РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 39 (12 жовтня 2012) 

 • Як з’явилися в Підлипному Свєтлови та Весєлови?

  Продовжуємо подорожувати нашою лінгвістичною електричкою. Їдемо із Ніжина на Конотоп. Ще до Приостерної ми поговорили про мовну ситуацію в державі нині і колись, відзначивши, що маємо протистояння не мов, а політичних сил, які намагаються схилити електорат на свій бік перед осінніми виборами до Верховної Ради. Та будемо сподіватися, що у нашому суспільстві вистачить поміркованості не поглиблювати розкол за мовною ознакою.

  Але що це? Зупиняємося чи що? Бачите, і перед нашою електричкою може горіти червоний, бо, говорячи про назви станцій і міст, пропустили тему кутків. Вони теж давні. Відразу пригадується історія Комсомольської Комуни, села під Конотопом. З’явилося воно у двадцяті роки минулого століття. З часом розрослося, та назв кутків немає. Вулиці одержали офіційні назви, тільки в мові жителів закріпилися інші - Перша вулиця, Друга вулиця і, здається, вже й Третя є.

  У більш давніх селах кутки традиційно одержували назви від своїх перших поселенців. Наприклад, у сусідньому з Комсомольською Комуною Підлипному є Тхорівка, Короваївка, Гаврівка, Бойківка, Чайківка, Киріївка, Козлівка, Денеківка. Й понині тут багато жителів, які мають прізвища Тхір, Коровай, Гавро, Бойко, Чайка, Кирій… Носіїв прізвища Козел, правда, мало. Коли траплялася нагода, змінювали вони його на милозвучніше. Так з’явилися в Підлипному Свєтлови, Весєлови та Румянцеви. Немає і Дейнек, хоч на Денеківці вони поселилися, мабуть, першими.

  Інші кутки називаються дуже просто з погляду походження: Церківка, бо поблизу церкви, Берегівка виходить своїми городами до ставка, Забродівка - селився прийшлий люд.

  Так само і в одному з найбільших сіл Конотопського району Попівці. Є Каріківка (від прізвища Каріка), Баньківка (Банько), Замулівка (Замула), Будниківка (Будник), Довбишівка (Довбиш), Черепівка (Череп), Костирівка (Костирко). Та ще Голопузівка. Таку глузливу назву куток міг одержати лише у випадку, коли його першими заселили найнезаможніші - селяни без землі та худоби. До речі, Голопузівка є й у селі Заворичі, що під Києвом.

  Село Кобижча вважається найбільшим в Україні. Значно переважаюча частина назв кутків у ній теж походить від прізвищ і прізвиськ - Бабаківка, Бабичівка, Бровченкова, Пономаренківка, Хижняківка, Шульгівка, Якубівка тощо.

  А в містах? Так само. Але старі назви поступилися новішим - назвам мікрорайонів. У Конотопі є, наприклад, Вокзал, Сім Вітрів, Житломасив, Куба, Загребелля… Із них лише Загребелля давнього походження.

  Чому Куба? Цей мікрорайон інтенсивно заселявся якраз на початку шістдесятих років минулого століття. Старше покоління пам’ятає, скільки говорилося тоді про Фіделя Кастро і далекий острів у Карибському морі. До того ж ділянки під забудову тут одержало багато сімей ромів - влада намагалася примусити їх до осілого способу життя. Конотопчанам роми через смаглявість здавалися схожими на кубинців. Тому й Куба.

  Та ми вже рушаємо. Наступна станція у нас буде Крути.

  Микола ПАЦАК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05