РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 5 (31 січня 2014) 

 • Рух за Соборність України розпочинався у штабному вагоні

  Передісторія виникнення культурного закладу, зміст кожного історичного документа, доля експонатів. Зазвичай саме це цікавить відвідувачів «Музею на колесах», що функціонує поруч із пасажирським вокзалом ст. Фастів понад 12 років поспіль.

  Як розповідалось у попередньому номері («Музей на колесах». Історія продовжується» №4, 2014 р.), 22 січня 2014 р. у День Соборності держави на станції Фастів Козятинської дирекції залізничних перевезень біля вагона-музею («Музей на колесах») відбулася урочиста церемонія з нагоди святкування 95-ї річниці від дня підписання Акта об’єднання (часто іменований «Акт Злуки») Української народної республіки (УНР) та Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР). У церемонії взяли участь голова Київської обласної держадміністрації (ОДА) Анатолій ПРИСЯЖНЮК, начальник Південно-Західної залізниці Олексій КРИВОПІШИН.
  У «Музеї на колесах» - в.о. Фастівського міського голови Галина ПОЛІЩУК, активіст місцевої «Просвіти» Володимир ДОРОСЕНКО,
  голова Київської ОДА Анатолій ПРИСЯЖНЮК, начальник Південно-Західної залізниці Олексій КРИВОПІШИН,
  директор Краєзнавчого державного музею м. Фастів Тетяна НЕЛІНА, співзасновник «Музею на колесах» Віктор БОЙКО,
  голова Фастівської райдержадміністрації Анатолій БУСЄНКОВ.

  ЗНАЙОМСТВО ЗБЛИЗЬКА

  Незадовго до урочистостей з нагоди знаменної річниці, що відбулася на майданчику біля «Музею на колесах», звернулися за дозволом оглянути експозицію. Заручившись підтримкою з боку начальника місцевого вокзалу Сергія СОХИНЧУКА, вирішили ознайомитись із експонатами.

  Два обороти ключем у замку на дверях, що охороняє Музей, і перед нами - три невеличкі зали. Для тих, хто цікавиться історією, існує чимало інформаційних стендів та артефактів, що так чи інакше нагадують про пам’ятні події на всьому проміжку існування Фастівщини. Для тих, хто бажає дізнатися, звідки пішла назва цього залізничного міста на берегах Унави, з приводу походження імені є декілька версій. Найбільш проста з них - місто нарекли за назвою річки Фоса. Найбільш популярна - Фастів - отримав назву завдяки військовим відзнакам кочівників - хвостам, які залишились біля міста після битви між «степовиками» та київським княжим військом. Можливо, через причину невизначеності свого походження цей населений пункт у історичних джерелах зустрічається з різними інтерпретаціями назви. Так чи інакше, але ще у ХІХ ст. містечко офіційно мало назву «Хвастів». Це з часом за законами сучасної фонетики місто отримало нинішню назву. Історія Фастівського краю пам’ятає і великого українського поета Т.Г. Шевченка. В червні 1846 р. у складі археологічної комісії він вів розкопки кургану Переп’ят, що в с. Фастівець.  Визвольна війна, Коліївщина, декабристське повстання, революційні події 1905 - 1907 рр. та громадянська війна, німецька окупація, єврейські погроми, колективізація, голодомор, Велика Вітчизняна війна - це далеко не повний перелік сторінок історії Фастівщини, що так чи інакше представлені у «Музеї на колесах».

  На фастівській землі у різні роки та століття жили і творили сміливі, талановиті люди, які полишили по собі яскравий слід в історії: композитор К. Стеценко, етнограф Е. Руліковський, письменник С. Васильченко, видатний архітектор та живописець В. Кричевський, відомий винахідник технології дугового зварювання металів М. Бенардос, поет, краєзнавець та громадський діяч В. Косовський.

  Про те, що до цього історико-культурного закладу прокладено чимало доріг, доводять записи у книзі для відвідувачів.

  «Українці, творімо національну Україну у кожному куточку нашої землі, у місті і в своєму серці, і в родині, і в школі, і в громаді. Маленький музей-вагон - школа виховання молоді. Спасибі всім, хто створив його, доглядає, живить його словом, життєдавчим українським духом, українською ідеєю. Слава Україні! Героям Слава! Теодор Дячун, Ольга Дорошенко, Володимир Іванов - Білоцерківська станиця ОУН ім. Василя Якуб’яка».

  А фастівчанин Андрій Шевченко, який 22 січня 2002 р. був певен, що «все в наших руках», записав: «Я гордий за наше місто… - символ Соборної України».

  БЕЗЛІЧ ФАКТІВ У НЕВЕЛИЧКОМУ ВАГОНІ

  На стінах - фотографії тих часів: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко та інші керівники Директорії (найвищий орган державної влади УНР, який діяв з 14 листопада 1918 р. до 10 листопада 1920 р. - ред.), тексти перших універсалів. Поруч - матеріали про діяльність гетьмана Скоропадського та бій січових стрільців під Мотовилівкою. Відвідувачі можуть ознайомитися зі старовинними документами, фотографіями та пресою того часу.

  Хоча і малий за площею «Музей на колесах», але місце для експонатів, що свідчать про цікаві факти, є. Зокрема і про те, що першого грудня 1918 р. у штабному вагоні на ст. Фастів керівники Української народної республіки (УНР) та Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР) підписали, як тоді його називали, передвступний договір про об’єднання всіх українських земель в єдину Соборну державу. Після підписання цей договір ратифікували у Станіславові (нині Івано-Франківськ), а проголошено було про Злуку 22 січня 1919 р. на Софіївському майдані у Києві. Придивіться, як буде нагода, він серед інших важливих документів «завоював» почесне місце.

  У розмові із співзасновником «Музею на колесах», корінним фастівчанином, колишнім директором місцевого скобяного заводу Віктором БОЙКОМ дізналися, що ініціатором відзначення саме на фастівській землі давньої події був народний депутат України В’ячеслав Чорновіл. П’ятого грудня 1993 р. засновник Народного руху України В. Чорновіл разом із місцевими активістами встановили на стіні старого приміщення фастівського вокзалу меморіальну дошку в ознаменування грудневих подій 1918 р.

  Як зазначає Віктор Бойко, зазначена подія спонукала його та друзів-фастівчан Анатолія Корчака, Віктора Каменського, Володимира Петренка звернутися з проханням до керівництва Південно-Західної магістралі по допомогу у створенні «Музею на колесах». У тому, щоб проіржавілий у багатьох місцях двовісний вагон зразка початку ХХ ст. мав пристойний вигляд, добре потрудилися умільці із моторвагонного депо ст. Фастів. У той же час місцеві організатори руху поїздів готували майданчик під майбутній Музей. Упорядкувати територію вдалося майстрам колійних справ із Фастівської дистанції колії та відбудовного поїзда №4171.

  Як виявиться, у справі створення «Музею на колесах» брали участь не лише працівники із підрозділів місцевого залізничного вузла. Тут є частка зусиль від фастівських шевців, ковалів, друкарів і так далі.

  «ЩЕ НЕ ВЕЧІР»

  - так про подальшу розбудову експозицій «Музею на колесах» сказав у нашій розмові співзасновник цього закладу Віктор Бойко. Він вважає, що після того, як за дієвої підтримки з боку начальника Південно-Західної залізниці Олексія КривопІшина до Дня незалежності України поруч із «Музеєм на колесах» постане раритетний паровоз, то етап з удосконалення архітектурного ансамблю продовжиться. Доречною буде і православна каплиця, що також має постати поруч із Музеєм. Проте саме залізничниками не забуто про місцевий актив. Як зазначалося у попередній публікації, серед тих, кого нагородив 22 січня 2014 р. начальник Південно-Західної залізниці, - місцеві краєзнавці Віктор Бойко, Володимир Плюта та Тетяна Неліна. Отже стимул для подальшої пошукової роботи існує.

  На думку голови Фастівської райдержадміністрації Анатолія БУСЄНКОВА, те, що зробили для функціонування зазначеного Музею залізничники, є чудовим внеском у збереження історико-культурної спадщини краю, краю, де розпочинався рух за Соборність України. Невеличку виставу, яку влаштували під час урочистостей 22 січня п.р. місцеві аматори, вдячні присутні зустріли оплесками.

  Священну службу провів Благочинний Фастівського благочиння, настоятель Володимирського собору Української Православної церкви мітрофорний протоієрей Борис ТАБАЧЕК. Завершилося богослужіння молебнем за Україну, під час якого возносилися молитви за мир в Українській державі.

  Поповнюються записами сторінки у книзі відвідувачів «Музею на колесах». Є серед них і такий: «Зворушені від побаченого. Дякуємо за добру справу краєзнавцям м. Фастів. Кореспонденти «Рабочего слова».

  Віктор ЗАДВОРНОВ, Фото Олексія ЧУМАЧЕНКА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05