РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 8 (21 лютого 2014) 

 • Лист-казка від банку, або Як виникають борги

  Спочатку був лист. Від одного із «розкручених» українських банків на адресу колишнього позичальника. Для того, щоб зайвий раз не рекламувати, назвемо цю фінансову установу «Дуже свійський банк». На двох окремих аркушах - звернення про необхідність сплати «боргу» (все сплачено - ред.), за адвокатські послуги та судові витрати. Як виявилося, невідомі особи, які прикриваються за вивіскою означеного банку вже давно практикують розсилання «листів щастя» колишнім клієнтам, які повністю розрахувались із банком, філіали якого функціонують на усій території України. На прохання редакції досвідчений юрист Дмитро КОСТЕРНИЙ прокоментував цю ситуацію.

  Кожний із нас у своєму житті читав казки. В основі цього жанру - захопливі розповіді про вигадані події та явища, які іноді сприймаються як реальні.

  До чого веду? Банківське кредитування приватних осіб сьогодні - це розширення фінансових можливостей за рахунок отримання в строкове платне користування грошових коштів банку на умовах повернення. Це реальна допомога населенню країни в придбанні побутових товарів, автомобіля, нерухомості або для вирішення інших фінансових питань.

  ПРОТИПРАВНІ ДІЇ ВІД БАНКІРІВ

  Факт: не дивлячись на соціально-грошову роль кредитів у суспільстві, позичальники все частіше стають об’єктами наживи. Так, позичальник, отримавши та повернувши банку кровно зароблені на ньому кошти, стає головним героєм казки. Казки, поява якої є результатом розумової вигадки та спільних дій невідомих осіб.

  Одним із таких героїв став колишній позичальник банку, який і звернувся до редакції. Сам того не розуміючи, він виявився дієвою особою казкової історії авантюрного характеру з настановою на вигадку. Про це він дізнався з отриманого листа-казки псевдобанку, в якому йшла мова про необхідність сплати боргу у розмірі 50 тис. грн. на вказаний рахунок (сума є зміненою - авт.) згідно з укладеним п’ять років тому кредитним договором. До листа було додано псевдорішення суду, про яке він теж дізнався в момент отримання цього листа. При цьому всьому, кредит та відсотки за користування кредитними коштами у загальному розмірі 20 тис. грн. (сума є зміненою - авт.), позичальник повернув банку в обумовлений договором строк. На підтвердження отримав квитанції банку про сплату щомісячних платежів за кредитом.

  Дочитавши до кінця лист-казку від горе-менеджерів із банківської установи, зрозумів, що у такій ситуації може опинитися будь-який сумлінний позичальник банку. Враховуючи актуальність даної тематики, наводжу читачам декілька ознак, за якими можна зрозуміти, що клієнтові штучно створюють борг.

  Взявши до рук листа-казку, необхідно його дослідити на предмет оформлення, наявності необхідних реквізитів. Для того, щоб документ мав юридичну силу, встановлюється перелік реквізитів, основними з яких є: найменування та реквізити банку, дата підписання та вихідний номер листа, текст, підпис та ініціали посадової особи банку, яка підписала лист.

  У разі відсутності або невідповідності хоча б одного з реквізитів, можна говорити про протиправні дії третіх осіб відносно вас.

  ТЕКСТ – НАЙВАЖЛИВІША З ОПЕРАЦІЙ

  Текст - це головний елемент документа. Підготовка текстової частини - одна з найважливіших операцій у діловодстві. Текст документа повинен містити певну аргументовану інформацію, яку стисло викладено, грамотно, зрозуміло та об’єктивно, без повторів та вживання слів чи зворотів, які не несуть змістового навантаження.

  У даному випадку, текст листа-казки можна охарактеризувати як грамотні психологічні переконання адресата з боку «банкірів» у правомірності боргу, необхідності терміново здійснити погашення вказаної суми. Текст листа містить натяки на можливий арешт і продаж всього майна адресата та членів його родини, обмеження у праві виїзду за кордон, категоричну відмову банків у співпраці з адресатом, якщо той не сплатить казкового боргу.

  Слід відмітити, у Конституції України чітко задекларовано, що кожному гарантується недоторканість житла. Інакше, як за вмотивованим рішенням суду (стаття 30), ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України (стаття 32), кожному гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання (стаття 33), ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності, яке є непорушним (стаття 41), ніхто не може бути примусово позбавлений житла. Інакше, як на підставі Закону за рішенням суду (стаття 47).

  В даному випадку, я раджу не звертати уваги на страшні погрози з боку псевдобанку, а логічно підійти до аналізу такого листа. Пам’ятайте, що ви, як сумлінний позичальник, занесені до клієнтської бази даних банку та маєте позитивну історію розрахунків. Ви є потенційним клієнтом інших послуг банку та, власне, майбутнього кредитування в залежності від ваших потреб. Тому не в інтересах фінансової установи звертатися до вас із вказаними погрозами з огляду на їх як незаконний характер, так і неекономічну доцільність.

  ПІДПИС. ВІДПОВІДНО ДО КОМПЕТЕНЦІЇ

  Підпис - обов’язковий реквізит документа. Він складається з найменування посади особи, яка підписує документ, особистого підпису, ініціалів та прізвища. Документи підписують посадові особи відповідно до їхньої компетенції.

  Якщо в отриманому листі ви не знайдете підпису, ініціалів та прізвища посадової особи банку, це є черговим свідченням грамотно спланованої акції з виманювання грошей.

  РІШЕННЯ ЯКОГОСЬ СУДУ

  Рішення суду - це акт судового розгляду справи, яке виноситься по суті правових вимог. Згідно з чинним законодавством України рішення суду, яке вступило в законну силу, є підставою для примусового стягнення боргу. Судовий розгляд цивільної справи за позовом банку до позичальника в обов’язковому порядку передбачає виклик сторін на судове засідання, а також має інші процесуальні моменти розгляду справи.

  Законом України «Про доступ до судових рішень» від 22.12.2005 р. №3262-IV кожному надається право на доступ до судових рішень шляхом офіційного оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України у порядку, встановленому цим Законом.

  Тобто, якщо в отриманому вами рішенні суду вказані такі ідентифікатори як найменування суду, ініціали судді, дата ухвалення та номер справи, ви маєте можливість безкоштовно перевірити законність даного рішення в електронній системі Єдиного державного реєстру судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua.

  У нашому випадку, знайомий позичальник, як людина необізнана в питаннях судочинства, був дуже здивований існуванням судового рішення. При детальному огляді такого рішення суду було встановлено: відсутність дати та номера судової справи, інформації про виклик позичальника до суду та його неявки, ініціалів, прізвища та підпису судді, печатки суду. У свою чергу копія такого рішення суду не має засвідчення справжності її оригіналу (ініціалів, прізвища посади та підпису особи працівника банку, яка завіряє документ, печатки банку).

  Знаючи прізвище нашого позичальника, назву банку та регіон знаходження суду, мною здійснено пошук отриманого позичальником рішення суду. Як на диво, такого рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень не виявилось. Самостійно виявивши вказані вище обставини та маючи письмові докази повного погашення кредиту, можете не хвилюватися, вас намагається ошукати не банк, в якому ви брали кредит, а шукачі легкої наживи. Однак, якщо у вас виникли сумніви з будь-якого питання, є невпевненість у своїй позиції, буде доцільним зібрати пакет документів із кредитного договору, підтверджуючих документів про сплату кредиту, листа-казки, рішення суду та звернутися за консультацією до фахового юриста, адвоката.

  Якщо вже так сталося, що ви взяли в кредит гроші та повертаєте їх банку в обумовлені строки, особливу увагу слід звернути на необхідність зберігання документів про сплату кредиту (квитанції, чеки і тому подібне). Такі документи є однією із гарантій вашого спокою та спокою вашого капіталу.

  Бажаю всім, хто був або планує стати позичальником банку, не стати головним героєм авантюрної казки.

  Дмитро КОСТЕРНИЙ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05