РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 11 (30 березня 2012) 

 • Коли «моя пташечка» розкриває крильця

  У свята, тим паче релігійні, будь-яку важку домашню роботу слід відкласти. Присвятити цей день варто духовному вдосконаленню. Що ми і зробили за допомогою співробітників Національного музею українського народного декоративного мистецтва. 22 березня на Сорок святих (за християнським календарем) ми стали учасниками «Народознавчих зустрічей», присвячених цьому дню, та відвідали майстер-клас. Так, так. Ми не обмовились - майстер-клас з «ліплення жайворонків з тіста».

  Того дня ми на власні очі побачили, як оживає музей, точніше, деякі його експонати. І не лише тому, що його відвідувачами були учні третіх та четвертих класів однієї з київських шкіл. Багатьом з нас, мабуть, доводилось спостерігати за дітьми у музеї. Хвилин за десять їхня увага зникає, вони починають нудьгувати, шукаючи якихось схованок у приміщенні. Тут було навпаки: діти з кожною хвилиною все більше і більше залучались до загального обговорення, слухаючи лекцію. Та я б і лекцією це не назвала. Жива бесіда, яку провела завідуюча відділом науково-освітньої роботи та популяризації музею Наталія ЛЕЩЕНКО (на фото 1). Від неї юні слухачі дізнались, хто були ті Сорок святих.

  За християнською легендою, сорок молодих Севастійських воїнів з Каппадокії (нині Туреччина) за відмову принести жертву ідолам були загнані роздягненими на замерзле озеро, на березі якого кати постійно розігрівали лазню для тих, хто через відступництво захотів би врятувати своє життя. Мужньо трималися воїни майже цілу ніч. На ранок один із воїнів не витримав, але щойно забіг до лазні, одразу ж помер. Проте мучеників все-таки стало сорок. Один римський вояка, побачивши видіння, як ангели несли 39 прегарних вінків для мучеників, навернувся до Хреста і, знявши одяг, пішов на лід…

  А ще наші предки вірили, що саме на Сорок святих із теплих країв повертаються пернаті різних видів. Вважалося, що в цей день сорока - іменинниця. Знайся, кажуть у народі, із сороками і воронами. Ці птахи у вирій не відлітають, по світах не блукають, зимують із нами. А ще, пам’ятаю, мені колись бабуся говорила, коли я занадто довго перед дзеркалом крутилась: «Та годі вже, а то ще сорока вкраде». Бо любить ця птаха все яскраве та блискуче.


  Ці каву інформацію про птахів ми почули з вуст представниці Українського товариства охорони птахів Вікторії ШевЧук, яка закликала школярів взяти участь у проекті «Весна прийшла». Завдяки допомозі дітей з країн усієї Європи науковці можуть відстежувати прихід весни. Необхідно лише зареєструвати свої перші спостереження з появи птахів на сайті.

  Віра Лещенко (фото 2), народна майстриня, співробітник музею, за фахом - економіст, в інтерв’ю нашій газеті поділилась своїм баченням процесу до залучення, вірніше, пробудження українських традицій, духу предків серед сучасників: «Відновлення наших оберегів сьогодні має бути пріоритетом. Справжня господиня відчує їх дію на собі, якщо хоча б раз спече сама хліб. А які емоції переповнюють вас, коли ви одягаєте бабусину вишиванку?! Позитивні, чи не так? Саме такі почуття єднають наш рід український».


  Наші предки, створюючи неперевершені образи сонця, живої природи, всесвіту, виготовляли пташок із глини, ниток, кори дерева, щоб весна швидше прилетіла до рідного краю. Випікали пісне печиво, яке підвішували на гілочках, роздавали дітям, співали веснянки. Ритуал ліплення пташки, за народними віруваннями, допомагає їй долетіти до нас, додає сили. Під час ліплення ми вкладаємо в свою працю сподівання на краще, які здійсняться з приходом весни. Особливо це заняття подобається дітям - робота з тістом сприяє розкриттю душевних «резервів» у дітлахів, дрібна моторика, коли у створенні прекрасного беруть участь мозок, зір, руки дитини, де там, єдиний людський організм допомагає цьому.

  «Міські жителі, на жаль, забули ці традиції. Звикли здебільшого все до столу купувати в магазині. А після наших майстер-класів, - ділиться Віра Олексіївна, - кажуть: «Ой, я обов’язково дома до кави зроблю такого жайворонка!».

  …Юрба дітлахів, мов на перерву після дзвоника, ринулася до столу, де стояла миска з тістом. Віра Олексіївна спокійно розповідала і показувала, що і як робити. «Ось дзьобик, ось хвостик», - дитячі руки творили своє. Хлопчачі чубчики та дівчачі кіски, одяг - все було в муці. А в очах радість: «У мене вийшло! Моя пташечка!».


  Фото Віталія НОСАЧА

  Валентина КОЛЯДА
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05