РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 13 (29 березня 2013) 

 • Прогулянка замість «павутини», або більше свіжого повітря

  Про порушення зору у своїх дітей батьки не рідко дізнаються під час профогляду, коли вони готуються до школи. Проте з часом, коли у дітей збільшується навантаження в школі, можливе пониження зору з різних причин. Головне - вчасно виявити, наголошують лікарі. Та все ж, навіть за відсутності скарг, дитину слід показувати дитячому офтальмологу один раз на рік. Про те, як уникнути проблеми і дбайливо ставитись до здоров’я своїх дітей, ведемо розмову з лікарем-офтальмологом дитячої поліклініки Дорожньої клінічної лікарні №1 ст. Київ Олексієм ІВАНОВИМ.  - Олексію Вікторовичу, чим відрізняється дитяча офтальмологія від дорослої?

  - Відомий академік Філатов колись сказав, що без дитячої офтальмології не може бути дорослої. Згодом я знайшов цьому підтвердження у своїй лікарській практиці, працюючи після закінчення Київського медичного інституту на Київщині на посаді лікаря-офтальмолога. Там я був і дитячим, і дорослим лікарем. У 2004 році прийшов на роботу у дитячу поліклініку Дорожньої клінічної лікарні №1 ст. Київ - безпосередньо почав працювати з дітьми.

  - Коли потрібно планувати батькам з маленькими дітьми візит до лікаря-офтальмолога?

  - Як правило, огляди проводяться відповідно до періодів розвитку зорової системи дитини. Від народження до трьох місяців дитячий офтальмолог проводить первинний огляд немовлят на виключення вродженої аномалії зорового аналізатора. Тонкі налаштування зорової системи продовжуються до 3 - 5 років. У цьому віці на зорову систему впливають шкідливі фактори, які можуть призвести до різноманітної патології.

  - Які проблеми може виявити лікар у такої дитини?

  - Саме в цьому віці встановлюється правильне положення очей і вже виявляються можливі патології. Якщо є порушення, то такі діти направляються на консультацію до невропатолога. Такий огляд при відсутності патології не вимагає використання дорогого обладнання та багато часу. Він є інформативним для молодої мами і допоможе в майбутньому уникнути багатьох проблем з очима. Тому навіть за відсутності скарг дитячий офтальмолог повинен обстежити дитину хоча б раз у рік.

  - Це щодо немовлят. А на що найчастіше скаржаться інші вікові групи дітей?

  - Дітям у шестирічному віці рекомендовано пройти повне обстеження зору. Зверніть увагу на те, щоб лікар обов’язково оглянув очне дно на широку зіницю. Під час навчання в школі рекомендується щорічно перевіряти дитячий зір, щоб не пропустити початкові зміни. За статистикою, яку дає Міністерство здоров’я України, понад 20 відсотків дітей нашої країни мають поганий зір. Це і короткозорість (міопія), у малюків нерідкі випадки гиперметропії, тобто далекозорості, астигматизму і навіть вроджених катаракти і глаукоми. Якщо не лікувати, пізніше це може обернутися серйозними неприємностями.

  - Яка причина погіршення зору, бо сьогодні досить велика кількість дітей має короткозорість? У зв’язку з цим багатьох батьків хвилює питання, як же уникнути порушення зору у дитини, адже носіння лінз та окулярів нікому не додають привабливості і створюють масу небажаних проблем?

  - Одна з основних причин - занадто великі навантаження на органи зору. Короткозорість - це прогресуюче захворювання, причиною його виникнення є подовження очного яблука. У маленьких дітей короткозорість спостерігається дуже рідко, частіше вона розвивається у школярів. Дитина починає погано бачити віддалені об’єкти, а близькі об’єкти бачить добре. Розвивається міопія, поки дитина продовжує зростати, тобто до 20 років.

  Якщо раніше діти йшли до школи у сім років і їх починали навчати читати у першому класі, то нині ситуація змінилась. Тепер діток навчають читати у дитячому садочку. До того ж телевізор, комп’ютер, захоплення відеоіграми, сучасні мобільні телефони, планшети, iPhone. Про що я завжди кажу батькам? У такому віці у дитини повинен бути телефон найпростіший: не для ігор, а лише для зв’язку. Окрім того, дуже мало діти перебувають на свіжому повітрі. Вчені із США, які провели дослідження щодо попередження міопії, прийшли до висновку, що дитина повинна грати на вулиці не менше трьох годин. Тож робіть висновки.

  - Які фактори сприяють розвитку короткозорості?

  - Факторів багато. Це і спадкова, і вроджена схильність, при цьому очне яблуко в дитини спочатку має витягнуту форму. Тож якщо хоча б один з батьків страждає на короткозорість, дитина може унаслідувати цю хворобу. Додається і надмірне навантаження на очі. Також - слабкі м’язи очей, які відповідають за «настройку» кришталика, через що дитина «плутає» різні відстані. Ще одна причина короткозорості - неправильне харчування. Мами нерідко скаржаться: дитина сир не їсть, моркву не любить. У результаті дитячий організм не отримує всіх важливих вітамінів, необхідних для нормального зору.

  - Як не прогледіти міопію у дитини?

  - На жаль, у дітей молодших семи років початкову міопію розпізнати практично неможливо. Вона починає розвиватися при надмірних навантаженнях на очі. Тож, коли у батьків з’являються сумніви щодо того, чи добре бачить дитина, потрібно звернутись до лікаря.

  - Як вона лікується?

  - Слід зазначити, що в більшості своїй короткозорість придбана. І вона формується у віці 7 - 12 років. На жаль, вилікувати короткозорість до кінця неможливо, її можна тільки коригувати. Найпопулярніший метод - лазерна корекція - робиться молодим людям з 18 років, коли організм до кінця сформується.

  - Як потрібно слідкувати за тим, щоб міопія не прогресувала?

  - Потрібно бути на сторожі, коли дитина йде до школи. Основна увага повинна бути з боку батьків до того, щоб дитина не пересиджувала перед комп’ютером, телевізором. Більше свіжого повітря, особливо влітку. Для уникнення погіршення зору організуйте правильний режим дня і харчування. Дитина обов’язково повинна багато рухатися, найкраще записати школярів у спортивні секції. Для стабілізації зору гарні такі види спорту, як плавання, бадмінтон, теніс, волейбол та футбол. Дуже важливо для зору, щоб дитина мала гарний сон. У раціоні харчування обов’язково повинні бути фрукти та овочі. Особливо корисні овочі та фрукти оранжевого кольору: морква, персики, курага, обліпиха, хурма, помаранчеві помідори тощо. Однак, без жирів каротин, що міститься в помаранчевих продуктах, не засвоюється. Тому краще за все давати дитині їх їсти зі сметаною або оливковою олією.

  - Олексію Вікторовичу, що є шкідливим для наших очей?

  - Усі зовнішні чинники - телевізор, кондиціонер, погана екологія, сонце. Влітку не можна дивитися на сонце в зеніті. Його випромінювання надзвичайно активне. Треба привчати дітей до окулярів, що захищають очі від сонячних променів - це елемент гігієни. Якщо немає окулярів - треба дивитися на горизонт. Через 35 - 40 хвилин око саме захищається. І звичайно шкідливі всі сучасні засоби комунікації, без яких важко уявити молодих людей. Але дітей потрібно захищати. І, перш за все, маємо слідкувати - скільки часу дитина проводить і перед комп’ютером, і перед телевізором, і за відеоіграми.

  - Дякую за інтерв’ю.


  Фото Віталія НОСАЧА

  Ольга ЛИХАЧОВА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05