РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 19 (25 травня 2012) 

 • Великий українець Іван ОГІЄНКО

  Українська земля одвіку славилася своїми синами, долю яких визначала любов до Батьківщини, прагнення служити її розвитку і процвітанню. До них належить і видатний письменник, вчений, педагог, державотворець, церковний діяч Іван Огієнко. На жаль, довгий час українці не знали нічого про цю велику людину.

  З-під його пера вийшли підручники й посібники: «Рідне писання», «Українська граматика». Він першим із викладачів Університету св. Володимира наважився викладати українською. В одній зі своїх праць Іван Іванович написав: «Не цураймося своєї мови... Цуратися мови - то цуратися народу... Хто зраджує й кидає свою рідну мову та переходить на чужу, той легко зрадить і батьківській вірі, і церкві, і зрештою стане безвірним та бездушним перекидьком». Ставши у січні 1919 р. в уряді Директорії міністром освіти, Огієнко особливої уваги надає саме відродженню рідної мови. Тоді ж один за одним видаються закони й розпорядження: про українізацію середніх шкіл, про відкриття нових українських гімназій, про допомогу українським освітнім видавництвам. Одним із перших за Огієнка було ухвалено Закон про державну українську мову в УНР, а також завершено роботу над українським правописом - «для обов’язкового вжитку в усій Україні».

  У 1920 р. Огієнко був змушений покинути Україну. Але й за кордоном продовжував захищати мову, помісну церкву та вірити в незалежність Української держави.

  Неперевершеним надбанням українського народу є переклад Біблії українською, який першим наважився зробити Іван Огієнко.

  Україна свято вшановує пам’ять свого великого земляка. У 1995 р. було засновано премію імені Івана Огієнка, якою щорічно нагороджуються діячі у галузі літератури, культури, мистецтва й науки. У Брусилові, на батьківщині Івана Івановича, відкрито його пам’ятник та музей, де облаштовано експозицію, присвячену життю і діяльності цієї видатної людини.

  Найціннішим експонатом для Брусилівщини є Біблія, подарована музею Миколою Тимошиком. Вона є єдиним екземпляром в Україні, де лишив свій підпис митрополит Іларіон.

  Родичем по лінії одного з братів Івану Огієнку доводиться й відомий спортсмен, очільник Національного олімпійського комітету Сергій Бубка. Але сам він з’ясував це порівняно недавно. «У Канаді я дізнався про свого пращура. В родині моєї мами завжди говорили, що один із наших родичів був дуже відомою людиною, видатним діячем української культури та політиком початку ХХ століття. Але говорили про це пошепки, оскільки у Радянському Союзі цей період нашої історії вважався табу», - написав у своєму блозі Сергій Бубка. - Після війни до моїх родичів - а дівоче прізвище моєї бабусі було Огієнко - навіть приходили люди з відповідних органів і розпитували, чи не підтримують зв’язок з емігрантом. Зв’язку не було - тоді так було безпечніше вижити. Іван Іванович Огієнко доводився рідним дядьком моїй бабусі по мамі, тобто рідним братом мого прадіда. Тьотя Валя, яка першою розповіла мені про Огієнка, часто каже: «Мабуть, недарма у тебе в житті все складається саме так».

  Оксана КЛИМЧУК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05