РОЗДІЛИ
ПРО НАС
ІСТОРІЯ
НОВИНИ та ІНТЕРВ'Ю
ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ
ПЕРЕВЕЗЕННЯ ВАНТАЖІВ
ПОСЛУГИ
ЦІННІ ПАПЕРИ
ЗАКУПІВЛІ
МІСЦЯ ВІДПОЧИНКУ
ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА
Внутрішній ринок працi
РЕКЛАМА
ПОСИЛАННЯ
ПРЕЗЕНТАЦІЇ
ГАЗЕТА «Робітниче слово»
Інформація про газету
Зворотній зв`язок
Передплата «Робітниче слово»
РОЗКЛАД РУХУ
На вашу думку
Schedule
Мапа сайту
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ УЗ
Працевлаштування
Запрошуємо
на роботу
Пошук вакансій
та реєстрація кандидатів
Звернення громадян
Отримання вiдповiдей на актуальнi питання • Перелік випусків » № 24 (25 червня 2010) 

 • Невідкладна... правова допомога


  На консультації у правового інспектора Василя Горіна начальник сектору охорони праці Людмила Голоднюк

  «Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав»

  Конституція України, ст. 59.

  Наше життя щедре як на приємні події, так і на прикрі випадки. Тому доводиться деколи звертатися не лише за добре відомими телефонними номерами - 001, 002... а й за правовою допомогою. Але де, від кого її отримати?

  У залізничників, тим більше, у членів Профспілки залізничників і транспортних будівельників України такий вид невідкладної допомоги існує. Щоправда, її телефонний номер не занесений до списку екстреного виклику. При територіальних комітетах профспілки на нашій залізниці працюють правові інспектори праці.

  У Жмеринці таку роботу довірено Василю ГОРІНУ. Протягом понад десяти років до нього звертаються працівники, в тому числі й колишні, з усіх структурних підрозділів нашої залізниці, профспілкові організації яких входять до складу Жмеринського теркому, за правовою допомогою.

  Нещодавно я заглянув до робочого кабінету Василя Олександровича. Він вів розмову, яка вже завершувалась, із жінкою зі стурбованим виразом обличчя. Почув заключну фразу юриста:

  - Вашу заяву ми розглянемо і ви отримаєте письмову відповідь.

  - А якою буде відповідь? - цікавлюсь у господаря кабінету.

  - Поки що не знаю, потрібно ознайомитись з певними документами.

  - І часто до вас звертаються за допомогою? - продовжую діалог.

  - Якоїсь періодичності немає. Усе залежить від того, як часто виникають у людей проблеми. Однак бувають дні, коли по декілька чоловік навідуються. Крім того, отримую листи зі скаргами, які необхідно розібрати та проаналізувати...

  …Коли матеріал готувався до друку, телефоном Василь Олександрович повідомив, що наказ про дисциплінарне стягнення Надії Антонівни відмінено. Тож справедливість, як кажуть, перемогла, і права ще однієї залізничниці захищено.

  Втім, далеко не однієї. Лише нинішнього року було до півсотні письмових та усних звернень до правового інспектора праці. І щодо кожного проведено відповідне розслідування, за якими внесено подання, аби відстояти законні права працівників.

  - Чи були якійсь незвичайні звернення, що запам’яталися? - не залишаю в спокої мого співрозмовника.

  Василь Горін усміхнувся, але вже за мить його обличчя набрало серйозного вигляду - видно людина вміє керувати своїми емоціями. Ще б не вміти. За плечима - 26 років оперативної, слідчої роботи у транспортній міліції, десятки розкритих кримінальних справ... Та й звання підполковника - зайве свідчення того, що переді мною, збагачений досвідом фахівець, якого важко вивести із рівноваги.

  - Кожне звернення чимось цікаве, - чую у відповідь. - А от недавно була заява від пенсіонера-залізничника, розбір якої мав дещо незвичайне завершення. Борис Кирилович ЧЕРНЕНКО поскаржився на те, що йому в останній рік роботи, перед виходом на пенсію, не виплатили десятивідсоткову надбавку, як нагородженому знаком «Почесний залізничник». Коли почав вивчати всі потрібні документи, то з’ясувалось, що до кінця календарного року він не допрацював. Тому, відповідно до Положення таку надбавку йому не повинні були виплачувати. Значить - потрібно писати відмову. Однак, коли далі почав знайомитись із документами, то виявив, що протягом трьох років Борису Кириловичу не виплачували матеріальної допомоги на оздоровлення і йому заборгували майже тисячу гривень. Тож в одному відмовили, а в іншому - допомогли. Думається, пенсіонер за це не образився.

  Прийом відвідувачів, розгляд скарг, хоч і важлива, але не головна частка роботи правового інспектора праці. Однак є й інша. Відносно неї можна висловитись добре відомою фразою - коли гора не іде до Магомета, Магомет іде до гори. Так поступає й Василь Олександрович. Вірніше, за планом, затвердженим територіальним комітетом профспілки, здійснює перевірки виконання законодавства про працю у структурних підрозділах нашої залізниці, які розташовані на теренах Жмеринської дирекції залізничних перевезень.

  Минулого року з такою місією він відвідав понад тридцять трудових колективів. А коли ознайомився із виданими наказами, іншими «місцевими» документами, то виявив більше сотні порушень.

  Які із них найбільш характерні, чим грішать керівники, які мають право видавати накази? - задаю чергове запитання Василю Горіну.

  - Найбільше виявлено порушень законодавчих актів, які регламентують питання трудової дисципліни (таких майже третина), законодавства про відпустки, нормування та оплати праці, про профспілки та деякі інші. Часто трапляються й відхилення від вимог галузевої угоди та колективних договорів. Усе це засвідчує, що окремі керівники та й фахівці не завжди звіряють внутрішні документи із законодавством України. Тому їм доводиться допомагати.

  А допомога від правового інспектора праці, як свідчать факти, була чималою. Він надав майже триста консультацій, організував та провів з десяток «Днів трудового права», прочитав чимало лекцій на юридичну тематику. А для всіх голів первинних профспілкових організацій підготовив спеціальні пам’ятки щодо дій профкому у разі звільнення працівника.

  Повернення коштів та відміна стягнень - звичайно, важливі показники. Однак головніше те, що у структурних підрозділах стало більше порядку. Їх керівники, економісти, фахівці кадрових органів тепер частіше звіряють підготовлені ними документи із законодавством України, галузевою угодою та колективним договором. А працівники залізниці, принаймні на території Жмеринської дирекції, відчули, що вони можуть реалізувати своє конституційне право на допомогу з юридичної точки зору, обрати собі захисника. Іншими словами - у них є невідкладна правова допомога, за якою можна звернутись і отримати.

  Никифор ЛИСИЦЯ
  Контактна інформація
  Україна, 01601, м. Київ, вул.Лисенка, 6
  Приймальня директора регіональної філії: 0(44)-4654410 факс 0(44)-4654107
  Прес-служба тел.: 0(44)-4069708 факс: 0(44)-4069175 email: pres@sw.uz.gov.ua
  Розклад руху поїздів (цілодобово): 0-900-90-80-05 (послуги платні), 0(44) 309-70-05