РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 21 (31 травня 2013) 

 • НАДІЯ ПАНЧЕНКО: «ЛАСОЩАМИ, ПЕЧИВОМ І ЦУКЕРКАМИ НЕ МОЖНА ВИРОСТИТИ З ДІТЕЙ ЗДОРОВИХ ЛЮДЕЙ»

  Знайомтесь: наша співрозмовниця - лікар-гастроентеролог дитячої поліклініки ДКЛ №1 Південно-Західної залізниці Надія ПАНЧЕНКО. З 1968 р. після закінчення Київського медуніверситету та аспірантури працює дитячим гастроентерологом. Та вважає, що період навчання у її житті ще не закінчився. Сьогодні, проходячи чергову атестацію, Надія Миколаївна є ученицею професора, завідувачки кафедри педіатрії Київського медичного університету ім. О.І. Богомольця Олександри Василівни ТЯЖКОЇ, учасником 8 конгресу педіатрів України, що проходив у Києві. Про новини у галузі медицини та фармакології дізнається з провідних журналів, які передплачує, з виставок, які відвідує.

  - Надіє Миколаївно, вибачте за банальне запитання, а як Ви вирішили стати лікарем?

  - Зате відповідь не банальна. Лікарем я стала через лікарську помилку, яка сталася у моєму житті. В 16 років після невдалої операції я опинилась знову на операційному столі, де й склала власну клятву - стати лікарем.

  - Мабуть, мріяли про роботу в лікарні?

  - Так. Але сьогодні ні про що не шкодую. Вважаю, що я на своєму місці. Хоча поліклінічна робота та робота у відділенні лікарні звичайно відрізняється. У кабінеті складно прослідкувати за динамікою хвороби і через нерегулярність відвідувань, і з багатьох інших причин. Сьогодні ми досить плідно співпрацюємо з дитячим стаціонаром. Завідуюча Світлана Євгеніївна ДЕНИСОВА і всі лікарі стаціонару завжди приходять нам на допомогу. І часто госпіталізація є дуже вагомим аспектом у лікуванні дискінезії, гастриту, панкреатиту. Лише за минулим рік мною направлено на стаціонарне лікування понад 150 осіб.

  - Скажіть, будь ласка, нинішня робота відрізняється від тієї, що була на початку Вашої кар’єри?

  - Раніше великим плюсом нашої роботи були виїзди на всі дирекції. Напередодні домовлялись із лінійними амбулаторіями, які готували дітей до огляду різними спеціалістами. Зараз доводиться досить часто чути нарікання з цього приводу з боку батьків. Було зручно і їм, і нам. Це дозволяло оглянути велику кількість дітей, дати рекомендації з обстеження, лікування, необхідності госпіталізації дитини в дитяче відділення Дорожньої клінічної лікарні №1 ст. Київ.

  - Скажіть, будь ласка, чи однакові для усіх пацієнтів, наприклад, хворих на гастрит, рекомендації?

  - Звичайно, ні. З розмови з батьками я роблю висновок щодо матеріального стану сім’ї і далі рекомендую ліки, які їм, так би мовити, по кишені, і я впевнена, що допоможуть. Якщо витратити гроші на дорогі іноземні препарати і при цьому харчуватися неналежним чином, то користі буде небагато. Повинен бути баланс між лікарськими препаратами і здоровим, повноцінним харчуванням.

  - До речі, а можна лише харчуванням покращити стан хворого, дієтою, наприклад?

  - Так, можна. Але лише у тому випадку, коли хворобу не задавнено. Та, зазвичай, таких пацієнтів до нас звертається мало. Адже у нас, як кажуть, доки не припече…

  - Можливо, процедура обстеження досить неприємна? Які аналізи потрібно здавати?

  - В першу чергу - загальний аналіз крові, сечі, калу, зіскрібок на ентеробіоз. За потребою - УЗД та огляд за допомогою зонда. І головне, хочу на цьому наголосити, дотримуватись азів та правил здавання. Наприклад, щоб виявити паразитів, потрібно робити аналіз калу тричі. Забір проводити не менш ніж з семи участків калових мас, здавати до лабораторії не пізніше, ніж за 40 хвилин після збирання. Процес трудомісткий, зате ефективний. З власного досвіду знаю, часто деякі батьки ігнорують ці правила. У такому випадку це буде аналіз для аналізу, а не для лікаря чи батьків.

  Ще сьогодні досить модно здавати аналіз на дисбактеріоз без будь-яких на те показань. Скажу відверто: не варто самому призначати собі чи своїм дітям аналізи, тим більше такий трудомісткий і довготривалий. Та й сама хвороба, на мою думку, дуже «розрекламована».

  - Надіє Миколаївно, правда, що основи здоров’я шлунково-кишкового тракту закладаються з дитинства?

  - Так. Вони закладаються ще в ембріогенезі, при закладці органів. Мама повинна правильно харчуватися і вести здоровий спосіб життя. Не зловживати смаженим і жирним, а також солодким (цукерки, здоба, випічка). Запам’ятайте, для вагітної жінки немає безпечної дози алкоголю. Також слід дотримуватися раціонального харчування - ані роздільне харчування, ані вегетаріанство на даному етапі не підходить.

  - Харчування в школі, швидка їжа? Ваш коментар, будь ласка.

  - Я вважаю, що сьогодні більшість наших дітей неправильно харчується. Вони вживають багато газованих напоїв, чіпсів, сухариків, фаст-фудів. Причому наслідки я постійно бачу під час прийомів. Та й мами зізнаються: «Так, є такий «грішок» - (зітхає). Таке однобоке харчування - прийом солодкого у великій кількості, їжі приготовленої у фритюрі, не може не позначитися на підшлунковій залозі. Ще кілька років тому ми не спостерігали такої кількості панкреатитів у дітей, причому панкреатитів підтверджених. Я думаю, що це проблема пов’язана саме з неправильним харчуванням, що дає велике навантаження на підшлункову залозу.

  Та все ж не все так погано. Сьогодні великим плюсом у боротьбі з хворобами шлунково-кишкового тракту (ШКТ) є запровадження талонів на дієт-харчування у школах. Особисто я та й педіатри досить часто виписуємо довідки для дітей, які перебувають на диспансерному обліку. Таке харчування дозволить покращити стан здоров’я пацієнтів.

  - Ваші поради у цій ситуації?

  - Почніть з найпростішого: сховайте сковорідку, замініть цукерки на фрукти та сухофрукти. Адже запам’ятайте: ласощами, печивом і цукерками не виростити здорову дитину. А в супермаркетах не намагайтесь спустошувати найяскравіші полиці за проханням дітей.

  А нам, лікарям, я вважаю потрібно бити на сполох. Добиратися до ЗМІ, телебачення, приміром, де за 30 хвилин реклами нахвалюють продукти, які лише зменшують тривалість нашого життя, а не навпаки. Розповім вам про випадок з особистого життя. Коли мій онук навчався в школі, я відвідувала батьківські збори і просто у формі бесіди розповідала батькам про шкідливі продукти. Допомагало. Ми разом домоглися знесення ларька перед школою, де торгували енергетиками, цукерками сумнівного походження, іншими солодощами та небезпечною харчовою хімією. Тож не будьте байдужими до своїх дітей!

  - Давайте поговоримо про маленькі сигнали, які допоможуть зрозуміти, коли варто звертатися до лікаря?

  - Найперше це - дискомфорт після їжі, запори, печія, алергії, шкірні висипи, сухість шкіри, випадіння волосся…

  - Про останні симптоми більш докладніше, будь ласка.

  - Так. Можуть бути хвороби і, власне, волосся і нігтів, а можуть бути проблеми внутрішні - недолік всмоктування певних вітамінів і мікроелементів при різних захворюваннях. Коли дитина скаржиться на біль у правому підребер’ї після уроків фізкультури - це вже також неабиякий сигнал для батьків.

  - Надіє Миколаївно, а як Ви відноситесь до біологічно-активних домішок. Чи призначаєте їх?

  - Моя відповідь однозначна. БАДИ - ЦЕ НЕ ЛІКИ, ЦЕ - СПОСІБ ЗАРОБЛЯННЯ грошей. Зайдіть на офіційний сайт МОЗ і побачте, яка кількість скарг щодо них.

  - Дякую за інтерв’ю.

  - Не шкодьте своєму здоров’ю і здоров’ю своїх дітей! І відчувайте смак справжньої їжі.

  Спілкувалася Валентина КОЛЯДА, Фото з інтернету
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05