РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 48 (14 грудня 2012) 

 • Дарунок бачити цю синь

  Ми змусили б заговорити про неї весь світ
  Пабло ПІКАСО

  «Хто ж нас буде малювати, як ти покинеш?» - про це запитували її квіти. Дивно, скажете ви, квіти розмовляють? «Так», - відповім я. А ще, за словами Пабло Пікасо про неї та її квіти (картини), мав би говорити весь світ! Так сказав він, побачивши роботи художниці Катерини БІлокур «Цар-колос», «Берізка» і пейзаж «На полтавській землі», що експонувались на виставці у Парижі. До речі, до Музею декоративного мистецтва у Києві вони так і не повернулися. Чи побачимо ми полотна української майстрині? У чиїсь приватній колекції чи на якомусь аукціоні?


  Картина Катерини БІЛОКУР «Цар-колос»

  Катерина Василівна Білокур народилася 7 грудня 1900 р. в с. Богданівці колишнього Пирятинського повіту Полтавської губернії у селянській сім’ї. Родина жила вбого, і Катю не посилали до школи. Дівчинці подарували буквар, і за ним вона сама навчалась грамоти. А ще вона вміла дуже гарно вишивати, шила. Недаремно згодом її живопис називали вишивкою олійними фарбами на полотні. А коли обраний образ виходив за рамки полотна, вона просто доволі грубим швом доточувала його. Шила. Адже це - полотно! І ось одного разу їй захотілось щось намалювати. Сажею на полотнині вона намалювала «якихось видуманих птиць». «І тоді мені мої твори такі чудові здались! - писала вона згодом у листі до друзів. - Було так радісно на душі, що я та зуміла видумать. І дивилась я на той малюнок, і сміялась, як божевільна».

  Батьки не розуміли нестримного потягу дочки до «того святого малярства». І згодом навіть не підтримали односельці, вже після паризької виставки. Та все ж зустрілись добрі люди в її житті…

  І сьогодні перед нами - чарівна природа села, розмай дерев, квітів, зелені руна трав. Катерина самотужки осягнула техніку живопису, яку мистецтвознавці і досі не можуть визначити, чи то професійна чи народна манера, чи то реальність чи казка. До речі, для створення кожного полотна вона робила свої окремі пензлики. Щоб до найтонших деталей передати форму і колір квітки, стебельця, листка, прозорість кожної ягідки грона винограду, кетяга калини. Дивовижною силою своєї фантазії народна майстриня зуміла передати на полотні незвичну красу, розмаїття світів рідної землі. Життя на її полотнах тече за законами художниці, неначе у невагомості. Квіти, яблука, кавуни, хліб, морква, бурячок. Все це змальоване з такою любов’ю. На полотні все живе, пухке, соковите, об’ємне. Прекрасне. Синій, блакитний та їх відтінки - переважні кольори полотен художниці. Думаю, не випадково. Адже це кольори Софії Премудрості Божої. І саме Катерині Василівні дано дарунок бачити цю синь!

  Надія КОШАРА

  КАТЕРИНІ БІЛОКУР

  В куфайці латаній, у вицвілій хустині -

  Цій «уніформі» жінки на селі, -

  Ти залишила рідній Україні

  Парсуни квітів - радощів землі.

  А поміж них коронувала колос -

  Основу нашого буття і вижиття.

  І він засіявся, твоєї барви голос,

  Від Марфи Тимченко і аж до Василя*.

  Ніщо не може вбити дух народу,

  Його талант і світле майбуття.

  Крізь терни видно українську вроду

  І сонце, вмите слізьми, як дитя.

  Примітка: *Марфа Тимченко - перший лауреат премії імені Катерини Білокур, Василь Завгородній - лауреат 1995 р.

  Фото Віталія НОСАЧА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05