РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 2 (27 січня 2012) 

 • Цікава легенда про архітектора вокзалу

  Вокзал вузлової залізничної станції Жмеринка - один із самих великих та красивіших в Україні. Переглядаючи історичні джерела про Жмеринський вокзал, у більшості з них зустрічається легенда про те, що коли цар Микола ІІ приїхав вперше поглянути на новобудову, першими його словами були: «Вот сукин син!». Це характерне визначення адресувалося, як здалося на перший погляд, архітекторові Зіновію Журавському. Як свідчили сучасники тих подій, зодчий, почувши ці слова, сприйняв їх як незадоволення його роботою. За якусь мить він покінчив із життям. Самогубство. Куля відразу вкоротила життя. Насправді, Микола ІІ, ніби, таким чином висловив захоплення від витвору талановитого архітектора.

  Спробуємо розглянути достовірність цієї легенди. Чи має вона право на життя?

  Перш за все, варто уточнити, який із Журавських будував вокзал. Річ у тім, що у другій половині XIX ст. будівельними роботами займалися Дмитро Іванович Журавський та Зіновій Іванович Журавський. На питання про родинні стосунки між ними, неможливо сказати, оскільки, про походження З. Журавського нічого не відомо.

  ЖУРАВСЬКИЙ Дмитро Іванович (на фото ліворуч), інженер, таємний радник (1876 р.), лауреат Демидівської премії (1855 р.). Засновник наукового мостобудування та автор важливого розділу прикладної механіки. Після його смерті в Петербурзі в 1891 р. в Колонному залі Інституту інженерів шляхів сполучення встановлено мармуровий бюст видатного інженера.

  ЖУРАВСЬКИЙ 3іновій Іванович - архітектор. Працював у Києві на початку XX ст., застосовуючи у своїй роботі архітектурні форми необароко і модерну. Серед авторських праць: вокзал на станції Жмеринка (1902 - 1904 pp., співавтори В. Риков, І. Беляев), Хіміко-технічна лабораторія у Залізничній колонії у Києві (1899 - 1901 pp., співавтори О. Кобелєв, інж. О. Бородін). В 1910-і роки брав участь у проектуванні Київського залізничного вокзалу.

  Отже, будівництвом вокзалу на станції Жмеринка займався Зіновій Журавський. Також про це свідчить документ із державного архіву Вінницької області, виданий на ім’я Моісея Савелюкова в 1904 р, за підписом архітектора З. Журавського.

  В 1903 р. Микола ІІ вперше приїжджав до Жмеринки. Мета - подивитися на вокзал, який повинен з’єднувати чотири сторони світу. За легендою, саме після цієї поїздки архітектор З. Журавський покінчив життя самогубством. Постає запитання, як після смерті він міг добудовувати вокзал в Жмеринці, який був зданий в експлуатацію в 1904 р.? Іще один парадокс. У 1910-ті роки він, крім усього брав участь у проектуванні Київського залізничного вокзалу. Звичайно, це не можливо. Але ж чому ця легенда настільки популярна при згадці про Жмеринський вокзал? Хоча б маленька таємниця завжди притягує увагу.

  Ольга ЛЕЩЕНКО
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05