РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 35 (14 вересня 2012) 

 • Шепетівщина: перші дні війни

  Наприкінці червня - на початку липня 1941 р. жорстокі бої розгорілися в напрямку, де розміщувалися Шепетівський, Старокостянтинівський, Новоград-Волинський та інші укріплені райони Південно-Західного фронту.

  Вже до 10 липня 1941 р. німецько-фашистські війська просунулися на північно-західному напрямку на 500 км, на західному - на 600 км, на південно-західному - на 350 км. На цей час вони захопили Прибалтику, Білорусію, Молдавію і значну частину України. За три тижні війни радянські війська лишились 28 дивізій. Окрім того, більше 72 дивізій втратили половину людей та бойової техніки. За цей час СРСР втратив: 3500 літаків, 6000 танків, більше 20000 гармат та мінометів. У прикордонних округах було знищено чи захоплено ворогом більше половини окружних складів та складів наркомату оборони.


  У колі варварів. Фашистська військова еліта на українських просторах.

  Старожили пригадують, що вже 22 червня вранці німецькі літаки бомбардували залізничну станцію Шепетівка, а ось витяг з пілотдонесення управління політпропаганди Київського військового особливого округу: «Протягом ночі і ранку противник висадив десанти - Ходорів, Дрогобич, Борислав (останні два знищені), Косків (20 кілометрів південніше Шепетівки). Останній загін просувається на Старокостянтинів. Взятий під дію 17 ад». (Документ датовано 23 червня 1941 р. 17 ад - 17-а авіаційна дивізія). В оперативному зведенні до 22-ої години 23 червня 1941 р. начальник штабу Південно-Західного фронту генерал-майор Пуркаєв та начальник оперативного відділу штабу фронту полковник Баграмян повідомляли, що в Шепетівці у резерві фронту дислокується 228-а стрілецька дивізія, в Ізяславі - 140-а стрілецька дивізія, в Терешках - 146-а стрілецька дивізія. Заступник командуючого військами фронту з тилу генерал-майор Советніков доповідав у донесенні заступнику командуючого військами Київського Особливого військового округу: «Укріплені райони - Шепетівський, Ізяславський, Остропільський, Київський, Старокостянтинівський - кулеметних батальйонів не мають. Польових військ штаб фронту виділити зараз не може… Необхідно негайно відпускати озброєння за поданням заявок окремих укріпрайонів».

  О 20-й годині 25 червня начальник штабу зони протиповітряної оборони Південно-Західного фронту майор Пеньковський в оперативно-розвідувальному зведенні повідомляв: «Противник бомбардував військове містечко Шепетівка. Дев’ять бомб не розірвалося». У цьому ж документі повідомляється, що за даними авіарозвідки німцями захоплено Луцьк. А ось перед нами інший документ - бойове донесення штабу 5-ої армії командуючому військами фронту від цього ж числа, тільки послане вранці, і на ньому резолюція: «Начарпостач. У Тернопіль - передаю вам 40 вантажівок. Навантажуйте їх у Шепетівці боєприпасами і доставте 135-й стрілецькій дивізії в Луцьк. Командуючому 5-ї армії».

  Вже згадувані нами начштабу фронту Пуркаєв та нач. опер. відділу Баграмян надвечір 26 червня подали оперативне зведення, в якому повідомили, що 5-й механізований корпус закінчує зосереджуватися в районах: 109-а механізована дивізія - Остріг, 17-а танкова дивізія - Ізяслав, 57-а танкова дивізія - Шепетівка.

  30 червня 1941 р. командуючим військами Південно-Західного фронту і Київського Особливого військового округу за підписами Тимошенка, Сталіна і Жукова було доведено директиву №84, в якій наказувалося: «Негайно приступити до евакуації всіх складів, розміщених на лінії Новоград-Волинський, Проскурів, Кам’янець-Подільський. Евакуацію провести за лінію Дніпра». Того ж дня увечері Баграмян в оперативному донесенні Начальнику Генерального штабу Червоної Армії, а також у Шепетівку копією генерал-лейтенанту Лукіну повідомляв: «Армії Південно-Західного фронту з боями відходять на нові рубежі і контратаками в напрямку Рівне і Остріг перешкоджають противнику розвивати наступ на Новоград-Волинський та Шепетівку… Частини генерал-лейтенанта Лукіна ведуть бій зранку 30.06 за Остріг, останній зайнятий противником».

  1 липня Пуркаєв в оперзведенні повідомляє: «Південно-Західний фронт ліквідовує частинами 5 і 6 армій прорив на Ровенському напрямку і відводить війська на рубіж укріплених районів: Коростенського, Новоград-Волинського, Шепетівського, Старокостянтинівського і Проскурівського». 2 липня надвечір зі штабу фронту у Проскурові Баграмян надіслав оперативне зведення до Генерального штабу Червоної Армії: «Армії ПЗФ продовжують відхід… 228-а стрілецька дивізія, підпорядкована командиру 19-го механізованого корпусу, займає полками район Завізов, Аннополь, Славута. 109-та мотострілецька дивізія до 15.00 год. 2 липня обороняла фронт Кривин, Дорогош, відбиваючи неодноразові атаки противника».

  3 липня до 20 години Баграмян, начальник оперативного відділу штабу фронту, повідомляв: «Протягом 3 червня противник активно діє на Шепетівському і Волочиському напрямках. Противник невеликими групами намагається вийти в обхід 213-ої механізованої дивізії на Шепетівку… Його авіація безперешкодно бомбардує Шепетівку і Полонне». Увечері 5 липня Пуркаєв в оперативному зведенні Начальнику Генерального штабу Червоної Армії повідомив: «За донесенням коменданта Новоград-Волинського укріпрайону противником зайнята Шепетівка і в 9.55 колона танків і мотопіхоти противника підходила головою в Нов. Миропіль. Стан уточнюється: 6 липня Баграмян в оперативному зведенні писав: «На фронті 6-ої армії противник у другій половині дня 5 липня зайняв Полонне і розвивав наступ на Нов. Миропіль і однією мехколоною у напрямку Шепетівки, Старокостянтинова. До кінця 5 липня зайняв Вербівці, Коськів. Дорога Шепетівка - Бердичів забита військами і транспортом, безперестанку бомбардується і обстрілюється безперебійно німецькою авіацією. 5-й кавалерійський корпус (14 і 3 кв.) о 14.00 5 липня розташовуються в районі сіл Вербівці, Брикуля, Драчі для виконання наказу на марш в Мозир, положення корпусу після захоплення противником Вербівці, Коськів не встановлено».

  Про драматичні події, що відбувалися у перші дні війни, згадується в багатьох документальних та художніх книгах, спогадах, що зберігаються в музеях, архівах. У перші дні війни сотні мешканців Шепетівщини пішли до військкомату з заявами вступити до армії. Місцевий лікар Ю. Михальський писав: «У цю грізну годину я вважаю високою честю із зброєю в руках захищати Батьківщину від фашистських варварів». Так у Шепетівському краєзнавчому музеї зберігається фото прапора 608-го стрілецького полку, бійці й командири якого майже всі полягли в бою під селами Драчі, Лавринівці, Марківці, а прапор на собі сховав політпрацівник Г. Гликало, - пише «Шепетівський вісник». Про оборонні бої на Шепетівщині, зокрема, оповідає книга М. Катукова «На острие главного удара».

  Фото з архіву редакції
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05