РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 3 (3 лютого 2012) 

 • Журавлі, що летять над життям…

  Спливло понад добрих півстоліття з того часу, як вийшов на масовий екран художній фільм Михайла Калатозова «Летять журавлі». Тієї пори я був, либонь, третьокласником, але пам’ять виразно закарбувала шалений потік бажаючих побачити цю кінострічку, котра з роками займе достойне місце в Золотому фонді кінематографа. В головних ролях відзнялися ще зовсім на той час молоді актори Тетяна Самойлова та Олексій Баталов. Сюжетна канва фільму повідує про історію дівчини, яка зрадила коханню і пам’яті свого друга, котрий поліг на полі бою Великої Вітчизняної війни. До речі, це єдиний ігровий фільм радянського виробництва, що був удостоєний в Канні «Золотої пальмової гілки»!

  Вперше моє покоління вже дивилося цей фільм, будучи старшокласниками. Коли в черговий раз вдивляюся в такі милі обличчя акторів Тетяни Самойлової та Олексія Баталова, знову і знову вертаю пам’яттю душі й серця в ті вже далекі роки минулого сторіччя, коли всіма фібрами душі ми жили кіносюжетами, виношували якісь ідеї, прагнення бути собі добрішими, благороднішими. Чого, на превеликий жаль, сьогодні вже не помітиш у наших буднях і святах молодого покоління, котре заплуталося в тенетах байдужості й цинізму до всього світлого і прекрасного. Телеоблуда зі своєю жорстокістю, кривавицею, безперервною стріляниною, вбивствами, розпустою, сексоманією взяли гору над усім тим, що карбувало кращі риси нашого сучасника, ростило світлих романтиків.

  АЛЕ ПОВЕРНЕМОСЯ ПАМ’ЯТТЮ СЕРЦЯ ДО ТЕТЯНИ САМОЙЛОВОЇ ТА ОЛЕКСІЯ БАТАЛОВА.

  «Летять журавлі» - це, без сумніву, найбільш уважно вивчений і разом з тим найбільш нерозгаданий з фільмів періоду «відлиги». Він здається чужим у кіно другої половини 50-х. І все-таки нам не знайти іншого фільму, що зміг краще представляти ту кінематографічну епоху. І це лише одне із протиріч, за які дотепер спотикаються всі міркування про нього. Відразу по виходу картини, та й пізніше різні автори повторювали той самий дивний вирок: це, звичайно, шедевр, але в нього слабка, невдала драматургія. Здається, нікого з авторів не задовольнила головна сюжетна колізія - несподівана, психологічно не пояснена й не виправдана зрада героїні фільму своєму нареченому, котрий пішов на фронт.

  Світ фільму неоднорідний, розколотий і зовсім нелогічний. Стверджується, що Вероніка - жертва війни, але рівною мірою справедливо й зворотне: війна, навіть убивши Бориса, не змогла знищити їхнє почуття одне до одного. Парадоксально, але без цієї зради ми б не повірили в ту абсолютну люббов, що читаємо в очах Вероніки у фіналі. У фільмі відсутній прямий зв’язок між внутрішнім і зовнішнім. В реальність й у почуття - свої окремі шляхи.

  Відомо про особливі властивості простору в картині. Постійні повернення в ті самі місця й навіть Кримський міст, сходи в будинку, де жила Вероніка, робить його приналежним не стільки зовнішньому, скільки внутрішньому світові героїні. От чому саме фільму «Летять журавлі» вдалося з недоступними іншим фільмам глибиною й безстрашністю виразити одну із самих заповітних «оттепельних» ідей, що зв’язує цю епоху з іншими часами: душу, більшу за світ, їй призначений», - писав В. Троянівський у «Кінознавчих записках» №17 за 1993 рік.

  ВІД БОРИСА В «ЛЕТЯТЬ ЖУРАВЛІ» ДО ПРОСТАКА ГОШІ в «Москва слезам не верит» Олексій Баталов крізь роки, через відстані в часі й покоління залишається улюбленцем мільйонів глядачів, як і до сьогодні не завмерла любов мільйонів людей до Тетяни Самойлової. Безперечно, що час багато чого закономірно розставляє на відповідні місця, чимало чого забувається, відходить з плином життя, але на карбу пам’яті все ж таки залишається щоразу найсокровенніше, що бентежить і серце, і душу. Бо що не кажи, а все-таки хіба можна забути такі кіношедеври минулих років за участю цих прекрасних акторів - Олексія Баталова та Тетяни Самойлової, чиї журавлі задушевної романтики й до сьогодні все летять і летять у пам’яті ще багатьох із нас над життям… А також наша пам’ять добре тримає й інші фільми за участю цих прекрасних талантів театру і кіно. Не забути «Даму із собачкою» і «Дорога моя людино» з блискучою грою Олексія Баталова, вже не кажучи про перлину кінокласики «Москва слезам не верит». Сьогодні вони вже надто далекі від своєї зовнішньої вроди, як про це ще свідчать оці далеких років світлини. Але дуже віриться, що прожите не зістарило їхні душі й серця, вони такі ж непогамовні й величаві, як і тієї пори, коли вирушали в політ їхні журавлі над Москвою. А перлина кінематографа «Летять журавлі» якраз і завершуються тим сюжетним ескізом, коли, радіючи святій Перемозі над ворогом, один із визволителів вигукує: «Смотрите, журавли над Москвой…». Отак через гони десятиліть вони й до сьогодні хвилюють наші серця нетлінною пам’яттю. Вже далеко в поважному віці сьогодні наші улюблені актори Тетяна Самойлова та Олексій Баталов, але весняної снаги сповнені їхні задуми й вони ще готові нас порадувати своїм непересічним талантом. До того ж і через відстані в покоління для багатьох вони все-таки залишаються такими милими і вічно молодими, як із персонажів невмирущої кінострічки «Летять журавлі». Може в цьому й укладено щонайвищий вимір нашого повсякдення, що пам’яті залишається властивим продовжувати в ностальгійному щемові наше життя…

  Едуард ПОДІЛЬСЬКИЙ, м. Погребище над Россю (Вінниччина)
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05