РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 5 (31 січня 2014) 

 • Житомирщина. Тарасовими стежками

  Як і вся Україна, Житомирщина готується до відзначення 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. Чимало цікавих справ заплановано до цієї дати, окремі з них вже реалізовуються. Райони і міста області протягом наступних семи місяців даруватимуть землякам творчі звіти, присвячені дню народження поета. Починаючи з жовтня нинішнього року й до квітня наступного, щопонеділка на сцені Житомирського українського академічного обласного музично-драматичного театру з концертами виступатимуть колективи міст і районів області. У фойє театру житомиряни та гості міста матимуть можливість оглянути виставки робіт народних умільців. Кращі колективи області братимуть участь у заключному гала-концерті, присвяченому 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка на сцені Національного палацу «Україна».

  Окремий етап підготовки стосується тих місць на Житомирщині, Які колись відвідав ШЕВЧЕНКО. Отож повернемося спочатку до історії. Цікавою сторінкою в житті Житомирщини був приїзд у жовтні 1846 р. Тараса Григоровича Шевченка. Як відомо, одночасно з викладацькою діяльністю в Київському університеті, поет з березня 1845 р. активно включився в роботу створеної при цьому учбовому закладі Археографічної комісії. Саме завдяки участі в ній, доля привела поета на Правобережну Україну. 21 вересня 1846 р. Т.Г. Шевченко одержав від київського генерал-губернатора Д. Бібікова розпорядження виїхати на Київщину, Поділля і Волинь для збору «разных сведений о народных преданиях, рассказов о курганах, древних памятниках, а также древних актов, бумаг и т. п.». Одночасно волинський та подільський губернатори отримали циркуляри-розпорядження про всіляке сприяння Шевченкові у виконанні покладених на нього обов’язків. Листи з проханням надати дослідникові допомогу при огляді церков та монастирів надійшли до подільського архієпископа Арсенія та волинського архієпископа Никанора. Одержавши необхідні документи, Тарас Григорович вирушив у милий його серцю «волинський, богом благословенний край і прекрасне Поділля». Як вважають дослідники, маршрут подорожі проліг із Києва на Поділля так званим Великим польським трактом. До Житомира поет прибув 5 жовтня 1846 р. з Кам’янця-Подільського, подолавши 276 верст через Проскурів, Летичів, Хмільник, Бердичів і Кодню. Наступного дня Т. Шевченко зробив візит до волинського губернатора І. Каменського і вручив пакет від генерал-губернатора Д. Бібикова. Інший пакет призначався волинському архієпископу. З Житомира Т.Г. Шевченко виїхав 7 жовтня за маршрутом Новоград-Волинський - Корець - Острог - Дубно - Кременець - Почаїв. Свої враження від цієї подорожі поет залишив у повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали». Зі сторінок твору видно, що Т.Г. Шевченко, виконавши всі доручення, на зворотному шляху знову завітав до Житомира. Під час свого другого приїзду до міста на берегах Тетерева поет зупинився в кімнатах для приїжджих на архієрейському подвір’ї. Ось такі свідчення про перебування поета на Житомирщині розповідають місцеві краєзнавці.

  ЯК ЖЕ ЖИТОМИРЯНИ-СУЧАСНИКИ БЕРЕЖУТЬ ПАМ’ЯТЬ ПРО ПОЕТА? В обласному центрі встановлено погруддя Т.Г. Шевченку, його ім’ям названо одну з центральних вулиць міста. У 1989 р. на одному з будинків колишнього архієрейського подвір’я, де зупинявся поет, встановлено меморіальну дошку.

  Гордяться тим, що свого часу завітав поет і до них, в Новоград-Волинський район. У с. Гульськ, де Шевченко милувався мальовничими краєвидами Случі, які надихнули його на створення повісті «Варнак», встановлено пам’ятну стеллу Кобзарю. Однак нинішнього року вже почалися роботи по зведенню тут пам’ятника поету: над цим працює спільно і влада, і громадськість. Пам’ятник Шевченку має постати на берегах Случі навесні. Створений образ відповідатиме вікові поета, коли він був на Волині (тоді йому було 32 роки).

  Відвідував Шевченко і в Кодню. Коднянці пишаються тим, що в 1841 р. сюди приїздив Кобзар, аби вклонитися могилам славетних борців і мучеників за народну волю. Тут він збирав народні перекази, розшукував стародавні документи, зробив малюнки гайдамацьких могил, ходив тими стежками, якими відходили з цього світу у вічність мужні побратими Гонти і Залізняка. В центрі села нині стоїть пам’ятник Шевченкові, у місцевому музеї теж чимало місця відведено експозиції з метою вшанування його пам’яті. До речі, до ювілейної дати відбудеться оновлення Народного музею історії с. Кодня, в цьому селі у «Шевченківські дні» відбуватиметься масштабне літературно-мистецьке свято. До Кодні завітають з усіх усюд люди, які хочуть глибше вивчити історію України, які люблять свій край і прагнуть знати його минувшину.

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05