РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 34 (7 вересня 2012) 

 • Городок - чарівне містечко

  Городок - чарівливе місто у Львівській області. Цього літа сталося мені там побувати. Щоб дістатися до Городка, потрібно проїхати Львівською залізницею до старого міста Лева. Один із 11 існуючих в Україні, підльвівський Городок вирізняється давньою історією.

  КРІЗЬ ВІКИ

  Перша згадка про це містечко датується 1213-м р. (що раніше за згадку про сусіда містечка - Львів). Городок згадується у Галицько-Волинському літописі Нестером, як одне з поселень князівства. Місто згадувалося як «Соляний Городок» та «Городок солоний», що пов’язано з торгівлею сіллю, центром якої в XII ст. і було це місто. Річка Верещиця, що проходить поряд, завжди мала важливе судноплавне значення. Через місто проходили торгівельні шляхи.


  Пам'ятник Кобзарю.

  Городок стрімко розвивався ще з часів Київської Русі. На залишках давньоруського селища згодом побудували замок. Городок виглядав як фортеця, яку омивали води Верещиці, поряд розміщувалися стави та болота. Це робило місто важкодоступним для ворога.

  Влада в місті належала воєводі, який мешкав і правив у княжому замку. Як і більшість середньовічних міст, Городок складався з декількох частин: дитинця, найбільш укріпленої центральної частини, та острога - зовнішнього передмістя.

  Наступною літописною згадкою про Городок є розповідь про стоянку війська новгородського князя Мстислава Удалого. Війська князів Данила та Мстислава об’єдналися для оборони Галицького князівства від польсько-угорської навали.

  Під владою шляхетської Польщі Городок продовжив свій розвиток. Під час правління великого князя литовського і короля Польщі Владислава II Ягайла Городок увійшов до складу Руського воєводства як окреме королівське місто. У 1389-у р. Городок отримав від короля магдебурзьке право (право на самоврядування). Влади-слав II Ягайло часто бував у місті. І смерть зустрів тут же у 1434 р.


  Стела перед костелом.

  З XV до початку XVI ст. на місто часто нападали татари, та через сильні руйнування Городок зміг відновитися тільки в 1504 р. Тоді король дав городянам дозвіл відбудувати місто своїм коштом та звільнив Городок від низки податків. Згодом місто стало важливим торгівельним центром, торгуючи сіллю та рибою, яку розводили здавна в ставках. З ХІV ст. в Городку почали розвиватися ремісництва. Особливого розвитку набули деревообробні та шкіряні промисли.

  В кінці XVII ст. міщани Городка створили братство - організацію, що мала на меті оберігати українців від національного гніту.

  У ХVІІ-ХVІІІ віках місто занепало. У 1655 р. під Городком прогриміла одна із битв епохи, яку зараз називаємо Хмельниччиною. Війська союзної армії Війська Запорозького і Московського царства під командуванням Богдана Хмельницького перемогли війська Речі Посполитої. Згодом на місто напали турецькі війська, а в 1672-у р. паша Омер-Алі зруйнував Городок. Місто відбудували у ХVІІІ ст. Як стверджують історичні джерела, першими у Городку з’явились дві корчми та фільварок (багатогалузеве господарство).

  За часів Австро-Угорщини Городок перейшов до власності імперії, що захопила українські землі. Але згодом австро-угорський уряд продав городоцьку землю польським та німецьким колоністам.


  Скульптура «Білої Мами», як називають її мешканці міста, у Старому парку.

  У ХІХ ст. Городок став повітовим центром, зі своїм судом, шкільною окружною радою та податковим управлінням. Місто не було дуже великим, але мало свій млин, миловарню, декілька олійниць, фабрики соди і сільськогосподарських добрив та вапна.

  Перша світова війна. Біля містечка відбулась Городоцька битва між російськими та австрійськими військами. Друга світова відзначилась для міста окупацією німецькими військами у 1941-му р. та вивезенням на примусові роботи до нацистської Німеччини майже 1200 остарбайтерів. Окупанти обгородили частину міста колючим дротом, куди було зігнано та жорстоко вбито майже шість тисяч євреїв.


  Римо-католицький костел.

  За часів більшовицької влади на теренах городоцької землі пройшла операція, нині відома під назвою «Вісла». Жителі Городка - хто примусово, хто за власної волі - були переселені. На місце переселених було привезено людей із Польщі. У 1960-х рр. городоцькою землею прокотилася боротьба з «опіумом для народу» - владою було розібрано хрести та фігури при дорогах, розікрадено внутрішнє оздоблення костьолу в Городку.

  З першого грудня 1991 р. жителі Городка вирішили жити в незалежній та соборній Україні, підтримавши рішення Всеукраїнського референдуму.

  НАШІ ДНІ

  Зараз Городок - адміністративний центр Городоцького району Львівської області. На місці колишнього замку нині розташовано міський парк. Місто має декілька середніх шкіл та одну музичну, що було засновано у 1949 р. В Городоцькій ратуші розміщено міську адміністрацію, там же, на першому поверсі, є краєзнавчий музей міста.

  Городоцький історико-краєзнавчий музей має широку експозицію археологічних знахідок, стенди, присвячені часам Хмельниччини, приклади предметів господарського вжитку та народного одягу. В музеї також часто проводять різноманітні культурно-мистецькі заходи. Такими були літературний фестиваль «ЛітСпектр» у 2009 р., мистецька виставка «Світовид» у 2010 р., остання прижиттєва виставка О. Д. Блажейовського «Ікона мальована ниткою» у 2011 р.

  Мешканці Городка активно відзначають зовсім різні свята - від Дня молоді до Івана Купала. На міській сцені під відкритим небом відбуваються концерти та розігруються театральні сценки. Щоосені в Городку відбувається фестиваль-конкурс «Пісні незабутого краю».

  Не дивлячись на злети і падіння, які пройшло крізь роки своєї історії містечко Городок, жителі все ще залишаються оптимістично налаштованими відносно свого майбутнього. Щоб зрозуміти це, достатньо пройтися вулицями цього славного міста. Помітила - місцевий люд відрізняється веселим характером. Часто-густо під час подорожі Городком зустрічались усміхнені люди. Думаю, цьому оптимізму варто було б повчитися.

  Олена МИКИТЕНКО
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05