РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 5 (31 січня 2014) 

 • «Щит організму» теж потребує захисту

  Щитовидну залозу часто називають щитом організму. Про те, як попередити проблеми з цим «щитом», ведемо мову із спеціалістом інформаційно-аналітичної служби Коростенського центру соціально-психологічної реабілітації населення та його інформування з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Валерією ТОЛКАЧ.

  - Що ж це за орган - щитовидна залоза?

  - Найважливіша залоза внутрішньої секреції, що впливає практично на всі види обміну речовин. Для нормального утворення гормонів необхідно достатнє надходження в організм йоду. Цей мікроелемент надходить в основному з продуктами рослинного і тваринного походження. Якщо продукти харчування в якій-небудь місцевості бідні на йод, то у відповідь на недостатнє його надходження в організмі відбувається компенсаторне збільшення щитовидної залози, яке при тривалому дефіциті йоду в організмі закріплюється і часто стає незворотним. Отже, розвиток зоба - реакція щитовидної залози на «нестача сировини». Щитовидна залоза починає працювати в «аварійному режимі», для забезпечення вироблення достатньої кількості тиреоїдних гормонів вона навіть збільшується в розмірах, а це відразу помітно, так як розташована вона на шиї спереду, і при великому її збільшенні є схожість з набитим запасливим птахом зобом. Неповноцінність функції щитовидної залози може серйозно позначитися на численних функціях усього організму - розвивається гіпотиреоз. Фахівці визнають - дається взнаки Чорнобильська катастрофа. Радіоактивні ізотопи йоду склали 30% від усіх виділених радіонуклідів. Щитовидна залоза поглинає 30-35% йоду, який надходить в організм (а у вагітних та дітей - ще більше). Від Чорнобиля найбільше постраждали регіони з йододефіцитною нестачею. От і маємо результат. Внаслідок катастрофи зросла кількість аутоімунних тиреоїдитів, вузлових форм зоба та злоякісних пухлин. Кількість оперованих дітей з приводу новоутворень щитовидної залози зросла у 10 разів.

  - Скільки ж йоду потрібно людині?

  - Добова потреба йоду для дорослої людини - 200 мікрограмів. Щоб забезпечити свій організм достатньою кількістю цього елемента, фахівці радять налягати на продукти з високим вмістом йоду, скажімо, морську капусту. Якби ми жили в Древньому Китаї в царювання імператора Кан-сі (XIII століття), то зневага до морської капусти могло бути розцінене майже як державний злочин. Є дані про існування указу імператора, що зобов’язує китайських громадян щодня вживати морську капусту в якості дієтичної страви. З метою постачання населення морською капустою була організована доставка її за державний рахунок у найвіддаленіші місця країни…

  Варто вживати рибу (тріску, палтус), креветки та краби, хурму, болгарський перець, фейхоа, грецькі горіхи, чорноплідну горобину. Яблука їжте з зернятками. Рибу варіть, а не смажте. А от соя, арахіс, ріпа, гірчиця, брюссельська і цвітна капуста щитовидці «не смакують», бо містять струмогенні речовини, що сприяють виникненню ендемічного зоба (перешкоджають засвоєнню йоду, що надходить в організм з їжею). Щоб знизити вміст цих речовин на 30%, фахівці рекомендують піддавати ці овочі термічній обробці, а у страви додавати йодовану або морську сіль. Але пам’ятайте: таку сіль можна зберігати лише протягом трьох місяців і присолювати нею їжу можна тільки у кінці приготування, бо при високих температурах йод руйнується. Лікуйте шлунково-кишкові захворювання: у хворих на гастрити, коліти та дуоденіти йод погано засвоюється.

  - Ми ведемо мову про профілактику цієї недуги. А якщо вона вже вразила організм?

  - До лікаря-фахівця потрібно звертатися обов’язково. Адже надлишок йоду в організмі теж веде до захворювання. Не займайтеся самолікуванням. Якщо помітили, що щитовидка збільшилася у розмірах, стало важко ковтати, не поспішайте бігти в аптеку по антиструмін чи йодомарин. Перед тим, як приймати будь-які препарати, проконсультуйтеся з лікарем, щоб потім не довелося лікувати ятрогенний гіпертиреоз (передозування тироксином). Якщо проживаєте в ендемічному районі, раз на рік робіть УЗД щитовидки.

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05