом строителя коммунизма», а сама сповідувала подвійну мораль.

  Фотографії народжуються з символічного іконостаса, в основі якого - фрагменти справжніх іконостасів Воскресенської церкви (1760 р., с. Товстий Ліс) та церкви Архістратига Михаїла (сер. ХІХ ст., с. Красне), що привезені науковими співробітниками музею з Чорнобильської зони відчуження. Воскресенська церква - найдревніша з тих, що збереглися на Поліссі - пограбована мародерами і згоріла дощенту у травні 1996 р. разом із селом Товстий Ліс. Але її душа залишилася у музеї «Чорнобиль». Двері іконостаса обплутано колючим дротом, на якому висить знак - жовтогарячий трилисник «Обережно, радіація!». У порожніх очницях іконостаса - фігури в захисних костюмах і респіраторах.

  У центрі залу на «п’ятаку» атомного реактора Чорнобильської АЕС (плиті біологічного захисту реактора, яка злетіла у повітря у квітні 1986-го) установлено покров з церкви Архистратига Михаїла (сер. ХІХ ст., с. Красне, Чорнобильська зона відчуження), під яким замість купелі, де благословляли народження нової людини, рухається поліський човен - символ Ноєва ковчега. Згідно з Біблійним текстом саме він врятував земне життя під час Всесвітнього потопу, а Чорнобильська трагедія свого роду - теж потоп, під час якого ми намагаємося врятувати наше майбутнє - дітей. У цьому човні залишили свої улюблені іграшки діти, народжені у постраждалих та ліквідаторів після катастрофи.

  Над покровом та човном з дитячими іграшками розпростерли свої крила два ангели: білий і чорний, добро і зло, їх вічна боротьба. Що переможе? Під крилами білого ангела, ніби під його захистом - портрети наших дітей, народжених після катастрофи та мимоволі ставших її заручниками. Фотографії на крилах чорного нагадують про нашу новітню історію останніх 70 років, висвітлюють причини суперечності.

  Музейна експозиція оснащена сучасними аудіовізуальними, електронними інформаційно-довідковими технічними засобами, які розширюють хронологічні та тематичні рамки музею, підсилюють достовірність існуючої експозиції. До уваги відвідувачів діюча трифазова діорама «Чорнобильська АЕС до, під час та після аварії», яка створює ефект вашої присутності на місті подій. Також ви маєте змогу ознайомитися із діючим макетом працюючого на виробництво електроенергії 4-го енергоблока ЧАЕС, електронною «Книгою пам’яті учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (до якої увійшли імена понад 6000 ліквідаторів), унікальними відеоматеріалами, комп’ютерними програмами про катастрофу та її наслідки.

  З початку 2010 р. наші відвідувачі мають можливість прямо у експозиційних залах працювати з мультимедійними науково-допоміжними інформаційно-пошуковими системами, які встановлені на декількох інформаційних сенсорних терміналах і охоплюють різну тематику з історії Чорнобильської катастрофи. Системи доступні двома мовами - українською і англійською, у подальшому ми плануємо розширити кількість мов. Робота з поповнення систем інформацією постійно триває. Наш музей був першим подібним закладом в Україні, який впровадив сучасні інформаційні технології у музейну експозицію. Це стало можливим завдяки гранту, який музей одержав від Уряду Японії у жовтні 2009 р.

  Разом з постійно діючою експозицією, виставкові проекти у музеї і за його межами є особливою складовою всієї роботи науковців музею. У жовтні 2013 р. ми відкрили 115-у тимчасову тематичну виставку, серед яких багато міжнародних. Мета виставкових проектів - більш яскраво, більш детально висвітлити окремі аспекти низки Чорнобильських проблем, які хвилюють людей у даний час, дати відвідувачу можливість побачити їх з середини очима не тільки свідків, а й творчих особистостей - представників різних країн світу, подати громаді різні погляди на Чорнобиль та його наслідки.

  Для відвідувачів музей пропонує не тільки оглядові та тематичні екскурсії, а й уроки пам’яті, екологічні уроки, зустрічі з ліквідаторами, вченими, кінодокументалістами, письменниками, тут відбуваються конференції, диспути, відкриті дискусії, музично-поетичні вечори, конкурси, екологічні свята, відеосеанси тематичних хроніко-документальних і науково-популярних фільмів тощо.

  З КНИГИ ВІДГУКІВ МУЗЕЮ

  Гортаючи книгу відгуків музею, можна побачити враження відвідувачів з багатьох країн: тут є записи англійською, німецькою, японською тощо. Багато записів від українців і гостей з ближнього зарубіжжя. Ось деякі з них:

  «Желаем вам много посетителей. Это должны увидеть ВСЕ!»

  «Спасибо за то, что бережете память о трагедии!»

  «Спасибо! Я из Белоруссии, из Минска. Надеюсь, и в столице нашей Родины откроется музей Чернобыля. Так как эта большая трагедия коснулась и Беларусии.

  Виктория ЗУЙКОВА»

  «Очень хороший музей! Напоминает о трагедии и заставляет задуматься. Спасибо Вам!».

  «Дякую за незабутні враження!!! Ця трагедія повинна залишитися в душі кожного. Великий уклін співробітникам та людям, які створювали музей!!!»
   

  Анна КОРОЛЕВСЬКА, заступник генерального директора музею з наукової роботи, заслужений працівник культури України
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05