РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 10 (11 березня 2013) 

 • Т. ШЕВЧЕНКО. ВІН ПОЄДНАВ НІМУ ПОЕЗІЮ ТА ПРОМОВИСТЕ МАЛЯРСТВО

  У рамках проекту «Щеплення від стереотипів» у Національному музеї Тараса Шевченка відкрилась виставка «Несподіваний Шевченко», де представлені живописні твори, графіка, іконопис, автопортрети художника, інтерпретації живописців ХХ - поч. ХХІ ст.

  Відомий художник Леонардо да Вінчі стверджував, що «малярство - це німа поезія, а поезія - промовисте малярство». Невипадково в історії світової культури поєднання в одній особі живописця і поета зустрічається часто. Очевидно, це - доля щедро обдарованих творчих натур, яким тісно у межах одного мистецтва.


  Якщо порівнювати за кількісним показником, то поетичних творів у Т. Шевченка втричі менше, ніж художніх робіт (400 і 1200). Це, звичайно, у жодному разі не применшує ролі поета. Через акварелі, олійні картини, сепії, офорти, олівцеві малюнки відкривається ще одна сторона творчості Кобзаря. Можливо, не такого однобоко бідного та нещасного революціонера-правозахисника, що в бронзі вилитий дивиться суворим поглядом з-під густих брів. Роздивляючись ранні роботи Тараса, ви побачите молодого столичного художника, епатажного поета, поціновувача театральних вистав та бажаного гостя на балах та в аристократичних салонах. Як учня Петербурзької академії мистецтв його тричі було нагороджено срібними медалями. Ці роботи, на жаль, не збереглись. Є лише акварельна авторська копія однієї, яка стала першим жанровим твором на побутову тему «Циганка». Тарас Шевченко активно займається книжковою ілюстрацією до повістей О. Пушкіна «Полтава», М. Гоголя «Тарас Бульба».

  А який дивовижний світ портретів Тараса Шевченка! Від образів меценатів, художників, баталістів (портрет Петра Клода, О. Коцюбу, Федора Бруні, поміщика Закревського), актора і друга поета Щепкіна до ніжно закоханих поглядів з портретів Варвари Репніної, Ганни Закревської, Катерини Абаз, Катерини Піунової.

  Окрема сторінка - пейзажні роботи Тараса Шевченка.

  «…Я хочу рисовать нашу Україну… Я її нарисую в 3 книгах, в першій будуть види, чи то по красі своїй, чи по історії приметні, в другій - теперішній людський бит, а в третій - історію. В год буде виходить 10 картин», - так писав Шевченко в листі до О. Бодянського. На жаль, його журнал «Живописна Україна» вийшов одного разу.

  За видатні успіхи у гравіюванні Т. Шевченку було присвоєно звання академіка. А мрією його було, щоб у кожній хаті, навіть незаможних людей, твори художнього мистецтва. Для цього він розроблював власний інструмент для офортів (різновид гравюри на металі). З одного рисунка можна було зробити до сотні відтисків.

  …1860 р. За склом - малюнок та план хати художника з кімнатою-майстернею, якому так і не судилося стати реальністю. Малюнок обличчя останньої нездійсненної любові поета Ликери Полусмакової. Щедрі подарунки…

  Прагнення простого людського щастя. Такого, як в його картинах «Селянська родина», де батьки радіють першим крокам власної дитини, чи «На пасіці», де діти приносять обід стомленому батькові. Не судилося…

  А можливо, саме це прагнення і кристалізує в наших думках ті почуття відданості, незрадливості, щирості та чистоти стосунків?


  На фото: «Почаївська лавра з півдня». (жовтень 1846 р., Почаїв). Бумага, акварель; «Портрет Г.І. Закревської». (15 - 23 грудня 1843 р., Березова Рудка). Полотно, олія; «Портрет М.С. Щепкіна» (16 березня 1858 р., Москва). Тонований папір, італійський та білий олівець; «Селянська родина». Полотно, олія; «Циганка-ворожка» (1841 р., СПб). Брістольський папір, акварель.

  Фото з сайту Національного музею ім. Т.Г. Шевченка

  Валентина КОЛЯДА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05