РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 37 (1 жовтня 2010) 

 • До мовних глибин

  Продовжуємо розмову про прізвища. Походження частини із них, переважаючої, до речі, пояснювати легко. Наприклад, з’ясувати, як утворювалися прізвища типу Клименко, Микитенко, Лисенко, Тесленко, Коваленко. Вони зрозумілі та досить поширені. Але є низка інших, що вимагають певних пошуків.

  І тут я хочу ще раз нагадати про цікавий доробок Павла Чучки, дослідника із Закарпаття «Прізвища закарпатських українців. Історико-етимологічний словник», виданий у Львові кілька років тому. До словника увійшли найпоширеніші прізвища західного регіону України. Але першоджерело стане у добрій нагоді всім, хто цікавиться даним питанням. Так, на сході України зустрічається прізвище Сур (Сурай, Сурело). У Карпатах теж є подібні. На думку Павла Чучки, вони в першооснові мають значення «сірий, сивий». Слово із цим коренем зафіксоване в пам’ятках XV ст. (Волинь). На Лемківщині до сьогодні можна почути, як кличуть сірих тварин - Сура, Сурко, Сурій, Сурая, прикметник sur (сірий, сивий) є в румунській мові.

  Та повернемося до наших країв. Конотопчанин Н. просить з’ясувати походження прізвища Супрун. «Чи не від слова «проти»? - запитував він. - Адже є слова «суперечка», «супротивник».

  Навряд. Супрун - переінакшене ім’я Софрон (Софроній), яке прийшло в українську мову із грецької й означало «мудрий, стриманий, урівноважений». Переважаючій частині українських говорів не властивий звук «ф», й усі іншомовні слова із ним зазнавали трансформації. Тут і «квасоля» (порівняйте російське «фасоль», де такої зміни не відбулося), й імена Пилип, Халимон. Нині можна почути, як спрощується вимова, наприклад, слова «мікрофон». Відразу ж пригадуються колоритний колишній Голова Верховної Ради Іван Степанович Плющ та його пам’ятна фраза - «Депутат Заєць, відійдіть від мікрохвона… І не бігайте по залу, як заєць».

  Найвідоміший із Супрунів - льотчик й уродженець Сумщини, двічі Герой Радянського Союзу Степан Супрун. Учасник боїв в Іспанії, «сталінський сокіл», він загинув у перший період Другої світової війни. Є історична пісня про козака Супруна - він не знав, «як слави зажити». Прізвище Супрун зустрічається по всій Україні.

  Подібним чином - від імені - утворилися прізвища Логвин, Сизон, Варава, Богдан, Дорош та інші.

  Прізвище Сердюк, здавалося б, найлегше прив’язати до слова «сердитий». Дійсно, спільнокореневі. Але прізвище Сердюк з’явилося не раніше ХVII ст., а то й пізніше, коли гетьмани стали набирати сердюцькі полки - гетьманську гвардію, яка утримувалася його ж коштом. У цих полках служили як українці, так і представники сусідніх народів. Окрім охоронних функцій, сердюки брали участь у придушенні антигетьманських виступів, за що й одержали репутацію «сердитих». Гетьман Іван Мазепа мав три полки сердюків. Олександр Пушкін у «Полтаві» згадує про них: «Зовет он [Мазепа] слуг надежных, Своих проворных сердюков».

  Сердюцький полк - піхотна частина. Кавалерійська гетьманська гвардія одержала назву компанійців.

  Тому прізвище Сердюк походить не від характеру окремої людини, а від її соціального статусу.

  Микола ПАЦАК
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05