РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 8 (22 лютого 2013) 

 • Середньовічна папірня в Радомишлі

  Віднедавна відвідувачі історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» зможуть не лише завітати до єдиного у світі Музею домашньої ікони «Душа України». Тут є можливість безпосередньо долучитися до виготовлення паперу ручним способом за технологією XVII ст. завдяки відновленню на базі замку-музею діяльності середньовічної папірні.

  Саме у стінах нинішнього «Замку Радомисль» 400 р. тому архімандрит Києво-Печерської лаври Єлисей Плетенецький заснував першу в центральній Україні фабрику виробництва паперу з коноплі, льону і кропиви. Ці рослини мали довгі волокна (приблизно 2-3 см), а відтак папір був міцним і довговічним. Сировина для пульпи замочувалась і настоювалася протягом двох місяців, після чого ще дві доби окремо варився льон. Для убезпечення майбутніх священних книг від пошкодження комахами у паперову сировину додавали лушпиння цибулі, часнику і пелюстки волошок. Білого ж кольору аркушів майстри досягали за рахунок додавання до пульпи попелу та лугу. При цьому пропорція поєднання інгредієнтів залежала від призначення паперу. Так, наприклад, якщо папір використовувався для письма гусячим пером, - задля більшої міцності до суміші додавалося більше льону. Разом із тим, в якості водяного знаку на папері залишали відбиток, що ідентифікував папірню - знак Єлисея Плетенецького. Працювали у папірні лише чоловіки, оскільки процес передбачав докладання значної фізичної сили. Виготовлений папір за течією річок Мика, Тетерів, Дніпро на плотах сплавляли до Лаври.

  «Обладнання для відновленої папірні виготовлялося місцевими майстрами наново за ескізами на основі старовинних гравюр, - пояснила присутнім на відкритті папірні фундатор історико-культурного комплексу «Замок Радомисль» Ольга БОГОМОЛЕЦЬ. - За консультаціями щодо відтворення технологічного процесу ми зверталися до спеціалістів і дослідників з м. Таллінн (Естонія)». При цьому вона акцентувала увагу на тому, що аналогів таким майстерням в Україні немає .

  Окреслюючи мету відновлення паперової майстерні, фундатор зауважила, що завжди мала бажання зробити так, аби народ України пишався власним походженням, тому повернення до своїх витоків, до своєї історії та культури є сьогодні надзвичайно важливим. Цікаво, що першу книгу Києво-Печерської лаври «Часослов» було надруковано 1616 р. на радомишльському папері.

  Як повідомив науковий консультант Музею української домашньої ікони «Душа України» Юрій РУДНИЦЬКИЙ, невдовзі у папірні «Замку Радомисль» будуть започатковані свята паперу для дітей, під час яких юні відвідувачі зможуть власноруч виготовити для себе кілька аркушів в якості сувенірної продукції. «Такі папірні є у Польщі, Чехії, Голландії. Переймаючи досвід цих країн, ми також будемо влаштовувати такі свята для місцевих дітей і тих, котрі приїжджатимуть на екскурсії до замку», - пояснив він. Здійснюючи невеликий історичний екскурс, науковець розповів, що на папері, який виготовлявся у цій папірні, в XVII ст. друкували книги не лише релігійного призначення, як того вимагав час, а й світські.

  Папірня Києво-Печерської Лаври в Радомишлі була монопольним виробником паперу для православних друкарень кілька десятків років. Тут виробництво було настільки масштабним, що після руйнування фабрики під час козацьких повстань у другій половині XVII ст., запасів вистачило для друку книг протягом наступних 100 р. Саме завдяки таким технологіям виготовлення міцного паперу, здатного зберігатися століттями, ми сьогодні маємо видання кількасотлітньої давнини.

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05