РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 28 (27 липня 2012) 

 • Огіркова столиця

  Наш лінгвістичний електропоїзд наближається до Ніжина, міста відомого. Назвіть його будь-кому - і відразу ж почуєте: «Це там, де ростуть огірки». Звичайно, вони ростуть скрізь, та огірковою столицею називають тільки Ніжин. Бо ще з XVIII ст. місцеві городники постачали цей продукт, першокласний і засолений, для імператорського двору.

  Був сорт Ніжинський середньостиглий, який вирощували по всій Україні. Нині ситуація змінилася - овочівники перейшли на гібридне насіння. Та огірки в Ніжині і справді смачні. Коли ви поцікавитися секретом вирощування, вам скажуть, що грунт тут такий, багатий солями срібла. Мабуть, що так. Але не скидайте з рахунку, що це - місто працьовитих, привітних і щирих людей, які століттями накопичували городницький досвід, тобто уміють збирати високі врожаї городніх культур.

  Не лише цим овочем славне місто. У 1663 р. тут відбулася Чорна рада, коли запорожець Іван Брюховецький, заручившись підтримкою простого люду, скликав, як тепер кажуть, багатотисячний майдан і відібрав в Якима Сомка гетьманську булаву. Очевидець, автор одного з козацьких літописів, записав: «Много козаков значних чернь позабивала, которое забойство три дни тривало. Козаки значніе, яко змогли крилися, це хто могл, жупани кармазиновіе на сермяги міняли».

  У Ніжині вчився Гоголь, звідси родом Юрій Лисянський, тут жив Сергій Корольов. За радянського часу в місті діяв драматичний театр, єдиний, мабуть, що не мав свого приміщення і весь час гастролював. Уже в роки незалежності драматичний театр імені Михайла Коцюбинського одержав постійну прописку по вулиці Воздвиженській. Ремонтувати будівлю, облаштуватися в ній допомагала театрові й залізниця.

  Історія Ніжина багата. Науковці стверджують, що місто виникло за князя Володимира Великого, який ставив городища на межі зі Степом. Тоді ж з’явилися, до речі, Новгород-Сіверський, Бахмач, Білі Вежі та Сиволож (тепер села Чернігівщини - авт.). Тому, очевидно, на його території не раз знаходили унікальні скарби - то 200 срібних монет княжої доби, то глечик срібних римських динаріїв IV ст.

  Але щодо походження назви думки вчених розходяться. Частина вважає, що спершу Ніжин називався Нежата Нива, згодом - Нежатинь. Інші стверджують, що городище одержало назву Унежь (Унежень), яка пов’язується із давнім іменем Унhгь, що є здрібніло-пестливим варіантом антропоніма Унhнhгь, тобто «кращий».

  Можливо. Тільки як пояснити трансформацію слова «Нежатинь» у «Ніжин». Не піддається вона лінгвістичному поясненню. Від імені Унhгь? Але воно настільки давно вийшло з ужитку, що й слідів його практично в мові не залишилося.

  Є ще один варіант. Назва походить від прізвиська, а потім і прізвища Нога. Справа в тому, що у цих краях воно зустрічається. Наприклад, у селі Печі (село поблизу станції Крути - авт.). Оселився якийсь Нога з родиною на березі Остра. Синам хати поряд збудував. Тому й казали:

  - Ця дорога веде до Ніг.

  - А село ж як називається?

  - Та Ніжине…

  Зручне місце вибрав Нога. Швидко розросталося поселення, згодом перетворившись на місто.

  Зрозуміло, це лише версія. А чому б і ні? У всякому разі, не суперечить фонетичним змінам, які властиві українській мові. До того ж словник топонімів зазначає, що сучасна назва міста згадується під роком 1618, коли спостерігалося масове переселення українців на незайняті землі Лівобережжя.

  Микола ПАЦАК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05