РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 4 (24 січня 2014) 

 • Про мешканців із Черповодів, які у Києві святкували Водохреща

  «Величаємо Тебе, Життядавчий Христе, що ради нас нині тілом охрестився від Іоана у водах Йорданських» - слова священика, півчих та прихожан звучать, як одне ціле у стародавній церкві Архістратига Михаїла, заповненій людом вщерть. А прочани все прибувають і прибувають. Двері під час літургії раз по раз відкриваються, значно охолоджуючи дерев’яний храм, що розташований у Національному музеї народної архітектури та побуту України. Але у приміщення зима заходить не- надовго. Тепло від доброї сотні свічок, що освітлюють кожний куточок церкви, попри все підтримують атмосферу на певному температурному рівні. За мінус 12°С, які чатують на прочан за порогом, все одно - біля старовинного красивого іконостаса, що ледь прикриває товсті стіни із дубових колод, мимоволі забуваєш про морози. Отець Андрій править, не кваплячись. Кожне слово з Євангелія має зачепити змістом, заспокоїти душі тих, хто прийшов цього дня помолитися до храму.


  Хрещення святою водою отцем Андрієм біля церкви Архістратига Михаїла.  Знайомтесь - «Калина» з Черповодів.


  Віртуоз Анатолій ІЛЬНИЦЬКИЙ.

  БОЖЕ БЛАГОСЛОВЕННЯ

  Свято Водохрещення Господнього встановлене церквою в ІІ столітті на згадку про хрещення 30-літнього Христа Іоанном Предтечею у водах ріки Йордан. Як свідчать церковні джерела, спочатку Хрещення водою відзначалось одночасно з Різдвом Христовим, а з ІV століття це вже самостійне свято. Вважається, що освячена в цей день вода набуває цілющих властивостей.

  Згодом, коли після урочистої служби у храмі розпочнеться освячення води на подвір’ї церкви, отець Андрій нагадає для доброї сотні прочан про те, що за церковними першоджерелами при Водохрещенні віруючим явилися всі три іпостасі Пресвятої Трійці. А саме: з небес на Ісуса зійшов у вигляді голуба Бог-Дух Святий, а голос Бога-Батька назвав Христа Сином своїм возлюбленим. Потім отець Андрій поздоровив кожного, хто чекав на освячення води, із святом Богоявлення.

  У цей день відбувається за особливою церковною традицією велике освячення води, тому в народі це свято називають Водохреща, Йордань. Причому зазвичай Водохрещення відбувається в храмах і на ріках, біля джерел, криниць (так зване Ходіння на Йордань). Вода, освячена у день свята і напередодні, називається водохресною або великою агіасмою (святинею - грец.) і має велику силу. За віруваннями, допомагає зберегти здоров’я, а тим, хто хворіє - побороти багато недуг. А ще захищає від нечистої сили. Богоявленська вода взагалі вважається цілющою. Нею окроплюють усі житлові будинки і свійську худобу, бо ця вода оберігає від злих сил. Її зберігають протягом року, аж до нового свята Водохреща. Кажуть, богоявленська вода з водоймищ особливо корисна для збереження здоров’я й краси - недаремно ще зі старих часів всі бажаючі занурюються в ополонку, а дівчата поспішають умитися водою з ріки, щоб обличчя було рум’яним.

  Біля церкви Архістратига Михаїла воду набирають з артезіанської свердловини. Звучить молитва. Згодом отець Андрій освячує воду, занурюючи срібний хрест у велику металеву чашу. Ще мить і під небеса злітає пара голубів. В Євангелії голуб символізує Святого Духа: під час хрещення в річці Йордані на Ісуса Христа зійшов Дух Божий у вигляді голуба. Не випадково в деяких зображеннях голуб свідчить про Божу присутність і Боже благословення.

  Воду освячено. Отець Андрій, звертаючись до прочан, закликає до злагоди між людьми. Нехай Бог пошле Україні мир!

  ЧАС ДЛЯ ВЕСЕЛОЩІВ

  Йдемо до найближчого подвір’я. Настає час для веселощів. Поруч із церквою Архістратига Михаїла на невеличкому майданчику між хатою і рубленим з дерева хлівом для домашньої скотини - сажем - збираються глядачі. Вистава просто неба обіцяє бути цікавою. Тут старший науковий співробітник Музею під відкритим небом Людмила КОСТЕНКО в якості турботливої хазяйки господи освячувала святою водою хату.

  У цей же час поруч із нами відбувався давній ритуал напування коня. Даник - таке прізвисько має красивий жеребчик чорної масті із місцевої стайні. Саме йому на святі призначено позувати люду, котрий завітав до Пирогова. Поки від церкви до селянського двору конюх Василь приносить свячену воду, баский кінь встигає обскубти навколо голковидні, де-не-де прим’яті від перших морозів, коротенькі пирій та спориш. Але згодом все ж відривається від торішньої трави, йде у точно обраному напрямку, щоб поволі попити із повного відра прозору аква-віту. Що ж, тепер грайливому конику можна й до теплої стайні вирушати: Даник свою презентаційну місію виконав як належить.

  «Гей, пане господарю,

  Щасти, Боже, з Йорданом,

  І з водицею, і з царицею,

  З усім домом, з усім добром,

  І з синами-соколами,

  І з дочками-квіточками...»

  Можна і далі щедрувати.

  «Пане господарю, чи спите,

  Чи чуєте, чи дома ночуєте?

  Чи скажете щедрувати,

  Свій дім звеселяти,

  Дітей збудити

  й веселими бути?»

  Перед ганком, що веде до чималенької хати, влаштовуються хор та веселі музики. Фольклорний ансамбль «Калина» завітав на околиці Києва аж із с. Черповоди (Уманський р-н, Черкащина). Тринадцять його учасників знають і колядки, і щедрівки, і веселі співанки про рідне село та односельців. Треба затанцювати кадриль? Будь ласка. Завідувач будинку культури Анатолій ІЛЬНИЦЬКИЙ та керівник фольклорного ансамблю Марія РЯБОКОБИЛЮК миттєво налаштовують дружній гурт, в якому і завзята юнь, і жартівливі жінки та життєрадісні чоловіки, на потрібну мелодію. Поволі придивляємося до їхніх музичних інструментів. Чому ж тут дивуватися? Баян, гармошка, бубон або рубель для прасування білизни - то вже не дивовижа для столичної публіки. Від цього ми поки що у невеличкому захваті, аби гості столиці на них майстерно грали-вигравали. Вельми цікаво слухати музику, створену на ложках, пляшках із-під оковитої, відрах, косах та іншому селянському побутовому реманенті. Ось коли виходить досить оригінально. Лишень взявся за алюмінієві ложки А. Ільницький та приторкнувся до прозорого скла, з якого зроблені півлітрові посудини, як задзвеніла, заколотала навколо хати музична фантасмагорія. І понеслася луна величезною територією Музею. Аж тут розпочалася в ансамблі й партія бугая (басовий інструмент - авт.). Виконавиця, поважного віку жінка, зволоженими у водиці руками сіпала раз у раз за кінське волосся, що стирчить з барабану. І залежно від того, де зупинялася її рука, змінювалась висота звучання (звук дуже низький, як ревіння бугая - авт.).

  Проте не зводимо очей з А. Ільницького. Ось тут і пригадався мультфільм «Жив-був пес». Пам’ятаєте весільні мелодії? Уявіть, саме такі і трішки веселіші українські мотиви звучали під час святкування Водохреща у Музеї під відкритим небом. Єдине але. Віртуоз гри на ложках і пляшках, в яких знаходиться дозована дистильована вода (не замерзає при мінусовій температурі), Анатолій Ільницький виявив значно кращий талант, ніж музикант зі згаданого мультфільму. Чи викликали на біс? Безумовно.

  За старих часів після Водохрещення починався новий весільний сезон, що тривав до Великого посту. Це був час для веселощів і дозвілля. «Так і буде!» - запевнили нас жартівливі музиканти та танцюристи із Черповодів. Дружньо помолившись, «Калина» відправились у зворотний шлях. Нехай їм щастить!

  Віктор ЗАДВОРНОВ, Фото Олексія ЧУМАЧЕНКА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05